Показване на 1 до 15 от 15

Threaded View

  1. #6

    Подразбиране

    Представям си колко трябва да е изгълтала, за да си докара хиперкалциемия, или е била с поначало смутена калциево-фосфорна обмяна. В крайна сметка на всяка добавка има дозировка, която трябва да се спазва в повечето случаи. Освен това хранителни добавки е твърде широко понятие, включващо витамини, антиоксиданти, биологично-активни вечества, които не са лекарства, есенциални мастни и аминокиселини и т. н. и не се пият просто така, а когато имаш здравословен проблем. Лошото е, че лекарите не вярват в ефекта им и сравнително рядко ги изписват, а другото лошо е, че понеже никой не ги контролира, нито ИАЛ, нито РИОКОЗ, нито друг държавен орган, няма контрол върху състава им, върху листовките, дали информацията е вярна и дозировките на веществата са верни и всякакви фирми и фирмички си предлагат съмнителните добавки безконтролно, а това е опасно. Аз лично си купувам или добавки от известни ми производители или ако е неизвестен от аптека, като предварително знам какво вещество ми трябва и търся само него в добавката, ако има нещо допълнително, обикновено не го вземам. Още едно лошо нещо, че понеже това са добавки, а не лекарства, рекламата им е свободна, тя в общи линии гласи "Ето ви чудото, с което ще оздравеете" и им слагат цени, които в повечето случаи са неоправдано високи, и така се печели на гърба на наивния потребител. Аз лично бих препоръчала да се пият Омега-3 без вит. А със Вит. Е, който нормализира холестерола и 3глицеридите, но до 3, най-много 4 грама дневно, и антиоксиданти, но пак да се спазва дозировката, но те са твърде много видове и препарати, включват най-често вит. Е, вит. С, Q10, селен, цинк в подходяща дозировка. Ако имате проблем с черния дроб Липовитан е чудотворна добавка, А за износени стави Глюкозамин върши добра работа. От витамините като цяло трябва да се внимава най-вече с витамин А (Ретинол), защото лесно се предозира и тогава е хепатотоксичен, с витамин Д3, който се предозира значително по-трудно, но пак да не се прекалява, вит. С пък при вземане на повече от 2 грама дневно понякога може да ви докара камъни в бъбреците, вит К пък може да повлияе на кръвосъсирването в посока повишаване, както и калциевите препарати, Омега 3 пък теоретично може да повлияе на кръвосъсирването в посока кървене, но в доза над 4 грама дневно, при това възможните рискове за по-малко и по-незначителни от ползите от тях. Във всеки случай консултацията с лекар е важна.
    И една добавка за добро хранене, добре е да се намали до минимум слънчогледовото масло и пърженето с него, окислява се лесно и съдържа много омега-6 мастни киселини, което нарушава равновесието в организма на различните мастни киселини. За салата и готвене до 100 градуса може да се ползва зехтин, а за пържене и печене палмовото масло е подходящо, както и кравето масло и свинската мас, колкото и да звучи парадоксално и независимо от холестерола. И забравете за съществуването на маргарина.
    Редактирано от Araxna : 11.09.2009 в 09:32.

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •