Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Показване на 1 до 15 от 21
  1. #1

    Подразбиране Васильопита.Дето я обещах на Djemma:)

    Значи прясно преведена е.Без претенции за авторски права. Т.е . за пръв път слагам нещо дето не е крадено и чак неловко се чувствам
    Дано съм я превела добре ,че нямам познания за кулинарните термини - нито български ,нито гръцки
    Съставки:
    250 гр. масло- да е меко
    8 яйца
    900 гр брашно
    80 гр коняк
    500 гр захар
    сока от 5-6 портокала
    1 суп.л. сода
    1.с.л. настъргана портокалова кора
    /Мисля ,че и повече да е не пречи. В купената пита имаше парченца портокалови кори,които бяха предварително престояли в коняк ми се струва ,но до сега подобна рецепта не срещнах.Но може и да се импровизира/
    1 с.л. бакпулвер
    пудра захар

    Начин на приготвяне:

    1.В стъклен съд се разбива маслото до побеляване.
    2.В друг съд се разбиват жълтъците със захарта докато станат на пяна./Сега ,колко на пяна ще станат не знам ,ама да побелеят вероятно/
    3.Слагаме жълтъчената смес при маслото и разбъркваме.
    4.Добавяме коняка.
    5.В съд/трети подред/ се слага портокаловия сок със содата и веднага като се разпени се добавя към предишната смес.
    6.В чист и сух съд се разбиват белтъците.
    7.Белтъчената смес се прибавя много внимателно и бавно към до сега получената смес .
    8.Прибавя се малко по малко брашното към сместа ,която вече имаме, като се развърква внимателно до равномерното му поемане .
    9.Готовата смес се изсипва в кръгла тава, предварително намазана с масло и се пече на 200гр .
    Времето за печене е приблизително 50-60 мин./Тук вероятно значение има и диаметъра на тавата ,ама никой не споменава за това/
    10.Оставя се да изстине леко и се изважда от съда в който се е пекла.
    Посипва се с пудра захар .
    Предлагат да се сложи отгоре хартия изрязана ,като дантела и после да се посипе пудрата захар с цел постигане на дантелен вид на питата

  2. #2

  3. #3

    Подразбиране

    Астреланке,

    Много различни хобита у теб: оригами, рецепти...Недей така, няма да ти остaне време за бродиране, бе!

    (poslednata mi snimka- sled v4era6nata torta )

  4. #4

    Подразбиране

    Нелка,
    имам още много бивши хобитаИ аз като сина на Alys обаче, бързо ми омръзват

  5. #5

    Подразбиране

    Е, нищо! Недей да се косиш!
    Важното е да продължаваш да бродираш! Нали това правиш постоянно?
    .............................

  6. #6

    Подразбиране

    да,постоянно бродирам. По нервите на хората

  7. #7

  8. #8

    Подразбиране

    Ох,
    Точно видях на текст-а че сте имали едно такова нещо, от което ужасно много ме е страх!! Мисля беше 6,7!!! А щом си тук и пишеш, може би не си го усетила?
    Аз от паника дори не дочетох страницата, веднага хукнах насам да питам.

  9. #9

    Подразбиране

    Имахме да,а и още се коментира по телевизията.Сега проблема е дали ще дойде цунами или не.
    6.9 по Рихтер беше ,епицентъра някъде между Крит и Пелопонес/т.е и тук в Патра,беше 6.9/ ,усети се в цяла Гърция- и по островите и продължи необичайно дълго.
    Аз по това време бях под душа така ,че когато усетих ,че не ваната се клати , а земята под нея то почти беше спряло Но аз никога не изпадам в паниката , така ,че не изскочих навън по хавлия)

  10. #10

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от Astrelaan
    ..... не изскочих навън по хавлия)
    А как?- БЕЗ!!!!!!
    ___________________________



    За мен това наистина е най-голямото възможно зло; всяко друго поне донякъде може да се предвиди.
    След онова от ...ех, годината на първите избори, 89-а ли беше?- Та после години наред ми ставаше буквално физически зле когато подът вибрираше, а било то и от преминаващ наблизо камион.

    Лек ден нататък, без нови произшествия!

  11. #11

    Подразбиране

    Никое зло не може да се предвиди.Както и никое добро.Има много странични фактори ,които биха повлияли върху някое евентуално предвиждане
    Единствения начин е да се забрави и да не му се отдава значение .Най-неприятното нещо е човек да се превърне в роб на спомените и страховете си
    Е,Нелка ,тук не е много студено ,може и по хавлия да излезе човек при първа необходимост

  12. #12

    Подразбиране

    90 година- бях бременна с големия си син. Ужасът и до днес не обвзема като се сетя. Но въпреки това си го спомням с усмивка. Имахме на свадбата си много красиви и необичайни-червени чаши, донесени от чужбина , та когато беше втория трус( по време на първия бях на работа), вечерта, всички хукнаха на вън, а аз отидох да си увивам чашите в хавлия- да не се счупят.Още повече, че бях чувала, че счупените чаши носят нещастие. Откачена работа, сега ако е, грабвам си децата и нищо друго не ме интересува- живота и здравето не се купуват, всичко останало= ще си го купя пак,не ми се свиди.

  13. #13

    Подразбиране

    Джемма,

    И мен като че ли вторият трус- този, нощният, ме довърши.
    Деня го изкарах някак си, но през нощта ме събуди някакъв падащ предмет и едва издържах докато се развидели, излязох и отидох у приятелка- в едноетажна къща!!!! След това ходих с нея на работата и': нощна смяна, само и само да не се прибера на петия вкъщи...

    А за предвидими нещастия: имах предвид не мои, лични, а бедствия от типа наводнения, вулкани, свличания на земни маси: те са общо взето предвидими, което за jалост, не е случаят със земетресенията.

  14. #14

    Подразбиране

    Абе, момичета, к'ви такива сериозни и страшни си ги разправяте в полунощ (почти)? Както каза Astrelaan, не бива да живеем със спомените, особено с мрачните (знам, че не каза точно това дословно - да не вземе да претендира за авторско право ). Astrelaan, с най-хубаво чувство го написах (шегичка).

  15. #15

    Подразбиране

    Реклама:
    Ami az nali sym na sigurna teritoriq, sega ne me e strah i si prikazvam...

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •