Такаааа...
След като се оказа, че това, което показвам в тази тема дотук, не е точно 'двулицево шиене', а просто няколко идеи как да се постигне по-лицеприятен гръб или по-точно по-гръбоприятен гоблен... ,
да кажа за тези, които имат още въпроси за двулицевото шиене:

Шие се по редове. Започва се, да речем, от долния ляв ъгъл, шие се целият ред, като при смяната на цветовете може да се използва отделна игла за всеки, за да спести постоянното вдяване и раздяване. Ако схемата е 1:4, при завършването на всеки цвят, конецът се изкарва от горната страна на гоблена и втория ред се шие от дясно наляво, като се повтаря целия първи ред, тъй като това е горната част на 'квадратчетата' от по 4 бода.
Така се изпълнява един ред от схемата /два от панамата/, след което конците се подпъхват окъм гърба и се режат.

Още не съм пробвала 1:1 по редове, но предполагам, че се шие всеки ред от ляво надясно, като конците се режат веднага след приключване на цвета.

Може да ви звучи сложно така като го четете, но аз ви съветвам да пробвате и всичко ще си дойде на мястото. На мен ми го обясниха така, и като започнах, първия ред беше много объркващ, но със следващите два всичко ми се изясни и свикнах веднага, даже бих казала, че този метод ми се струва най-лесен за 1:4. Става много гладко и отпред, и отзад, и даже според мен се шие по-бързо, защото се спестява време по следенето на схемата и пресмятане кога кое да шия.

Смятам че този метод е неподходящ за модели с повече цветове и разпръснати бодове.

Ако има нещо неясно, питайте, с удоволствие ще обяснявам, даже може и на лични