Страница 1 от 4 123 ... ПоследенПоследен
Показване на 1 до 15 от 56
  1. #1

    Подразбиране ТЕРЗАНИЕ, ОТНОСНО ПРАЗНИКА....

    ИМАШЕ ПОДОБНА ТЕМА, НО ....ЩЕ БРОДИРАТЕ ЛИ ДНЕС НА НИКУЛДЕН?
    НА МЕН МНОООООГО МИ СЕ ШИЕ, ИЗОСТАВАМ С ТОВА ,КОЕТО СЪМ СИ ПОСТАВИЛА КАТО ЦЕЛ ДО КОЛЕДА, ВКЪЩИ НЯМАМ ИМЕННИК...И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО МИ СЕ СТРУВА НЯКАК ГРЕШНО ТОЧНО ДНЕС ДА ШИЯ. ПРИ ВАС КАК Е?
    МОЖЕ БИ ЩЕ ИЗЧАКАМ ДА СЕ СТЪМНИ, ЧУВАЛА СЪМ, ЧЕ КОГАТО СЛЪНЦЕТО ЗАЛЕЗЕ, МОЖЕ. ТОГАВА НЕ БИЛО ГРЕШНО.
    СУЕВЕРИЯ ЛИ СА ТОВА? ГРЕШНИ ЛИ СМЕ...И "ПО-ПРАВЕДНИ" ЛИ СТАВАМЕ КАТО СПАЗВАМЕ ТЕЗИ НОРМИ?
    ТАКЪВ ХУБАВ ДЕН Е ДНЕС, А МЕН КАКВИ МИСЛИ МЕ ТЕРЗАЯТ....НАПЪЛНИХТЕ ЛИ ВЕЧЕ ШАРАНИТЕ ? ВЕСЕЛ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ ОТ ФОРУМА!
    Тази тема се оказва актуална ...за всички празници...

  2. #2

    Подразбиране

    Аз шия и на религиозни празници и то повече отколкото в делнични дни. Навремето се е смятало за грях да се шие, защото това е било вид работа. Гобленарството обаче едва ли може да се определи като работа. То е по-скоро удоволствие и на мен най-много ми спори по празници. Чувала съм че някои имали предпочитания по такива празници към иконите, защото сътворяването на една икона само по себе си било молитва. Но аз шия всичкои изобщо нямам такива терзания!

  3. #3

    Подразбиране

    Аз не смея да шия на празниците /не съм вярваща/, но майка ми - лека й пръст ми втълпяваше по празници да не шия , да не пера и т.н. И сега като знам, че е празник ми е едно такова съвестно. Понякога вечер се успокоявам, че вече е доста късно /7 - 8часа/ и може да взема гоблена. Но за тая вечер съм решила да не шия и да си потърся конците за един гоблен който ми изпрати Nelia.

  4. #4

    Подразбиране

    Когато съм питала моята баба дали мога да шия на празници, тя все ми е отговаряла щом толкова ми се шие, да изчакам да удари камбаната - т.е. да стане 16 часа и след това да шия Лично според мен това не е работа, а точно както казва и marji - удоволствие.

  5. #5

    Подразбиране

    iasi,по много тъжен повод скоро разговарях на тази тема с нашият свещенник.Той каза, че всичко това са отживелици и не бива да им вярваме.Думите му бяха-както ние мъжете четем вестници и гледаме телевизия на тези празници, така и вие може да си шиете.Важно е да не се чисти основно къщата-това е работа.Дори на задушниците каза, че не е грях да се бродира.Това е само занимание и то културно.Това е, а кой както прецени постъпва.

  6. #6

    Подразбиране

    На празници и в неделните аз не шия, не плета и не пера. Ако направя нещо такова след това терзанията ми са големи. Дори сега от 20 декември/Игнажден/ до 8 януари/Бабинден/ няма да шия.Това го знам от баба ми и го спазвам. Гоблена го прибирам. Но всеки има свои разрбирания и вярване, и както го направи, значи така е правилно за него.

  7. #7

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от leti_at Виж мнение
    ИМАШЕ ПОДОБНА ТЕМА, НО ....ЩЕ БРОДИРАТЕ ЛИ ДНЕС НА НИКУЛДЕН?
    НА МЕН МНОООООГО МИ СЕ ШИЕ, ИЗОСТАВАМ С ТОВА ,КОЕТО СЪМ СИ ПОСТАВИЛА КАТО ЦЕЛ ДО КОЛЕДА, ВКЪЩИ НЯМАМ ИМЕННИК...И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО МИ СЕ СТРУВА НЯКАК ГРЕШНО ТОЧНО ДНЕС ДА ШИЯ. ПРИ ВАС КАК Е?
    МОЖЕ БИ ЩЕ ИЗЧАКАМ ДА СЕ СТЪМНИ, ЧУВАЛА СЪМ, ЧЕ КОГАТО СЛЪНЦЕТО ЗАЛЕЗЕ, МОЖЕ. ТОГАВА НЕ БИЛО ГРЕШНО.
    СУЕВЕРИЯ ЛИ СА ТОВА? ГРЕШНИ ЛИ СМЕ...И "ПО-ПРАВЕДНИ" ЛИ СТАВАМЕ КАТО СПАЗВАМЕ ТЕЗИ НОРМИ?
    ТАКЪВ ХУБАВ ДЕН Е ДНЕС, А МЕН КАКВИ МИСЛИ МЕ ТЕРЗАЯТ....НАПЪЛНИХТЕ ЛИ ВЕЧЕ ШАРАНИТЕ ? ВЕСЕЛ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ ОТ ФОРУМА!
    Суеверие е това, не е ли библейско, значи е човешка измислица!!!

  8. #8

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от lari Виж мнение
    iasi,по много тъжен повод скоро разговарях на тази тема с нашият свещенник.Той каза, че всичко това са отживелици и не бива да им вярваме.Думите му бяха-както ние мъжете четем вестници и гледаме телевизия на тези празници, така и вие може да си шиете.Важно е да не се чисти основно къщата-това е работа.Дори на задушниците каза, че не е грях да се бродира.Това е само занимание и то културно.Това е, а кой както прецени постъпва.
    А пък аз си мислех, че чистенето не е работа - а само шиене, плетене, пране /макар че си казвам, че не пера аз, а пералнята / Вярвам че с годините традициите ще отшумят и за децата ни няма да има такива проблеми. Е то зависи и от нас - какво ще им втълпяваме

  9. #9

    Подразбиране

    Аз лично шия.За мен не е работа,а хоби.За прането и чистенето и аз го знам.Но може би ще се съгласите ,че има разлика м/у това как се перяли някога и как се пере днес - пералнята върши това.А знам ,че не се върши работа пр.плетене на нещо ,което ще се облича или както казваше баба ми "за гръб".Това с шиенето за мен е ,като въпроса с постите.Познавам хора ,които ги спазват стриктно-на всяка цена.Но си мисля ,че е по- важно какво вършиш и как се държиш ,а не какво консумираш?!

  10. #10

    Подразбиране

    Аз съм съгласна с Yonka-това е удоволствие!Грешно е да крадеш,да убиваш и т.н.,но да шиеш-не!Затова и аз си шия на празници!

  11. #11

    Подразбиране

    Аз също шия на празниците.Моята баба казваше , че за работата почивен ден и празник няма За мен шиенето е удоволствие и ако имам време за това не се съобразявам с празниците.

  12. #12

    Подразбиране

    Ако мога да се сдържа-не шия. Но когато искам да свърша нещо бързо шия след като се стъмни!
    Те тези празници този месец край нямат!
    Варвара,Сава,Никулден и колко ни чакат още......

  13. #13

    Подразбиране

    Категорично не шия на празници.Ако много ми се шие почвам късно към 10 вечерта.Миналата година ших цял ден на Атанасовден и вечерта вече бях с бъбречни кризиА на други празници или ще се изгоря , или ще се порежа и някакви лоши неща все ми се случват.Затова ме е страх и не шия .
    Зъл е живота на малките дяволи,
    малките винаги жертви са ставали,
    малките плащат за всички беди,
    ако си дявол ГОЛЯМ БЪДИ!

    Дата 13 - най-тъжния ми ден....

  14. #14

    Подразбиране

    И аз не шия на празници. Това ми е останало от баба ми.По празници тя нито шиеше нито плетеше.

  15. #15

    Подразбиране

    Реклама:
    Здравейте, и аз се въздържам да шия по празниците. Празникът започва от 17 часа от предния ден и свършва след края на литургията на обяд.Така че ако на някой му се шие сега може спокойно да го прави.така го знам и така го правя.

Страница 1 от 4 123 ... ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •