Страница 1 от 5 123 ... ПоследенПоследен
Показване на 1 до 15 от 74

Тема: пачуърк

  1. #1

    Подразбиране пачуърк

    здравейте , някой знае ли нещо за шиенето на пачуърк?

  2. #2

    Подразбиране

    Гугълът мой приятел. http://www.craftown.com/patch.htm
    Не съм се интересувала особено, но имам позната която го прави и събира схемички. В общи линии ми прилича на изрязване на форми от плат и съшиване за да се получи я калъфка за възглавница, я покривало за легло.
    Дотук, ведущите ще кажат повече

  3. #3

    Подразбиране

    А дали се шие парче по парче на ръка или може и на машина?

    В нета има доста сайтове италиански, руски испански и другино показват готовите модели.
    Схемички никъде не открих!

  4. #4

    Подразбиране

    Не знам дали на машина или на ръка, но виж този списък - тук има много линкове към различни места със схеми. Не ми е много ясна разликата между quilting и patchwork, но все пак надявам се да свърши работа.
    http://www.freequiltpatterns.info

  5. #5

    Подразбиране

    Здравейте. Аз съм във форума от 5 дена и много се радвам, че ви има ! Преди да започна да започна да шия гоблени се интересувах от различните техники в приложното изкуство / смятам, че шиенето на гоблени е също приложно изкуство/. Исках да споделя с вас, че quilting - е работа с ватирани материи, а patchwork - е техника за работа с парчета тъкан. Каквото искат да си говорят западняците , но тази , втората техника за работа си я има у нас много отдавна! Спомнете си плетените покривки за легла и калъфки изработени на една кука от малки парчета, които после се съшиват една към друга. Така ,че нищо ново под света!

  6. #6

    Подразбиране

    Пачуърка е техника при която се съшиват едно за друго в определена последователност парчета плат. Правят се на ленти, квадрати и други по-големи фигури и пак се зашиват. След всяко зашиване от опаковата страна се глади ръба така че двата плата или се разделят или са заедно в зависимост от модела и натрупването на плата. Трудното при тази техника идва от това, че трябва много точно да се спазват размерите на квадратчетата, триъгалничетата, правоъгълниците.... Малко да се изкириви трябва съшитото да се разпори и шие наново. Някога със сигурност се е шило всичко на ръка. Дори са се събирали у тази на която ще помагат. Сега се използват машините дори и за декоративните бодове отгоре. Зависи от машината дали го може.

    Пачуърка е бил измислен в Америка, когато е било забранено на тогавашното население (нали са били основно в началото изгонени от Англия престъпници) да такат и да произвеждат платове. Всички платове са били внасяни от Англия и били скъпи. Това е принудило жените да събират всички парченца, колкото и да са малки за да бъдат използвани пак, и пак, и пак... За да стават различни и постри завивките им, жените са си разменяли парченцата. Майсторството им се състояло в това да се измисли по-интересен модел.

  7. #7

    Подразбиране Идея

    :? Един вид апликации от плат

  8. #8

    Подразбиране

    Това,което ще ви покажа е дост далеч от пачуърка и само напомня на него.Но реших,че мога да дам идея на някои настоящи и бъдещи баби, / и не само на баби/,че дори да нямат познания, а само малко сръчност,в което изобщо не се съмнявам за колежките гобленарки и МНОГО, МНОГО желание да направят нещо подобно за дечицата.
    Това е килимче,което направих за бебешката кошара за игра. Използвах останали парченца плат,а за апликации - кройки на фигурки от различни списания.За подплата -отеснялата пола на баба,а да е по микичко на малчугана между лицето и подплатата сложих вата.Не бъдете много критични,все пак съм аматьор!
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    virginian@abv.bg











    КЮПУ-КЮПЮ

  9. #9

    Подразбиране

    А това пък съвсем не е за тази тема,но все пак е от парчета плат и реших да го пусна тук вместо да откривам нова тема.
    Това са знаменца за празнична украса и най-вече за детски празници,а защо не и за свадби, юбилеи и др.празнувания,когато освен почерпката и хубавата музика веселата украса също допринася за добро настроение. Знаменцата на снимката са готови купени,но нали знаете,че което сами си направим от подръчни материали винаги е по-евтино, а можем да проявим и творчество според случая или естеството на празника.Например за свадба вместо знаменца може да сложим сърца или да редуваме сърца със знаменца.А ако имаме търпение може и различни фигурки на животни.В случая ще купя само сатенираната панделка,че нямам толкова дълга/12.5 м./ Вярно е,че можем да си купим и готови,но те са или книжни или найлонови и много бързо се късат.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    virginian@abv.bg











    КЮПУ-КЮПЮ

  10. #10

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от katia
    А дали се шие парче по парче на ръка или може и на машина?

    В нета има доста сайтове италиански, руски испански и другино показват готовите модели.
    Схемички никъде не открих!
    6ie se na ma6ina

  11. #11

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от malina
    Цитат Първоначално написано от katia
    А дали се шие парче по парче на ръка или може и на машина?

    В нета има доста сайтове италиански, руски испански и другино показват готовите модели.
    Схемички никъде не открих!
    6ie se na ma6ina
    До колкото съм запозната,оригиналният пачуърк се шие на ръка.Тогава става по-сполучливо и изпъкват по-добре фигурите,които се правят върху вече съединените парченца върху вата.Както на времето са правили юрганите.Но къде сега толкова търпение и време?
    virginian@abv.bg











    КЮПУ-КЮПЮ

  12. #12

    Подразбиране

    Виждам, че от около година никой не е писал за пачуърка, а той определено заслужава повече внимание. Искам да ви покажа едно от моите произведения. Надявам се да ви хареса и да споделите мнението си за този вид изкуство. Бих искала да видя творбите ви.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

  13. #13

    Подразбиране

    diana,поздравявам те за красотата която си изработила!
    Много ми харесва,разкажи какви материи използва ,по модел ли скрои фигурите и с машина ли ши пачуърка?
    Интересно ми е колко време ти отне изработването ?

  14. #14

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от diana ivanova Виж мнение
    Виждам, че от около година никой не е писал за пачуърка, а той определено заслужава повече внимание. Искам да ви покажа едно от моите произведения. Надявам се да ви хареса и да споделите мнението си за този вид изкуство. Бих искала да видя творбите ви.
    Диана, твоя пачуърк е станал страхотен!!! Аз също направих веднъж нещо като и аз не знам какво да го нарека, вътре слагах юрганче и го застилах на земята да слагам дъщеря ми докато беше мъничка. А свекърва ми понеже шие ми беше надала мнооооого парчета останали и реших да го скърпя това Не е толкова красиво като твоето, но поне ми свърши работа
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

  15. #15

    Подразбиране

    Реклама:
    Имам няколко линка към руски книги за техника пачуърк-дано да са полезни


    http://www.download-zone.org/32575
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Не притежаваш ли нищо,от нищо няма да си притежаван!
    snespa_vratsa@abv.bg

Страница 1 от 5 123 ... ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •