Аз съм от родителите, които не са съгласни с ваксинирането на децата, чела съм статистики в световен мащаб за честотата на ваксинираните и неваксинираните от дадена ваксина, които после така или иначе боледуват от съответната болест. Ами разлика няма, еднакво боледуват и едните и другите. Освен това, ако са толкова ефективни, защо има толкова болни от примерно туберкулоза и хепатит, когато още първия ден от раждането на детето започват да се слагат ваксините ( специално противохепатитната)?

По отношение на противогрипните имам въпрос към лекарите във форума. Всеизвестно е че грипния щам всяка година мутира. От него обаче се прави ваксината за следващата година...?! Която е вече друг щам? И как тогава тази ваксина предпазва от новия грипен щам?

Освен това да си поговорим за циганите - имам лични наблюдения в продължение на години как тези хора не се ваксинират, децата им не ходят нито на профилактични прегледи, нито на училище. Живеят в абсолютно мизерни условия на мръсотия и недохранване, всъщност имат всички предпоставки да предизвикат не епидемия а даже пандемия... обаче истината е, че не боледуват от такива болести. Или поне не повече отколкото ваксинираните деца.

Относно дискриминацията на неимунизираните деца - аз имам две, които години наред отказвах да ваксинирам, до момента в който трябваше да тръгнат в 1-ви клас. Направо ми се постави въпртоса, че или ще им направя ваксините или няма да ги приемат в у-ще. За мен лично това е насилие. Или изнудване - както искате така го наречете. В крайна сметка не ги ваксинирах, уредих им документите чрез мои познати и така... И между другото, аз също не съм ваксинирана с никакви едновремешни "парички" и т.н. Благодаря на майка ми че е успяла да ме опази.