Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследенПоследен
Показване на 31 до 45 от 98
  1. #31

    Подразбиране

    Mili4ki,

    Dnes glavata ujasno, edva gledam. Utre 6te pi6a. Pregry6tam vi!

  2. #32

    Подразбиране

    О, ужас. Почивай си. Дано си по-добре утре, ние ще почакаме, не бързаме. Стига ти да си добре.

  3. #33

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от nelka
    Marinera!
    Сигурно не и' е тук мястото, но просто като поздрав към теб, ето днешната торта, която правих: ....
    Наистина невероятни неща правиш. Даже по сладкарниците не съм виждала такива торти! Аз на твое място щях да отида да работя към някоя сладкарска фирма...

  4. #34

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от Marinera
    Аз на твое място щях да отида да работя към някоя сладкарска фирма...
    Aз пък не бих работила за никоя сладкарска фирма, а бих си завъртяла собствен бизнес.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  5. #35

    Подразбиране

    Razsmqhte me , sega slizam pri PC-to i po4vam da pi6a (ama na BG, de).

  6. #36

    Подразбиране

    Здравейте отново! Ох, имам чувство че не сме "били заедно" от кой знае колко време, а е само едно денонощие.

    Да си призная, малко ще ми е трудно да обясня ТОЧНО какво и как из тортата, но започвам отнякъде, пък каквото стане. Аз не помня откога не съм правила нещо по строго определена рецепта, карам малко и на око, затова
    първо ще напиша рецептата, от която тръгнах и която смятах да правя.

    Торта ОПЕРА (размери 25x25x5 см или D=26sm)
    Платки:
    2 дл бадеми
    7 яйца
    2,5 дл захар
    2,5 дл брашно
    3 с.л. разтопено масло
    ванилия
    ***за напояване: 1,25 дл кафе+ 4с.л. захар

    Мока крем:
    2,25 дл мляко
    1 с.л. нес кафе(или друго кафе на прах)
    3 жълтъка
    1,25 дл захар
    1 ч.л. нишесте
    ванилия
    250 г малсо

    Шоколадов крем:
    2,5-3 дл течна сметана(38%)
    3 с.л. масло
    1/2 с.л. кафе-прах
    200 г шоколад(готварски)

    Шоколадова глазура:
    150 г готварски шоколад

    Украса:
    50 г млечен шоколад

    *******************************
    Разбий яйцата+ захрата, добави внимателно смлените бадеми и брашното (+ванилия) , за край прибави внимателно маслото.
    Печи на 175*С 25-30'
    Охлади тортата във формата преди да я освободиш от нея.
    Спокойно може да престой до следващия ден, когато ще пристъпиш към пълненетоо/сглобяването.

    За сиропирането сваряваш силно кафе и го подслаждаш- това е по вкус, мерките са относителни.

    Мока крем:
    Възвари млякото+кафето.
    Разбий леко жълтъци+захар+нишесте.
    Прибави към тях на тънка струя врящото мляко/кафе и бъркай през цялото време.
    Постави на котлона и загравяй при разбъркване докато се сгъсти.
    Охлади, добави ванилия.
    Вбий в крема размекнатото масло- на малки порции.За целта може да ползваш миксер.
    А може и да разбиеш първо маслото с миксера и да добавиш към маслото крема на малки порции.
    Кремът също може да се приготви от предния ден.

    Шоколадов крем:
    Възвари сметана+масло+кафе.
    Добави натрошения шоколад, остави да се разтопи и охлади като разбъркваш от време на време.
    _____________________________
    Раздели блата на три части.
    Овлажни с 1/2 дл от кафето.
    Намажи с малко повече от половината шоколадов крем.
    Сложи тортата за 10' в камерата- да се стегне кремът
    Постави следващата платка, овлажни, намажи с повече от половината мока крем.
    Постави отгоре последната платка, овлажни с кафето и намажи останалия мока крем.
    Остави да се стегне в камерата за 10'.
    Намажи и останалия шоколадов крем, като използваш подходяща лопатка/палетной, натопен в топла вода.
    Отново остави в камерата за 15'

    Глазура: Разтопи внимателно шоколада и залей тортата с него.
    Украси с млечен или някакъв друг шоколад (различен по цвят от тъмния на глазурата).

    **********************************
    Дотук- добре.
    Само че аз спазих единствено рецептата за основата.
    Ползвах 5 или 6(??) яйца.
    Пекох две правоъгълни платки, които после разделих всяка на две части.

    Единият ми крем беше нещо такова:
    3 жълтъка, 3 лъжици захар и 1 лъжица нишесте, и неопределено количество мляко. Не знам колко, може би 1,5 или 2 дл.
    Сварих на крем, пуснах един шоколад(100г) в него да се разтопи, охладих и прибавих към 250г разбито масло.

    За следващия пълнеж сварих 2 яйца, малко захар, малко нишесте и малко мляко, охладих и после смесих с 250 г МАСКАРПОНЕ и с една "хубава" лъжица портокалово сладко.

    Не напоявах, само сглобих платка+6околадов, платка+портокалов, платка+6околадов, платка+портокалов.
    За капак опекох една допълнителна платка от 2 яйца,40г захар и 50г брашно, и я изрязах според нужния ми размер.

    Глазурата ...целта беше да е като на предната шоколадова торта, но с половинката не можахме да се разберем какво ми е нужно, та, естествено, се получи катастрофа. Та в крайна сметка разтопих в получилата се рядката смес 300г шоколад и така спестихме на съседите един яростен семеен скандал.
    Но ето рецептата такава, каквато бе замислена:

    Какаова глазура
    150 г вода
    250 г захар
    100 г какао
    150 г течна сметана
    7 листа желатин

    Смеси всички съставки- БЕЗ ЖЕЛАТИНА, възвари и остави да поври 3-4'. Свали от огъня, прибави накиснатия и изцеден желатин.

    Шоколадовите топчета:
    1,25 дл течна сметана(38%)
    80 г чисто масло
    500г тъмен шоколад
    0,9 дл сметана(заквасена)- или крем fresh
    3 с.л. портокалов ликйор (аз ползвам друг алкохол)
    1 4.л. настъргана портокалова кора
    ______________________________
    по 1,75 дл пудра захар и какао
    ______________________________
    Шоколадова глазура:
    200г кухненски шоколад

    Захарна глазура:
    2 белтъка
    4-5 дл пудра захар
    1 4.л. лимонов сок
    1 4.л. течен глицерол

    Течна сметана+масло се затоплят до стопяване на маслото.
    Добави начупения шоколад да се разтопи и той, бъркай добре до хомогенна маса.
    Дръпни от топлината, добави ликйор, кора и сметана.
    Изсипи в подходяща форма на пласт около 3 см и след като се охлади, постави в хладилника за да се стегне достатъчно, така че да може да се оформя на топчета. Това става за около час.

    Какаото и пудрата захар ползваш сега, при оформянето на масата в топчета. Наръсваш обилно дланите си с какао(или захар) и с лъжичка вземаш от сместа колкото е възможно по-овална топка шоколад и максимално бързо я оформяш на сфера, приблизително с диаметър 3см. Това, разбире се, зависи от целта, за която ще ги ползваш; може по-малки и по-големи.
    Аз намирам за по-лесно първо да понамачкам шоколадените парченца до нещо като топчета, да ги оставя да се охøадят добре и отново да ги обработя, този път вече по-прецизно. Но разбира се че за всичко това се изисква доста време.
    След като топчетата са добре оформени, ги пъхаш в камерата да замръзнат , след което разтопяваш шоколада и едно по едно ги потапяш в него за да се покрият изцяло с глазура. Оставяш ги да се отцедят върху решетка.

    Другите топчета, които са оваляни в пудра захар, глазираш със захарната смес( на снимката няма такива).
    *****************************

    За тази торта не съм ползвала захарна глазура, направих само шоколадови.

    Отделно правих топчета от парченце нугат, увито в марципан. Тях глазирах с млечен шоколад.
    Белите топчета са разни смесици от нугат, сладко от портокали, натрошени печени лешници, изобщо разни неща. Те са оставени така, с видимо марципаново покритие.

    *****************************
    *****************************
    Не се сещам друго в момента, но сигурно съм пропуснала някои неща,тях- по-нататък.


    Джемма, какво хубаво момиченце си поставила, честито!

    Поздрав на всички ви!

  7. #37

    Подразбиране

    Нелка,как разделяш блатовете на две равни част??? :?
    Гледах на снимки разделяне с конец,но ми се вижда дост трудно........

  8. #38

    Подразбиране

    Скарлет,

    Тези стават тънки, аз ги деля не на дебелина, или...ех, ама как се обяснява това пък!!
    Деля ги не по хоризонтална, а по вертикална плоскост. Да кажем както би разделила на две равни части един лист хяртия.

    А иначе, когато е обикновен, дебел блат(примерно пандишпан), ползвам дълъг назъбен нож и разрязвам с него.

  9. #39

    Подразбиране

    Нелка,ами пеперудките как се правят?

  10. #40

    Подразбиране

    Нелка,задавам толкова въпроси,защото покрай вас се запалих и реших за рожденния ден на големия син и аз да направя торта.И тъй като ти си непресъхващ извор от идеи искам да те попитам имаш ли идея как да направя тарта във форма на риба или нещо свързано с риболова.... :? :? :?

  11. #41

    Подразбиране

    Извинявам сеее! Забравих пеперудите!

    Просто сложих в две пликчета по малко шоколад и го оставих на топло да се разтопи. После изрезох по едно малко отворче и върху предварително нарисуван контур шприцовах първо точките и петната с бялото.
    Оставих да се втвърди в хладилника, минах по контурите с тъмния шоколад , след което запълних и останолото пространство с него.

    Рисунката правиш на паус и шприцоваш върху обратната страна, тази , на която не е рисувано. За удобство закрепяш към плота/работната повърхност с малко тиксо.

    След като си готова изцяло, отлепяш и оставяш в хладилника да се втвърди с коремчето нагоре, лежаща върху някакъв предмет с подходяща прегъвка/ъгъл.

    Не останах доволна от чист шоколад: не се разливаше достатъчно, би било добре предварително да се смеси с нещо, което да го направи по-леещ се.

    Малките пеперуди шприцивах направо на око, без предварителен контур. Вместо хартия ползвах найлоновата обвивка от шоколада, резултатът е фантазия, защото е извънредно лесно да се отдели след като се втвърди.



    Скарлет, засега не знам какво да кажа за рибата, бива ли да помисля малко?

  12. #42

    Подразбиране

    От известно време ви чета, но сега просто не се сдържах. Моите поздрави за чудесата които излизат от ръцете ви.

  13. #43

    Подразбиране

    Здравейте момичета,

    по отдавна ви чета и ви се възхищавам, но досега не съм писала! Всъщност Djemmа, беше тази, която даде за пръв път линк към този форум в един друг и макар че аз не шия гоблени (имам други подобни интереси), сестра ми шие! А и кулинарният ви форум е чудесен, така че се надявам да не се сърдите, че се намесвам!

    Nelka, прекрасни торти, направени от теб видях - майсторка си! А идеите са за изложба!

    Скарлет, аз съм правила риба, но тъй като нямам форма си опекох от пандишпан правоъгълен блат(с 6-7)яйца си си я изрязах сама. Крем можеш да използваш всякакъв любим(аз правя комбинация от млечен и маслен), отгоре намазах само с маслен тънко и след оформяне на главата и опашката с крема(моят беше бял), вместо люспи, наредих тънки резенчета киви, като го застъпвах(като при рибените люспи). Дооформих с крем и се получи много сладка риба. А, да след нареждането на парчетата киви, намазах с четка с разтопен безцветен желатин, за да не увяхва и за да блести.

    Жалко, че нямам снимка, но предполагам е станало ясно! Ако те интересува нещо, ще дообесня!

    Възхищавам ви се на всички и ви поздравявам за търпението и любовта с която творите както гоблени така и кулинарни специалитети!

  14. #44

    Подразбиране

    Здравейте, goldenova и natalyna
    Много се радвам, че имаме ново попълнение :wink: и че тук ви харесва! Аз също съм на мнение, че тук момичетата са чудесни и творят невероятни неща!

  15. #45

    Подразбиране

    Реклама:
    Здравейте, goldenova и natalyna

    Добре дошли в нашия малък,но приказен свят на красотата

Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •