Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Показване на 1 до 15 от 18

Hybrid View

  1. #1

    Подразбиране Може ли да шием гоблени по време на празниците???

    Мили момичета, настъпват вече Коледните празници, веднага след тях е Стефановден, май и други има. Ето сега най-после имаме повече свободно време и се чудя кога може да шием гоблени по време на празниците. Все пак това си е изкуство и не знам грешно ли е да го правим... Моля за вашите мнения

  2. #2

    Подразбиране

    Mисля че имаше подобна тема във форума, но сега не мога да я намеря
    Аз лично на 24 и 25 няма да шия, но то и без това няма да ми остане време за шиене така че...
    На именните дни също не шия поне до обяд, гледам тогава да си свърша някаква друга работа в домакинството, а след 2-3 часа си шия спокойно.
    Между другото знам от моята баба че на празник не се работи ''за гръб'', т.е.не се пере, не се шие и плете дреха , а на времето не са тъкали платно за дрехи и не са предели прежда, така че гоблена не влиза в тази категория.

  3. #3

    Подразбиране

    И аз така мисля, че гоблена не влиза в тази категория. Нищо, че е работа с игла...

  4. #4

    Подразбиране

    Навремето са използвали тези дни малко да си починат и според мен затова са го измислили това за прането и иглата, все пак тогава са нямали перални. За мен гоблените са удоволствие, не работа, така че си шия.

  5. #5

    Подразбиране

    Темата се дублира с тази тук
    http://goblenite.org/showthread.php?t=3655

    Моля модератора да премести темата,където трябва!
    virginian@abv.bg











    КЮПУ-КЮПЮ

  6. #6

    Подразбиране

    Много се извинявам, че започнах темата тук, просто не можах да намеря другата тема от преди. Съжалявам...
    Вероятно модератора ще я премести.

  7. #7

    Подразбиране Днес шие ли се?

    Има една или две теми свързани с поверията за шиенето по време на празниците. Но за Задушниците не намерих.Днес е Задушница и майка ми ме посъветва да не шия. Вие шиете ли?

  8. #8

    Подразбиране

    Аз не знаех,че днес е Задушница и ших малко,но Господ ще ми прости.

  9. #9

    Подразбиране

    след обед би трябвало да може... поне така си мисля
    Човек се ражда на земята, за да измине път не лек, с една професия - професията на ЧОВЕК
    http://sineokata.multiply.com http://www.snimka.bg/album.php?album_id=340393
    sineokata@abv.bg

  10. #10

    Подразбиране

    Когато е за празници четох в другите теми, че можело следобяд, но за Задушница не знам дали важи

  11. #11

    Подразбиране

    Задушниците са тежки дни.Аз лично още от предната вечер нито шия , нито пера.
    Все пак е въпрос на личен избор.
    Зъл е живота на малките дяволи,
    малките винаги жертви са ставали,
    малките плащат за всички беди,
    ако си дявол ГОЛЯМ БЪДИ!

    Дата 13 - най-тъжния ми ден....

  12. #12

    Подразбиране

    По- принцип не ги спазвам тези поверия или поне шия, но след 17 часа. По принцип знам че поверието е за никаква работа - пране, шиене и т.н. Но за мен бродерията не е работа, за мен е удовоствие, което ми помага да се разтоваря и затова когато имам време си шия.

  13. #13

    Подразбиране

    За прането и аз го спазвам имах по принцип планувано, но го оставих за утре. За шиенето -все още не смея да шия, въпреки, че Джули е права, че гоблените са удоволствие, а не работа. Може би, ще се въздържа днес, но пък не пречи да си прегледам схемите и да замисля кой ще е следващия ми гоблен

  14. #14

    Подразбиране

    Нека и аз да кажа. Ако мога да се въздържа, не шия, но това го спазвам много рядко.
    Преди около 25 години на връх Кореда имах телефонен разговор с майка.Свързването се забави/трудно се свързваше през няколко града/и ме пуснаха горе в централата, тъй като на момичетата от кабините свърши работното време. Голямо ми беше учедването, когато видях от телеграфа една баба да шие каре.Запитах я, не спазва ли тези неща, а тя ми отговори, че не се е заричала никога.Пости, но тези неща за работата не ги спазва.Сега бабата е над 80 годишна, дори мозъчна операция претърпя и е много жизнена за възрастта си.Децата и внуците са й добре и дай Боже всеки му!
    А шиенето за нас освен като хоби е своево рода лекарствоНе е ли такаИзчаквам да дойде следобяда и хващам иглата.

  15. #15

    Подразбиране

    Според мен това е въпрос на вътрешно усещане към християнските празници.
    В днешно време повечето хора не вярват в Господ, но като че ли имат дълбоко вътре в себе си вяра, че има нещо повече от "живия" живот, па макар и да не го разбират какво е то.
    Добре е на такъв празник като днешния да не се пере, шие, чисти...В този ден е затова - да почетем душите на нашите близки починали, да си спомним за тях, да се помолим за упрощение на греховете им.
    Всеки постъпва според вярата, съвестта и няма нищо страшно в това, че някой ще постъпи по различен начин .

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •