Показване на 1 до 15 от 30

Hybrid View

  1. #1

    Подразбиране

    Баба ми имаше и вертикален стан(стоеше до стената) и друг хоризонтален, който пък заемаше цялата стая...
    На тях тъчеше китеници и всякакви пътеки...Ние сме 3 първи братовчедки...и всичките имахме стегнат страхотен чийз от такива неща...
    Баба ми почина, становете останаха в къщата, която наследи едната от братовчедките ми...
    Майка ми също тъчеше от дете,но проблемът не е в това да си намериш такъв стан( все в някое село ще има баба, която да има и да ти продаде..),няма хора, които да знаят как се насновава основата на стана (дано използвам точната дума).
    Да ти заредят стана в готовност за тъкане..с т.н. основа-памучни конци...
    Спомням си становете на баба ми ...имаха много опънати конци, които се преплитаха по особен начин... Иначе всеки може да тъче...даже и ние като деца сме слагали клубчетата на китеници...-по същия начин както сега се правят фъканиците...
    И нещо любопитно...Имаше останали малки топчета ръчно тъкан, фин, памучен плат от баба ми (от нейния собствен чийз)...от любопитство преди 7 години дадох на шивачка да ми ушие риза с дълъг ръкав от този плат...До ден днешен си я нося...не е мръднал плата...нито цвета(тъмносиньо райе в комбинация с бяло)..не знам как и с какво е багрен..А този плат е поне на 50 години

  2. #2

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от leti_at Виж мнение
    И нещо любопитно...Имаше останали малки топчета ръчно тъкан, фин, памучен плат от баба ми (от нейния собствен чийз)...от любопитство преди 7 години дадох на шивачка да ми ушие риза с дълъг ръкав от този плат...До ден днешен си я нося...не е мръднал плата...нито цвета(тъмносиньо райе в комбинация с бяло)..не знам как и с какво е багрен..А този плат е поне на 50 години
    еми едно време никой не е бил чувал за индустрия, Китай, 1000% печалба и т.н Който има домашни черги, знае че колкото и да ги газим и перем - не им мърда цветът. Иначе и у нас има останали дрехи от време оно, на които и платът е супер здрав и цветовте е са мръднали , Даже една рокля на пра-баба си ми е направо куриоз - понеже е била с широки поли, майка ми си е направила костюм от нея , а после прекрои костюма за мен- за домашно ползване. Той и досега е тъмносин на снежно бели точки.

    Има една приказка за майстора на метли, който правел толкова качествени метли че никога не се разваляли. И един ден всички имали метли, намало кой вече да купува нови, защото старите не се разваляли и майсторът умрял от глад

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •