Баба ми имаше и вертикален стан(стоеше до стената) и друг хоризонтален, който пък заемаше цялата стая...
На тях тъчеше китеници и всякакви пътеки...Ние сме 3 първи братовчедки...и всичките имахме стегнат страхотен чийз от такива неща...
Баба ми почина, становете останаха в къщата, която наследи едната от братовчедките ми...
Майка ми също тъчеше от дете,но проблемът не е в това да си намериш такъв стан( все в някое село ще има баба, която да има и да ти продаде..),няма хора, които да знаят как се насновава основата на стана (дано използвам точната дума).
Да ти заредят стана в готовност за тъкане..с т.н. основа-памучни конци...
Спомням си становете на баба ми ...имаха много опънати конци, които се преплитаха по особен начин... Иначе всеки може да тъче...даже и ние като деца сме слагали клубчетата на китеници...-по същия начин както сега се правят фъканиците...
И нещо любопитно...Имаше останали малки топчета ръчно тъкан, фин, памучен плат от баба ми (от нейния собствен чийз)...от любопитство преди 7 години дадох на шивачка да ми ушие риза с дълъг ръкав от този плат...До ден днешен си я нося...не е мръднал плата...нито цвета(тъмносиньо райе в комбинация с бяло)..не знам как и с какво е багрен..А този плат е поне на 50 години