Страница 1 от 4 123 ... ПоследенПоследен
Показване на 1 до 15 от 59
  1. #1

    Подразбиране Меню за Свети Валентин

    Ами аз реших да пусна темата по-отрано, за да има време да си обменим интересни идеи. ТУк ме вдъхновихте с тези вкусотии дето видях и вече за трети път си правя едни еклерчета, само дето не мога да им измисля някаква глазура отгоре. Едно време ги продаваха с някаква кафява глазура, но не я знам, ако някой се сети, нека я напише тук .

    Та аз със сигурност съм решила , че едно от нещата ще са еклерчетата, а за другата част още умувам, исками се нещо новичко .

  2. #2

    Подразбиране Re: Меню за Свети Валентин

    Цитат Първоначално написано от kotentseto
    .........ако янко се сети нека я напише тук .
    Ами не знам ЯНКО дали ще се сети, но да знаеш как ми стана весело. Още повече че имам един познат с това име, на който най- , ама най-последният интерес са тортите.


    Аз кафява глазура най-бързо правя от пудра захр+какао+вода.
    Захарта е повече от какаото.
    Опивала съм и други, но това е за ежедневна употерба.

  3. #3

    Подразбиране

    Торта "Свети Валентин"
    Блат:
    280 гр масло
    225 гр захар
    1 ванилия
    4 яйца
    225 гр брашно
    185 мл мляко

    Крем:
    50 гр меко масло
    120 гр пудра захар, пресята
    3 ч л "Куантро"
    Червена боя

    Фурната се загрява до 180 гр. Формата (20 см) се намазва и застила с хартия.Разбива се маслото със захарта, прибавя се ванилията и яйцата -едно по едно. Брашното и млякото се прибавят по една лъжица като се редуват последователно. Полученото тесто се изсипва във формата. Пече се около час, час и 15 мин. Оставя се във формата за 5 мин, после се вади на решетка да изстине. Изрязва се във формата на сърце.
    Крем:
    Разбива се маслото със захарта, прибавя се ликьора, червената боя . Тъй като куантрото е скъпо може да се замени с друг портокалов ликьор, например кюрасо(но не синьо).
    Блатът се разрязва на две, единия се намазва с крема, покрива се с втория. Цялата торта се покрива с мастика, която се приготвя по следния начин:
    5 ч.л желатин
    125 гр течна глюкоза
    1 кг пудра захар
    Желатинът се слага в тенджерка с 3 с.л вода,прибавя се глюкозата и се нагрява до разтопяване на желатина. след леко охлаждане се прибавя постепенно към захарта и се измесва като тесто.от него се изрязват няколко бели сърчица. останалото тесто се боядисва в розово и се изрязват няколко розови сърчица. Останалото се разточва и се покрива гладко тортата. Остатъците по края или внимателно се изрязват ,или се подгъват навътре под тортата. От изрязаните парчета се измесва по-тъмна мастика с още малко червена боя и се изрязват по-тъмно розови сърчица. Сърчицата трябва да са с различни размери. Закрепват се към тортата със захарен сироп- 1 с.л пудра захар с малко вода.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

  4. #4

    Подразбиране

    Ето глазура от моя архив

    Шоколадова глазура - Нелка:

    120 г кристална захар
    100 г шоколад
    4 с.л. вода
    ****************
    Свари водата + захарта на гъст сироп.
    С горещия сироп залей шоколада и разбъркай.
    Ако получената глазура е много гъста, може да добавиш вода (евт. кафе, алкохол)
    Резултатът от смесването може да е плачевен: не се плаши, само добави още течност, нещата се оправят.

    Ползва се топла, евентуално я поддържай топла на водна баня или "в края на печката".

  5. #5

    Подразбиране

    Еклери с маскарпоне крем
    Еклери няма да пиша как се правят, всички знаят, но ако има въпроси ще ги допиша.
    Крем:
    - 200 г стафиди
    - 2,5 дцл amaretto
    - 2 пак желатин
    - 500 мл сметана
    - 120 г захар
    - 500 г mascarpone
    Стафидите се накисват в амарето,а желатинът в студена вода.
    Разбива се сметаната със захарта, прибавя се маскарпонето и желатина, накрая стафидите.
    Пареното тесто може да се шприцова във вид на сърце, за да се получат еклери сърца. Разрязват се на две, върху долната половина се шприцова крема и се покрива с горната половина.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

  6. #6

    Подразбиране

    Още една идея за оформяне на тортата.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

  7. #7

    Подразбиране

    Джемма, помагай! Какво е това "амаретто", "маскарпоне" и течна глюкоза? За глюкозата - това ли пише на етикета, защото аз не се сещам в какъв друг вид се продава, освен течна (е, малко на мед прилича...).

  8. #8

    Подразбиране

    Маскарпоне е вид италианско сирене( в Метро има най-различни по цени и качество). Но да ти кажа сирене е силно казано, по-скоро е като руската гъста сметана (базарная, ако ме разбираш какво имам предвид-тази, която бабки продават на базаре, она же деревенская)Ама, че се изразих Амарето е ликьор от бадеми, а глюкозата ще я намериш в аптеката.

    П.П Като бяхме малки със сестра ми говорихме на руско-български, всъщност си мислехме, че е един език, напълно разбираем за всички, а не два.

  9. #9

    Подразбиране

    Джемма, благодаря за пояснението!
    За езика напълно те разбирам, защото и аз с едната си баба цял живот (съзнателен, за който си спомням) си говорехме на абсолютно измислен руско-български и чудесно се разбирахме. Понякога я молех да ми говори само на руски, но тя след второто изречение вече превключваше на "нашия си" език.

  10. #10

    Подразбиране Re: Меню за Свети Валентин

    Цитат Първоначално написано от kotentseto
    Едно време ги продаваха с някаква кафява глазура, но не я знам, ако някой се сети, нека я напише тук .
    Аз правя за еклери следната глазура с бонбони "Лакта": Бонбоните от един пакет ги разтапям на водна баня с 1/2 пакетче масло. Както е гореща глазурата я нанасям върху еклерите.

  11. #11

    Подразбиране

    Djemma, защо глазурата за тази страхотна розова торта се казва "мастика"? :?

  12. #12

    Подразбиране

    Розово шампанско

    Шампанско 8 части
    Боровинков сок 2 части
    За украса,няколко свежи боровинки.


  13. #13

    Подразбиране Re: Меню за Свети Валентин

    Цитат Първоначално написано от водолейче

    Аз правя за еклери следната глазура с бонбони "Лакта": Бонбоните от един пакет ги разтапям на водна баня с 1/2 пакетче масло. Както е гореща глазурата я нанасям върху еклерите.
    А тез бонбони продават ли се още, защото имам много мили спомени от детството си с тях, но не съм ги виждала по магазините... :?

  14. #14

    Подразбиране Re: Меню за Свети Валентин

    Цитат Първоначално написано от lubopitko
    Цитат Първоначално написано от водолейче

    Аз правя за еклери следната глазура с бонбони "Лакта": Бонбоните от един пакет ги разтапям на водна баня с 1/2 пакетче масло. Както е гореща глазурата я нанасям върху еклерите.
    А тез бонбони продават ли се още, защото имам много мили спомени от детството си с тях, но не съм ги виждала по магазините... :?
    От Billa си ги купувам

  15. #15

    Подразбиране

    Реклама:
    Ами така се казва на руски-мастика и не знма превода на български, затова го написах така.

Страница 1 от 4 123 ... ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •