Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Показване на 1 до 15 от 16
  1. #1

    Подразбиране "Надупени" картофи

    "Надупени" картофи
    ПРОДУКТИ:
    броят на картофите е в зависимост от големината на тавата, но за 4 порции са поне 750 гр.
    4 с.л. мазнина - свинска мас, краве масло, маргарин, в краен случай олио
    сол, червен пипер
    пожелание прясна наденица или кърначета, според броя на порциите
    ПРИГОТВЯНЕ:
    Картофите се измиват много добре с четка! Не се белят. Разрязват се на половинки и се посоляват със солта и червения пипер.
    Разтопява се мазнината в тавичката, нареждат се картофите с разреза надолу. Долива се вода до половината височина на картофите. пекат се в умерена фурна.
    Пожелание малко преди да са готови картофите може да наредите върху тях наденички или кърначета.

    Някъде от Интернет съм я видяла и вече редовно ги правя, когато ми трябва нещо бързо за гарнитура. Може според месото, към което ще ги поднасяте да добавите и някаква друга подправка, освен червения пипер. Чудесни са!

  2. #2

    Подразбиране

    Вкусни ли са?

  3. #3

    Подразбиране

    Много са вкусни!
    Желателно е да се консумират докато са топли, защото след това трудно се обелват!

  4. #4

    Подразбиране

    Ето една сходна рецепта,която става много вкусна.Броят на картофите е в зависимост от големината на тавата.Картофите се измиват много добре,не се белят Разрязват се на половинки и се издълбава в центъра кръг които да може да побере половин сварено яйце.Посоляват се, нареждат се в подмазана тава с разреза нагоре.В издълбания кръг на картофа се слага парченце масло и се пекат.Когато картофите са почти готови се слага в издълбания кръг половинка сварено айце.Запича се малко и е готово.

  5. #5

    Smile Автентичната рецепта

    Тази е една много, много стара родопска рецепта. За първи път вкусих тези картофи преди 30 години в Чепеларе. Приготвени по същия този начин, с чисто масло, без прибавка на никакви подправки, още по-малко бульончета. Препеченки, със златиста, зачервена хрупкава коричка... И досега ги поднасям на гости, и кюфтета или пържолки могат да останат, но от тези вкусни картофки понякога се налага да пека по още една тава. Всички мои приятели ги знаят и почитат като "Картофи по чепеларски". И който ги е опитал, и той среща мили гости с тях.
    Така че, не ги наричайте "Картофите на Таня" или "Надупени картофи" и пр. Това са нови, измислени версии на онези чудесни "Картофи по чепеларски", дето стават и като ястие, и като предястие, и с ракийка, и с вино, и с биричка...и все не стигат.

  6. #6

    Подразбиране

    това съм го чувала и от една приятелка - звучи страхотно и мицля да метна едни тези дни
    само за подправките да ми кажете дали правилно съм разбрала - овалва се половинката с кората , а не само на разрязаната част нали?


    All smart things begin with griddlers

    rodich@abv.bg

  7. #7

    Smile

    Мн хубави,лесни и бързи за приготвяне са тези картофки. У дома главно печем така пресните, т. к кората им е мн по- тънка. Стават мн, мн вкусни!

    http://www.facebook.com/media/set/?s...9555361&type=3 Албум с изработени от мен неща ♥


    Трия дирекно ЛС без посочен @ и изображение на исканото...

  8. #8

    Подразбиране

    Картофи много обичам и мога да ги ям всеки ден и под всякяква форма.Аз как ги правя: обелени и нарязани картофи около 1 кг. ги слагам в тавичка,1 бульонче пилешко го разтварям в 1 ч.чаша гореща вода,добавям 1 ч.лъжичка червен пипер и изсипвам в/у картофите.почти цяло пакетче масло нарязвам на парченца и то отива отгоре. Завивам с фолио и пека около 40 мин.Който обича коричка може да махне по-рано фолиото въпреки че и така се запичат и стават невероятни.

  9. #9

    Подразбиране

    ...ами,ако по време на печенето им се сложи малко начукан чесън и босилек

  10. #10

    Подразбиране

    Звучи много вкусно,днес вече си ги направих по моя начин но другия път ще сложа и чесънче.Виж за босилек-незнам

  11. #11

    Подразбиране

    Мммм, да ..
    утре сутрин отивам за картофки и после...

  12. #12

    Подразбиране

    Снощи направих тези Чепеларски картофки. Станаха чудесни!
    И за още по голям ракош забърках малко сирене крема, малко кисело мляко, една идея майонеза, мляна кисела краставичка, копър и скилитка чесън (мляна).
    Е стана повече от супер.
    С това сосче овкусих и картофките и месцето.
    Опитайте.

  13. #13

    Подразбиране

    Моите момчета също много харесват тези Чепеларски картофки когато имам в къщи сланинка режа от нея тънки квадратни парченца слагам ги в тавичката и захлупвам отгоре с картофа не слагам друга мазнина .Стават разкошни .

  14. #14

    Подразбиране

    Аз им слагам на "дупетата" като се запекат (покривам тавата с фолио) резенчета кашкавал, топено сирене и ги поръсвам с обикновено сирене. Подправки не слагам. Изчезват моментално и са много по-вкусни от пържените и приятни за приготвяне (тавата в печката и да си се пекат 30-40 минути, а не да стоя на котлона)

  15. #15

    Подразбиране

    Реклама:
    А аз ги приготвям ,като омазня с доста св.мас,маргарин или масло ,тавичката.Поръсвам върху мазнината сол,ч.пипер,кимион,чубрица и каквото още си обичате и тогава нареждам добре измитите и разрязани на две картофки,с разреза надолу.Поставям в загрята фурна и пека около 20 мин.Тази рецепта я видях в едно колинарно тв предаване и ги представиха точно като "Родопски надупени картофи".Наистина са много вкусни,който не ги е приготвял ,нека опита

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •