Аз не знам за този вид конци, но от личен опит мога да кажа че с времето нещата се прашат. Даже когато шия с чисто нови ДМЦ, след около месец-два забелязвам че някак си губят 10% от яркостта си. Това не е заради качеството на конците а заради "чистотата на въздуха ни" ако щеш Примерно в къщи ни се събира страшно много прах, и неусетно и най-дребните неща се покриват с него. Започнах да го забелязвам по конците независимо че е толкова незначително, защото непрекъснато се взирам в нишките им докато шия След като гоблена се изпере обаче, конците видимо си възвръщат яркостта.

Та за стари конци и прочие - препоръчвам първо да ушиеш нещо дребно, само за проба, и след това да го изпереш. Няма нужда да се перат първо самите конци, това е трудоемко. Аз даже бих използвала Ариел или някой подобен качествен прах за ръчно пране, за да съм сигурна че ще падне цялата възможна мръсотия. Ако конците пускат, това веднага ще си проличи, и прочие. След изпирането ще видиш "оригиналния" им вид и ще прецениш дали ти допада. На повече от 10 години е нищо работа, аз имам някакви МЕЗ на повече от 20 и пак са си добре