Страница 1 от 10 123 ... ПоследенПоследен
Показване на 1 до 15 от 138
  1. #1

    Подразбиране различните видове панами...

    сега си комплектовам гоблен за първи път и се сблъсках с някои неща,за които нищо не знам,затова моля знаещите да ми обяснят основните фирми,произвеждащи панама и кой номер за какво се шие...
    и ако може да споделят опит дали е хубава българската бяла неразграфена панама?!а също и да ми дадат съвет каква панама да си взема за това гобленче
    днес влезнах в "Mr.Гоблен" и там имаше българска от 7лв,Аида 14 за 18 или 19 лв. и Аида 16 за 27лв. и ми е много интересно каква е разликата между трите :?
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

  2. #2

    Подразбиране

    Тъй като ще шиеш с кръстат бод, според мен това нещо категорично трябва да се шие на Аида. На българската неразграфена панама кръстатия бод ще ти излезе прекалено едър.

    Специално за Аидата, 14 и 16 също отговарят на доколко едри кръстчета ще се получат, като по-големия номер означава по-дребни кръстчета. Но въпреки това Аида 14 си остава по-дребна от "кръстчето" излизащо на българската панама.
    Каунтът (размерът) на Аидата няма решаващо значение за това кой точно модел с какъв каунт да се шие. Просто се смята че за по-фини модели е добре да се избрира по-фина Аида.

    Според мен за малките сезончета ще пасне и Аида 14 и Аида 16. Аз лично бих все пак избрала 16, но пак казвам, типът Аида няма да окаже решаващо влияние върху вида на този модел - все ще стане добре.

  3. #3

    Подразбиране

    Renny,мерси много наистина ги разбрах,но се колебая защото в легендата са ми отбелязани и гобленов бод и кръстат бод според цвета,както и различни на брой нишки в зависимост от това,с кой цвят се шие...

    а между другото знае ли някой защо всъщност се правят такива комбинации между ралични бодове и нишки?в смисъл какъв е ефекта и личи ли си изобщо?! :?

  4. #4

    Подразбиране

    Доколото виждам в легендата има cross stitch и half cross stitch (1/2). Последното отговаря на "гобленов бод" 1:1, но всъщност е доста разпостранен вид бод в самата техника "cross-stitch".

    В тази техника се използват много различни видове бодове, не само тези два. Ефекта си личи доста явно, например 1/2 (това което наричаш гобленов бод) предимно се използва за създаване на "сянка". Шиене с различен брой нишки също е с цел ефект - за постигане на дълбочина.

  5. #5

    Подразбиране Въпрос за панама Аида

    Искам да питам, и дано ме разберете правилно, примерно даден модел да се шие с кръстчета на аида 14 как ще излезе ако се шие 1:1 на българската неразграфена панама и каква ще е разликата в размера, по-малък или по-голям ще е?

  6. #6

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от Val4e Виж мнение
    Искам да питам, и дано ме разберете правилно, примерно даден модел да се шие с кръстчета на аида 14 как ще излезе ако се шие 1:1 на българската неразграфена панама и каква ще е разликата в размера, по-малък или по-голям ще е?
    Няма проблем да си го шиеш на бълг. панама и то1:1,само че размера ще му стане по-малък.

    http://www.snimka.bg/album.php?album_id=35692 -моите творби

    Всеки край е едно ново начало!
    Човек е толкова голям, колкотo са големи мечтите му!

  7. #7

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от manka Виж мнение
    Няма проблем да си го шиеш на бълг. панама и то1:1,само че размера ще му стане по-малък.
    Благодаря manka! И искам друго да питам за размерите ако даден модел е 1:1, а се ушие 1:4 колко реално ще се увеличи размерът, 2 или 4 пъти, че това също не ми е ясно.

  8. #8

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от Val4e Виж мнение
    Благодаря manka! И искам друго да питам за размерите ако даден модел е 1:1, а се ушие 1:4 колко реално ще се увеличи размерът, 2 или 4 пъти, че това също не ми е ясно.
    Ще се увеличи 2 пъти във всяка от посоките, т.е. оригиналът ще бъде 1/4 от новия гоблен. Например ако размерите на гоблена са 10х20 при 1:1, то при 1:4 ще бъдат 20х40.
    Иначе казано, панамата ще бъде 2 пъти повече, но и в дължина, и във височина.
    - Това е невъзможно - казала Причината.
    - Това е безразсъдство! - отбелязъл Опитът.
    - Това е безполезно! - отсякла Гордостта.
    - Опитай... - прошепнала Мечтата.

  9. #9

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от stas Виж мнение
    Ще се увеличи 2 пъти във всяка от посоките, т.е. оригиналът ще бъде 1/4 от новия гоблен. Например ако размерите на гоблена са 10х20 при 1:1, то при 1:4 ще бъдат 20х40.
    Иначе казано, панамата ще бъде 2 пъти повече, но и в дължина, и във височина.
    Благодаря ти , така вече ми е по-ясно, че с тези изчисления на видове панами и бодове и така нататък направо в главата ми е една голяма каша.
    А има много моделчета на кръстат бод, които ми харесват, но в нашият град аида не продават, а итя без това е скъпа и ако си я поръчам от нета ще ми излезе златна с доставката. Затова умувам как да ги преобразувам тези схеми с кръстатият бод.

  10. #10

    Подразбиране

    Ооооо, тогава има малка промяна в обясненията.
    В този случай 1 знак, отговарящ на 1 кръстче, съответства на 1 знак за 1:4, т.е. 4 бода (2 отгоре и 2 отдолу).
    Следователно и размерът няма да е много по-голям отколкото при модела за кръстчетата. Тук точно не мога да кажа с колко.
    При това положение, ако има полукръстчета, те ще са бодове 1:1 (нещо като детайлите )
    - Това е невъзможно - казала Причината.
    - Това е безразсъдство! - отбелязъл Опитът.
    - Това е безполезно! - отсякла Гордостта.
    - Опитай... - прошепнала Мечтата.

  11. #11

    Подразбиране

    Хрумна ми нещо.
    Неразграфената българска панама е същата като каунт с разграфената.
    От схемата виждаш колко на колко квадратчета разграфена панама биха ти трябвали за гоблена. После си купуваш неразграфена българска панама със същия размер.
    - Това е невъзможно - казала Причината.
    - Това е безразсъдство! - отбелязъл Опитът.
    - Това е безполезно! - отсякла Гордостта.
    - Опитай... - прошепнала Мечтата.

  12. #12

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от stas Виж мнение
    Хрумна ми нещо.
    Неразграфената българска панама е същата като каунт с разграфената.
    От схемата виждаш колко на колко квадратчета разграфена панама биха ти трябвали за гоблена. После си купуваш неразграфена българска панама със същия размер.
    благодаря ти stas, точно това пресмятам и аз, ама не бях сигурна.

  13. #13

    Подразбиране

    Сега се сетих и друго да питам та да си оправя малко кашата в главата.

    1.Много ле грубо става ако се шият кръстчета на нашата неразграфена панама?

    2.Всъщнос има ли разлика в гъстотата на нишките между разграфената и неразграфената панама? Или просто ги няма разделителните цветни нишки?

    3. И не вярвам да го правя, но ако искам да шия с кръстчета на нашата неразграфена панама как се шият? Имам предвид четох нещо за прескачане на нишка и разни дреги, тоест в 4 дупки ли , в коитао по принцип си правя да речем два единични бода. Дали ме разбрахте за последното не знам?

  14. #14

    Подразбиране

    1. Кръстчетата на нашата панама определено стават доста по-големи и съответно ще е по-груба бродерията.

    2. Няма разлика между разграфената и неразграфената българска панама, освен наличието на разделителни цветни нишки при едната.

    3. Точно както и предполагаш, така се шият. Все едно като на evenweave.
    Ето тук на диаграмата е показано как се шие. Гледаш долните картинки, защото горните са за Аида.
    diagrama_bodove.jpg
    Нищо не ти пречи да опиташ да шиеш кръстче на нашата панама и да видиш как става.
    Един съвет: все пак може би ще трябва да шиеш с поне 3 нишки. С 2 се получава много рехаво и прозира прекалено много панамата.
    - Това е невъзможно - казала Причината.
    - Това е безразсъдство! - отбелязъл Опитът.
    - Това е безполезно! - отсякла Гордостта.
    - Опитай... - прошепнала Мечтата.

  15. #15

    Подразбиране

    Реклама:
    stas много, много благодаря ! Толкова неща изчетох а ти за две минути ми пооправи кашата. Защото има много още неща, които не знам, но почвам да схващам лека полека.

Страница 1 от 10 123 ... ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •