Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Показване на 31 до 34 от 34
  1. #31

    Подразбиране Джубран Халил Джубран

    "Пророкът"
    За любовта

    И рече му Ал-Митра:
    — Кажи ни за Любовта.
    А той повдигна глава, огледа множеството и велика тишина настана. Тогава със силен глас им заговори:
    — Когато Любовта ви позове, последвайте я, макар пътеките й да са стръмни и сурови.
    И когато крилете й се разперят върху вас, отдайте й се, макар мечът, скрит в перата й, да ви ранява.
    И когато тя ви проговори, повярвайте й, макар гласът й да руши мечтите ви, тъй както севернякът градините попарва.
    Защото любовта както е корона, тъй е и тежък кръст. Както е ластарът на лозницата, така е и резитба.
    Както се издига до върхарите ви и гали нежните ви клонки, затрептели в слънчевия сяй, така се спуска и до корените ви и зле разтърсва ги, макар и впити в почвата.
    Тя като житни снопове ви сбира и стисва до гръдта си.
    На хармана си после ви вършее, да се оголи зърното у вас.
    Отвява ви от сламки и от плява.
    Премила ви до бяла същина.
    Омесва ви до податлива мекост.
    И ви предава на святия си огън, за святи хлябове на Божието пиршество.
    Всичко това ще ви стори любовта, за да познаете тайните на сърцето си и в познанието си да станете частица от сърцевината на Живота.
    Но ако в своята боязън търсите само мира на любовта и нейната наслада, тогава по-добре ще е за вас да покриете голотата си и да слезете от хармана на любовта в свят, който не познава сезони и в който ще се смеете, но не от сърце, и ще ридаете, но не от дън душа.
    Любовта не ви дава нищо освен себе си и не черпи от никого освен от себе си.
    Любовта не обсебва, но и не иска да я обсебят.
    Защото на любовта й стига любовта.
    Когато любите, не казвайте: "Бог е в моето сърце", а казвайте: "Аз съм в сърцето на Бог."
    И не мислете, че можете да сочите пътя на любовта, защото любовта намери ли ви за достойни, сама ще сочи пътя ви.
    Любовта няма друго желание, освен да се изпълни.
    Но ако вие любите и храните желания, нека бъдат тези:
    да се стопите и да се леете като поток, запял звънката си песен на нощта;
    да познаете болката на твърде много нежност;
    да бъдете ранени от собствентото си разбиране за любовта;
    и да кървите драговолно, с радост;
    да се будите в зори с крилато сърце и да възхвалявате дарения ви нов ден любов;
    да почивате по пладне в размишления за любовната нега;
    вечер да се връщате у дома си, пълни с благодарност;
    и да си лягате с молитва за любимото ви същество и с благодарствен химн на устните си.

    alunagalia@libero.it



  2. #32

    Подразбиране

    ТРИТЕ КЕДРОВИ ДЪРВЕТА
    Паулу КОЕЛЮ
    В една знаменита древна легенда се разказва как някога в прекрасните гори на Ливан се родили три кедрови дървета. Кедрите, както е известно на всички, растат много-много бавно, така че нашите три дървета прекарали векове в размисли за живота и смъртта, за природата и човечеството.

    Те видяли как на Ливанската земя дошли пратениците на цар Соломон и как след това в битките с асирийците тази земя била напоена с кръв. Те видяли застанали лице срещу лице заклети врагове - Иезавел и пророк Илия. По тяхно време била измислена азбуката, чудели се, гледайки как покрай тях преминават кервани, натоварени с пъстри платове.

    И в един прекрасен ден кедрите решили да поговорят за бъдещето.
    -- След всичко, което ми се наложи да видя - казал първият - аз бих искал да се превърна в трон, в който да сяда най-могъщият цар на земята.
    -- А аз бих искал да стана част от нещо такова, което за векове ще преобрази Злото в Добро - казал вторият кедър.
    -- Колкото до мен - казал третият - то аз бих искал като ме гледат хората, всеки път да си спомнят за Бога.

    Минали години и години и ето че най-накрая в гората се появили дървосекачи. Те отсекли кедровите дървета и ги нарязали.
    Всеки кедър си имал своето заветно желание, но реалността никога не пита за какво си мечтаем.
    От първото кедрово дърво направили обор, а от остатъците на неговата дървесина сковали ясла. От второто дърво направили груба селска маса, която по-късно продали на търговеца на мебели.
    Дървата от третото дърво не успели да продадат. Нарязали ги на дъски и ги оставили на съхранение в склада в големия град.
    Кедровите дървета горчиво се оплаквали: "Нашата дървесина беше толкова хубава! Но никой не й намери достойно приложение".

    Времето минавало и ето че веднъж, в една звездна нощ, някаква съпружеска двойка като не си намерила покрив, решила да пренощува в обора, построен от дървесината на първия кедър. Жената била пред раждане. В онази нощ тя родила сина си и го сложила в яслата, върху мекото сено.
    И в същия миг кедърът разбрал, че мечтата му се е сбъднала: Той послужил за опора на най-великия Цар на Земята.

    След години, в един скромен селски дом, край масата, скована от дървесината на второто кедрово дърво, седнали хора. Преди да започнат да се хранят, един от тях произнесъл няколко думи пред хляба и виното, които били на масата.
    И тогава вторият кедър разбрал, че в същия миг той е послужил за опора не само на чашата с вино и чинията с хляба, но и на съюза между Човекът и Божеството.

    На следващия ден от две дъски, рендосани от третото кедрово дърво, сковали кръст. След няколко часа довели човек с множество рани и го забили с гвоздеи върху кръста. Третият кедър се ужасил от своята участ и започнал да проклина жестоката си съдба.

    Но не минало и три дни, когато той разбрал онова, което му била приготвила съдбата: човекът, който висял на кръста, станал Стожер за Света. Кръстът, скован от дървесината на този кедър, се превърнал от оръдие за изтезание в символ на тържеството.

    Така се изпълнила съдбата на трите ливански кедъра. Както това винаги става с мечтите, мечтите им се сбъднали, но по съвсем друг начин, от този, който те си представяли.
    alunagalia@libero.it



  3. #33

    Подразбиране

    Страхотно е!
    Бог не повтаря нищо!
    Музиката сприятелява, а приятелите правят музика!

  4. #34

    Подразбиране браво

    Реклама:
    впечатлихте ме страшно, и аз съм заклет романтик ,благодаря ви за тези споделени красиви картини,стихове и разкази

Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •