Цитат Първоначално написано от darri
Аз напоследък съм се замислила за тези операции,които коригират зрението с лазер.Ама май ме е страх.Скъпо е пък и не знам каква гаранция дават.А така ми се иска да виждам надалечееееее.
Дари, аз бях тръгнала преди около 5-6 години, когато ми се вдигна диоптъра, да си правя такава операция ,като стигнах до пргледите само и се отказах (от страх) '') Правят лазерни корекции във Варна и в София - в София е съпругата на бившия кмет май Янчулев беше, тя - проф. (мисля) Гугучкова, или нещо подобно в такава клиника. В София беше 1500 долара за двете очи. Във Варна - по 700 лв. на око. Разликата е в цената. Времето на корекцията е по минута и половина на око. Възстановяването бързо, но мен ме хвана страх, че ще ми бъркат в очите за "удоволствие". Докторът, който извършва операциите във Варна ме прегледа и каза, че очилата са ми нагласени перфектно (късогледство и астегматизъм), а и стъклата бяха хубави немски, така че нямах никакви проблеми с виждането. Пита човека за причините да се подлагам на операция и като му обясних, че не искам да ходя с очила (чист каприз си беше моето) взе лист и химикал и ми обясни какво прави лазера в случая - (до скоро имаше такива операции пак във Варна и Враца, но ръчно-със скалпел) - при късогледство, ретината (май тя беше - около зеницата) ) се свивала навътре и от там идва късогледството. Значи тя се нацепва по краищата на 6-8 места и по такъв начин се изправя и се коригира зрението. Както писах, преди това е правено със скалпел, сега се прави с лазер и става бързо и безболезнено. Лошото е това, че след като веднъж организмът ти е предразположил очите да се свива онова там нещо, доктора и природата не дават гаранция, че пак няма да се получи това свиване и съответно късогледство, гаранцията им е поне 3-4 години, но след това - не се знае. И като видя, че ме хваща шубето обясни, че това се прави наложително, ако по някаква причина човек не може да ходи с очила - пречат при работата, или другия случай - като мен, решили, че не искат да ходят повече с очила (но пък си трябва и кураж) Не че нямах дотогава 3 операции, ама... винаги си ми е било страх, а те са били наложителни.
И накрая за поука последните думи на този доктор (предавам я на всички деца с очила, които познавам) "Кои деца ходят с очила - умните. Циганче с очила видели ли сте?".