Значи прясно преведена е.Без претенции за авторски права. Т.е . за пръв път слагам нещо дето не е крадено и чак неловко се чувствам
Дано съм я превела добре ,че нямам познания за кулинарните термини - нито български ,нито гръцки
Съставки:
250 гр. масло- да е меко
8 яйца
900 гр брашно
80 гр коняк
500 гр захар
сока от 5-6 портокала
1 суп.л. сода
1.с.л. настъргана портокалова кора
/Мисля ,че и повече да е не пречи. В купената пита имаше парченца портокалови кори,които бяха предварително престояли в коняк ми се струва ,но до сега подобна рецепта не срещнах.Но може и да се импровизира/
1 с.л. бакпулвер
пудра захар

Начин на приготвяне:

1.В стъклен съд се разбива маслото до побеляване.
2.В друг съд се разбиват жълтъците със захарта докато станат на пяна./Сега ,колко на пяна ще станат не знам ,ама да побелеят вероятно/
3.Слагаме жълтъчената смес при маслото и разбъркваме.
4.Добавяме коняка.
5.В съд/трети подред/ се слага портокаловия сок със содата и веднага като се разпени се добавя към предишната смес.
6.В чист и сух съд се разбиват белтъците.
7.Белтъчената смес се прибавя много внимателно и бавно към до сега получената смес .
8.Прибавя се малко по малко брашното към сместа ,която вече имаме, като се развърква внимателно до равномерното му поемане .
9.Готовата смес се изсипва в кръгла тава, предварително намазана с масло и се пече на 200гр .
Времето за печене е приблизително 50-60 мин./Тук вероятно значение има и диаметъра на тавата ,ама никой не споменава за това/
10.Оставя се да изстине леко и се изважда от съда в който се е пекла.
Посипва се с пудра захар .
Предлагат да се сложи отгоре хартия изрязана ,като дантела и после да се посипе пудрата захар с цел постигане на дантелен вид на питата