Показване на 1 до 15 от 226

Threaded View

  1. #11

    Подразбиране

    И така Английски коледен кекс (Christmas cake)

    Продукти :

    350 гр меко масло
    350 гр. захар
    3 с.л golden sуruр ( аз заместих с мед :? )
    6 яйца
    350 гр брашно
    75 гр смлени бадеми
    1 бакпулвер
    5 с.л бренди или ром

    Плънка :

    200 гр стафиди светли ( аз сложих общо 200 гр стафиди по сто тъмни и светли)
    200 гр стафиди тъмни ( останалите 200 гр сложих смес от сушени кайсии,манго,ананас)
    150 гр сушени вишни ( аз ползвах череши)
    75 гр лимонови и портокалови корички
    50 гр нарязани бадеми
    50 гр нарязани орехи
    1 с л канела
    1 с л млян карамфил
    сок от 1 лимон
    100 мл бренди
    4 с л портокалов сок

    Приготвяне на плънката :

    Всички плодове,които са по-едри се нарязват на дребно,прибавят се стафидите,орехите,бадемите, соковете,подправките и се заливат с брендито, Оставят се да престоят една нощ и тогава се влагат в кекса.

    Приготвяне на кекса :

    Включете фурмата на 150 гр. Форма (23 см диаметър) се застила с пекарска хартия и дъното и стените,така,че да e po-висока 2 см над стените.
    Разбива се маслото със захарта и меда.Прибавят се 1 по 1 яйцата и брашното като се редува- едно яйце, 1 с л брашно (слага се само половината брашно).След това се прибавя плънката,останалото брашно, смлените бадеми и бакпулвера.Обърква се добре,изсипва се във формата и се изравнява с лъжица.Формата се покрива с двойно сгъната пекарска хартия и се слага да се пече 2,5-3 часа.Проверява се с клечка след 2-рия час.Като е готов се изважда,набучва се с клечка на няколко места и се залива с брендито (5 с.л)Оставя се така за половин час,след което се вади върху решетка и се оставя до пълното му изстиване.
    Плътно се завива в пергаментова хартия и после във фолио. Пази се не повече от шест седмици на хладно и тъмно.От време на време се развива ,поръсва се с бренди и пак се завива ( за да не е много силно,може чай с бренди). Преди коледа се покрива с марципан и се украсява с марциоанови фигури по желание.

    Моите коментарии:

    Продуктите ми се видяха много и намалих продуктите наполовина- сбърках. Стана тънък, другия път всичко ще спазя по рецептата,макар и да излиза скъпичко. Мислех, че 2,5 часа са много за печене- пак сбърках. Идеално кексът беше готов точно след 2 и 20 мин от поставянето му във фурната. Мислех, че ниската температура ще го изсуши- и тук сбърках- хартията отгоре го предпази от това. Изобщо засега ми се вижда много вкусен,ще го пробваме на 25.12 и ще кажа как е.Ако някой го пробва по-рано да пише, че едвам се въздържам да не го разрежа,ама съм го скрила добре,да не го намерят.

    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •