Страница 1 от 9 123 ... ПоследенПоследен
Показване на 1 до 15 от 122
  1. #1

    Подразбиране За суеверията, гоблените и историите свързани с тях

    Със сигурност доста от нас са чували или чели интересни неща свързани с гоблените и гобленарството.И със сигурност има такива, които с удоволствие биха прочели това, което знаем.
    Предлагам ви тук да е мястото, на което да споделим интересни,суеверни или просто любопитни истории свързани с нашето хоби - гоблените!


    Ако администраторите или модераторите решат, че тук не е мястото на тази тема, моля да ме извинят и да я преместят!
    ЖИВОТЪТ НЕ СЕ МЕРИ С БРОЯ ВДИШВАНИЯ, А С МОМЕНТИТЕ, КОИТО СПИРАТ ДЪХА НИ!!!

  2. #2

    Подразбиране

    Прочетох мненията във другата тема /не и казвам името, че и то предизвика бурни спорове/ и повода за създаването на тази тема и реших да споделя моето мнение.Там за пръв път видях снимка на гоблена Ифигения.Наистина е много омагьосващ.Много е хубав и в същото време някак ме полазват тръпки като го гледам.Но сигурно е от коментарите за него.Преди да вляза във форума бях чувала само за "Коне на водопой", че носели щастие на дома.
    Но пък ето този гоблен по- долу лично на мен ми е много мрачен и не бих го ушила.Дори преди мислех, че това е Ифигения защото темата май е подобна и няма да се учудя ако и той носи нещастие
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Който не може да рисува може да се научи да шие гоблени. И при двата случая се създават картини.

  3. #3

    Подразбиране

    Може би е свързано с това което знаеш за гоблена. На мен лично този по-горе много ми харесва и с удоволствие бих до ушила ако намеря схема. Ако ушиеш нещо с много любов и желание невярвам после то да носи нещастие.

  4. #4

    Подразбиране

    Това е Миранда от Шекспировата "Буря", която гледа как кораба се разбива в скалите, картина на Уотърхаус, любим за мен художник, едва ли носи нещастие, защото на нея корабокрушението и носи щастие. А и това е модел на Голдънкит, едва ли някой у нас го е работил за да каже носи ли нещастие или не.
    http://www.goldenkite.com/gkproducts/detail/807.htm
    Ех че съм умна беее

  5. #5

    Подразбиране

    Вярно е че си умна Не ги знаех тези неща.
    Който не може да рисува може да се научи да шие гоблени. И при двата случая се създават картини.

  6. #6

    Подразбиране

    Ако се чудите, дали то зи гоблен носи нещастие или щастие, ще мога да ви отговоря след 2-3 месеца когато се заема по-сериозно с него. Засега е в самото начало, но аз не съм чак толкова суеверна.
    Искам да ви попитам за нещо друго. Преди време ми казаха, че не е хубаво икона да се шие изцяло. Трябвало да се оставят един-два бода, т.е. да е незавършен. Има ли нещо такова или е било само измислица?

  7. #7

    Подразбиране

    :? Като се разговорихте за поверия и суеверия и аз имам един въпрос, на който се надявам да ми отговорят опитните гобленари и гобленарки.Предполагам че в почти всеки дом има член от семейството кръстен на името на светец.В моето имам двама - съпруга е Иван, а малкия ми син - Георги, та въпроса ми е ,има ли някакво поверие за това, коя икона на светец трябва да ушия? И въобще има ли някакво неписано ''правило'' по този въпрос? И също така, коя икона от всичките с Богородица е хубаво човек да ушие/ те всички са хубави/, но нали говорим за поверия и суеверия.......
    ..::Gobelin World::..

  8. #8

    Подразбиране

    Strais По въпроса с иконите може би е най- добре да се посъветваш със свещеник.Той най-добре може да ти обясни коя Богородица би била подходяща за теб.По принцип Богородицата е пазителка на дома, така че според мен, която и да сложиш/ разбира се хубаво е да се освети в църква/ щом ти харесва как изглежда- ще ти носи радост!
    По подобен начин стои и въпроса със светците.Аз лично освен Богородица имам икона на Св. Мина,за когото казват, че е пазител и покровител на семейството.
    Дано съм ти била полезна!!!
    ЖИВОТЪТ НЕ СЕ МЕРИ С БРОЯ ВДИШВАНИЯ, А С МОМЕНТИТЕ, КОИТО СПИРАТ ДЪХА НИ!!!

  9. #9

    Подразбиране

    Свети Киприан пази от магии и уроки, но не съм го виждала на гоблен.

  10. #10

    Подразбиране

    Интересна тема . Аз смятам, че у дома си всеки трябва да има икона на светец покровител и защитик на семейството. Затова избродирах Троянската Света Богородица Триеручица/на фирма Солария/, свещенникът я освети на 15 август, когато е църковният празник.
    Аз имам две дъщери с имена Христина и Йоана и ми се иска да ушия иконите на Благославящият Христос/ на Солария/ и Св.Иван Рилски Чудотволец /на Българси гоблен/.

  11. #11

    Подразбиране

    И пред мен стои същия въпрос.Моето момченце се казва Петър и все ми се ще да му ушия иконата на Св.св. Петър и Павел.Харесах си един модел на Гинокардия, а също и на Български гоблен.И тъй като синчето ми е кръстено в манастира Св.св Петър и Павел на Петровден ми се иска и иконата да осветя там.Но се чудя къде ли е най-подходящото място за нея след това :? А що се отнася до иконата на Св. Мина /и него съм решила да шия/знам, че е пазител на семейството и се поставя в ляво от входа на църквата.Това дали важи и за дома А могат ли да се закачат неосветени икони
    Който не може да рисува може да се научи да шие гоблени. И при двата случая се създават картини.

  12. #12

    Подразбиране

    Относно иконите, по-специално за Дева с младенец съм чувала, че имало значение с коя ръка Девата държи младенеца - лява или дясна. Едната била по католическия канон, а другата - по православния, но съм забравила коя ръка по кой канон е.

  13. #13

    Подразбиране

    Всеки сам решава дали да освети иконата или не.Аз съм осветила всеки един от гоблените си,както и иконите, които имам.Дори Възкресението стоя в църквата през цялата седмица преди Великден.Но съм го направила,защото така го чувствам, а не защото някой ми е казал нещо.
    Така че, ако искаш да ушиеш или да осветиш някоя икона - просто го направи.От свещеник знам, че когато не е осветена иконата е просто картина като всички други.
    ЖИВОТЪТ НЕ СЕ МЕРИ С БРОЯ ВДИШВАНИЯ, А С МОМЕНТИТЕ, КОИТО СПИРАТ ДЪХА НИ!!!

  14. #14

    Подразбиране

    Тази тема е много интересна за мен.До сега бях чувала,че "Недопитата чаша" на Вилер носел нещастие.Не съм го проверила дали е така.Но ще ви споделя нещо,което се случи лично на мен.Когато прочетох наскоро в един от форумите по тази тема,че Мадоната на Морильо бил за дете бях блокирала 5 минути.Този гоблен ме грабна от пръв поглед и понеже бях решила да си правя колекция от мадони веднага си го купих изапочнах да го шия като през цялото време си мечтаех за едно внуче гледайки бебето от снимката.А Дъщеря ми,която е женена от 10 години се беше отдала на кариерата си и въпросът за дете оставаше на заден план.Случайно или не,но в деня,в който завърших този гоблен се обади дъщеря ми / която е омъжена и живее в Холандия/ и ми каза,че ще ставам БАБА.Може да е само мит, но на мен този гоблен ми донесе щастие,и сега се радвам на 4 годишният Явор Норбърт,който поразително прилича на детето от гоблена.

  15. #15

    Подразбиране

    Реклама:
    Продължавам със същата тема.Става въпрос за гоблена на СВЕТИ МИНА, който вече смятаме за покровител на нашето семейство. Може да звучи смешно и наивно за някои, но не е имало случай да съм се помолила на този светец и да не е изпълнена молбата ми.НЕ знам дали правилно се изразих.Разбира се става въпрос за по-сериозни житейски проблеми,а не за нещо ежедневно и незначително.Сега съм решила да ушия и даря на църквата гоблен със Свети Мина и имам снимка,която до сега не съм виждала на гоблен.Разбира се мога да ушия същия,който имам -на кон,но тои е доста разпространен, а на мен ми се иска да е нещо по-различно и оригинално.Може ли някой да ми помогне за това ,разбира се не безвъзмездно?

Страница 1 от 9 123 ... ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •