Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Показване на 16 до 25 от 25
  1. #16

    Подразбиране

    Идеите, развити в книгата 'Звезда на съгласието', служат на американския президент Уилсън за формулиране на неговите 14 точки за омиротворяване на света и полагане основите на Обществото на народите. Автор на Звезда на съгласието е:

    Никола Димков, българин.

    Първо малко Биография.
    Никола Димков е роден в 1859 в българското село в Серско - Горно Броди, по онова време в пределите на Османската империя, в днешно време под името Ано Вронду, в Гърция.

    Получава образованието си в Париж. След което се установява в Цариград, днес Истанбул.
    Развива бизнес с подкови, открива си фабрика.

    Участва активно в живота на българската колония в града. Член е на съвета на Българската екзархия. Почетен гражданин на османската столица.

    С две думи - влиятелна личност.

    Българско дело.
    В края на 1916 и началото на 1917 инж. Никола Димков написва книгата Звезда на съгласието. Книгата сама по себе си представлява проект за създаване на световна организация на мира и сътрудничеството между всички страни, народи и религии.

    Никола Димков отпечатва проекта си на френски, немски, турски и гръцки език и чрез посолствата в Цариград го изпраща на много държавни и правителствени ръководители, включително и на тогавашния президент на САЩ - Томас Уилсън.

    Това е по времето, когато САЩ все още не са се намесили в Първата Световна война и прочутите 14 точки на президента Уилсън за следвоенното уреждане на света и създаване на Общество на народите - не са съществували.

    Дори биографът на Томас Уилсън – Бекер, свидетелства, че идеята не е била на президента, а е заимствана от други.

    В проекта си Никола Димков предлага създаването на Постоянен световен съвет, който да проучва - ”средствата, пригодни да поддържат мир и сговор между всички народности в света.

    В интервю за гръцкия вестник Фарос, отпечатано като притурка към второто издание на книгата Звезда на съгласието, Никола Димков доразвива идеята си за устройството на Постоянния съвет.

    Освен 3 главни съвета авторът предлага той да се подразделя на 20 върховни бюра, уреждащи : вътрешното устройство на съвета, световната безопасност и разоръжаване, междуверските отношения, въпросите на националните малцинства, световното правосъдие, просвета и култура, здравеопазване, земеделие, промишленост, търговия, труд и тъй нататък.

    Дори само бегло съпоставяне на тия формулировки на инж. Никола Димков с устава на Обществото на народите и особено на днешната Организация на обединените нации е достатъчно да открием сходствата.

    Каквото и да си говорим:
    Проектът на инж. Никола Димков е български принос в създаването и дейността на днешната световна организация за мир и сигурност.

    чети, чети и се учи.

    Лошият човек е като въглена-ако не те опари,ще те очерни. Анахарсисhttp://eli1958.snimka.bg/tapestries/gobleni.418735

  2. #17

    Подразбиране

    Пет български вина бяха отличени на тазгодишното 10-о издание на конкурса Citadelles du vin 2010. Конкурсът се проведе от 15 до 17 май във френския град Бур, а наградите бяха официално обявени по време на изложението Vinexpo в Хонгконг. Журито на конкурса дегустира 788 вина от 27 страни, сред които и България.
    На конкурса Citadelles du vin се раздават четири различни отличия:
    trophée citadelles (равнозначно на златен медал)
    trophée excellence (равнозначно на сребърен медал)
    trophée prestige (равнозначно на бронзов медал)
    специална награда (присъжда се на виното получило най-добра оценка от страната си сред trophées citadelles)
    Ето и отличените български вина:

    Merlot Chateau Kolarovo 2009 – специална награда

    Ls Reserve Cabernet Sauvignon 2007 - trophée excellence

    LS 100 2008 - trophée excellence

    Dia Khalis Selection Cabernet Sauvignon 2008 - trophée prestige

    Dia Khalis Selection Merlot 2008 - trophée prestige
    Лошият човек е като въглена-ако не те опари,ще те очерни. Анахарсисhttp://eli1958.snimka.bg/tapestries/gobleni.418735

  3. #18

    Подразбиране

    Днес се навършват 133 години от смъртта на Ботев! Поклон пред паметта му и пред паметта на всички герои на България!

    Моята молитва




    "Благословен бог наш..."

    О, мой боже, правий боже!
    Не ти, що си в небесата,
    а ти, що си в мене, боже -
    мен в сърцето и в душата...

    Не ти, комуто се кланят
    калугери и попове
    и комуто свещи палят
    православните скотове;

    не ти, който си направил
    от кал мъжът и жената,
    а човекът си оставил
    роб да бъде на земята;

    не ти, който си помазал
    царе, папи, патриарси,
    а в неволя си зарязал
    мойте братя сиромаси;

    не ти, който учиш робът
    да търпи и да се моли
    и храниш го дор до гробът
    само със надежди голи;

    не ти, боже на лъжците,
    на безчестните тирани,
    не ти, идол на глупците,
    на човешките душмани!

    А ти, боже, на разумът,
    защитниче на робите,
    на когото щат празнуват
    денят скоро народите!

    Вдъхни секиму, о, боже!
    любов жива за свобода -
    да се бори кой как може
    с душманите на народа.

    Подкрепи и мен ръката,
    та кога въстане робът,
    в редовете на борбата
    да си найда и аз гробът!

    Не оставяй да изстине
    буйно сърце на чужбина,
    и гласът ми да премине
    тихо като през пустиня!...
    Лошият човек е като въглена-ако не те опари,ще те очерни. Анахарсисhttp://eli1958.snimka.bg/tapestries/gobleni.418735

  4. #19

    Подразбиране

    Ели,добре че още има хора като теб да ни припомнят, че сме Българи!Че има с какво да се гордеем!Че и ний сме дали нещо на света!Благодаря ти!

  5. #20

    Подразбиране

    ХАЙДЕ НЕЩО И ОТ МЕН
    http://www.muralesmaravillosos.es/productos2141784.html
    rumi_rangelova1980@abv.bg
    http://www.facebook.com/album.php?id...5970&aid=25237 АЛБУМА с всичките ми неща накуп
    НА ИСКАНИЯ БЕЗ СНИМКИ НЯМА ДА ОТГОВАРЯМ!
    Не помня дълго и няма всеки път да ровя като луда ,за да видя кой какво му трябва.

  6. #21

    Подразбиране

    Как да си горд, че си българин, като много голяма част от младите българи, напускат страната ни и се отправят към чужбина, в търсене на по-добро образование и по-добра реализация и от там - по-добър живот. Все повече хора отиват да учат навън, в това няма лошо, стига да се връщат след като завършат в собсвената си държава, а нима виждаме това да се случва? Има доста малко примери за такива млади хора, които са се върнали, сещам се за дъщерята на Цветан Василев , която е решила да се развива в България, макар да е завършила престижни университети в Лондон, Париж и Америка. Чест прави на такива хора, че вземат толкова мотивирано решение за бъдещето си!

  7. #22

    Подразбиране

    Ели, благодаря за чудесната тема, има много какво да научи човек и има много за какво да се гордее, за съжаление обаче с велики българи и факти, които отдавна са история. Много ми се иска да съм горда със съвременна България, но колкото и да се старая не става, разровиш ли я ще мирише и ще вуни като отрова- това последното Вапцаров го е казал за живота. Точно преди две години напуснах страната и чувството Носталгия все още не ми е познато. Не ми липсва мръсния въздух, нито дупките по пътищата, както и боклуците с които са затрупани. Не ми липсват вунящите през лятото казани, нито въшливите псета, готови да те разкъсат на парчета. Не ми липсват вечно намръщените съседи, нито чалгата им до 3 сутринта. Не ми липсват също така и високите, непосилни цени на елементарни неща. / Знам, че много от момичетата тук не могат да си позволят да си купят всички конци за един гоблен и го правят с течение на времето, както и че предпочитат с няколко стотинки по-евтини чилета, само и само да могат да си доставят удоволсвието да шият, от това сърцето ми се къса и ме боли/ Не ми липва болничното обслужване, не дай си боже да те заболи пръста, приготви се да ти отрежат ръката, защото ще получат за това пари по клинична пътека, не ми липсва и корупцията, по последни данни сме на първо място в света по корупция. Има само няколко неща, които безумно ми липсват- детето ми и внучето ми, приятелите ми, Националните срещи на този форум и фризьорката ми.
    И все пак има две личности в съвременна България, с които съм много горда- Стефка Костадинова / летвата, с която постави световен рекорд стои пред входа на Музея на спорта в Швейцария/ и Григор Димитров.
    Знам че сигурно съм ви досадила, ама исках да си го кажа.
    Редактирано от decor : 08.08.2014 в 08:54.

  8. #23

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от decor Виж мнение
    Ели, благодаря за чудесната тема, има много какво да научи човек и има много за какво да се гордее, за съжаление обаче с велики българи и факти, които отдавна са история. Много ми се иска да съм горда със съвременна България, но колкото и да се старая не става, разровиш ли я ще мирише и ще вуни като отрова- това последното Вапцаров го е казал за живота. Точно преди две години напуснах страната и чувството Носталгия все още не ми е познато. Не ми липсва мръсния въздух, нито дупките по пътищата, както и боклуците с които са затрупани. Не ми липсват вунящите през лятото казани, нито въшливите псета, готови да те разкъсат на парчета. Не ми липсват вечно намръщените съседи, нито чалгата им до 3 сутринта. Не ми липсват също така и високите, непосилни цени на елементарни неща. / Знам, че много от момичетата тук не могат да си позволят да си купят всички конци за един гоблен и го правят с течение на времето, както и че предпочитат с няколко стотинки по-евтини чилета, само и само да могат да си доставят удоволсвието да шият, от това сърцето ми се къса и ме боли/ Не ми липва болничното обслужване, не дай си боже да те заболи пръста, приготви се да ти отрежат ръката, защото ще получат за това пари по клинична пътека, не ми липсва и корупцията, по последни данни сме на първо място в света по корупция. Има само няколко неща, които безумно ми липсват- детето ми и внучето ми, приятелите ми, Националните срещи на този форум и фризьорката ми.
    И все пак има две личности в съвременна България, с които съм много горда- Стефка Костадинова / летвата, с която постави световен рекорд стои пред входа на Музея на спорта в Швейцария/ и Григор Димитров.
    Знам че сигурно съм ви досадила, ама исках да си го кажа.
    Вместо да се възмущавате защо не дойдете и да допринесете за сбъдване на американската мечта и в България.Америка не е панацея и там има бедни ,корупция ,мръсотия в големите градове и безкрайна бюрокрация.Нашите чиновници са нищо пред тях,но едно е вярно ,спазването на закона,защото ако не си платиш данъците или здравната осигуровка никой лекар няма да те погледне,пък изобщо да не говорим за Бързата помощ,можеш да разчиташ евентуално само в клиниките за бедните латиноамериканци.Пиша това като човек редовно посещаващ тази държава.Така ,че с какво допринесохте Вие за да се превърне България в цветуща държава?Много е лесно да се хули държавата,но нали ние сме тази държава!
    Редактирано от rossi369 : 08.08.2014 в 11:34.

  9. #24

    Подразбиране

    Не знам на каква възраст сте, но щом имате внуче не сте първа младост и мисля, че ви прави чест на годините да пишете подобни работи за България и за българите. Както на всякъде по света и тук има и добри и лоши хора, има и неуредици и мърсотия има и красиви и чисти места, има и бедност и богатство. Като не Ви харесва България не стойте тук, но моля въздържайте се от подобни коментари, защото обиждате хора като мен, които са останали тук и всеки ден се опитваме да направим България едно по-хубаво кътче от земята.
    Цитат Първоначално написано от decor Виж мнение
    Ели, благодаря за чудесната тема, има много какво да научи човек и има много за какво да се гордее, за съжаление обаче с велики българи и факти, които отдавна са история. Много ми се иска да съм горда със съвременна България, но колкото и да се старая не става, разровиш ли я ще мирише и ще вуни като отрова- това последното Вапцаров го е казал за живота. Точно преди две години напуснах страната и чувството Носталгия все още не ми е познато. Не ми липсва мръсния въздух, нито дупките по пътищата, както и боклуците с които са затрупани. Не ми липсват вунящите през лятото казани, нито въшливите псета, готови да те разкъсат на парчета. Не ми липсват вечно намръщените съседи, нито чалгата им до 3 сутринта. Не ми липсват също така и високите, непосилни цени на елементарни неща. / Знам, че много от момичетата тук не могат да си позволят да си купят всички конци за един гоблен и го правят с течение на времето, както и че предпочитат с няколко стотинки по-евтини чилета, само и само да могат да си доставят удоволсвието да шият, от това сърцето ми се къса и ме боли/ Не ми липва болничното обслужване, не дай си боже да те заболи пръста, приготви се да ти отрежат ръката, защото ще получат за това пари по клинична пътека, не ми липсва и корупцията, по последни данни сме на първо място в света по корупция. Има само няколко неща, които безумно ми липсват- детето ми и внучето ми, приятелите ми, Националните срещи на този форум и фризьорката ми.
    И все пак има две личности в съвременна България, с които съм много горда- Стефка Костадинова / летвата, с която постави световен рекорд стои пред входа на Музея на спорта в Швейцария/ и Григор Димитров.
    Знам че сигурно съм ви досадила, ама исках да си го кажа.
    Редактирано от GalyaSpassova : 08.08.2014 в 12:42.

  10. #25

    Подразбиране

    Реклама:
    Цитат Първоначално написано от rossi369 Виж мнение
    Вместо да се възмущавате защо не дойдете и да допринесете за сбъдване на американската мечта и в България.Америка не е панацея и там има бедни ,корупция ,мръсотия в големите градове и безкрайна бюрокрация.Нашите чиновници са нищо пред тях,но едно е вярно ,спазването на закона,защото ако не си платиш данъците или здравната осигуровка никой лекар няма да те погледне,пък изобщо да не говорим за Бързата помощ,можеш да разчиташ евентуално само в клиниките за бедните латиноамериканци.Пиша това като човек редовно посещаващ тази държава.Така ,че с какво допринесохте Вие за да се превърне България в цветуща държава?Много е лесно да се хули държавата,но нали ние сме тази държава!

    Роси, питате ме с какво допринесох аз да се превърне България в цветуща държава. Не обичам да говоря за себе си, но Вие питате, затова трябва да отговоря. В продължение на 25 години имах собствен бизнес и се занимавах с различни дейности, създавах работни места, плащах си данъците, както и осигуровките на служителите си, но не успях. Защо ли? Ами защото си мислех, че с много труд ще постигна всичко, което искам, но този закон там не важи. На Вас случвало ли ви се е да спите само по 4 часа в продължение на седмица и през останалото време да работите? На мене да, много пъти. Не успях да направя България, по-красива, но с последната си работа мисля че успях да направя хиляди жени по-красиви и по-щастливи.
    През всичките тези години се опитвах да помагам финансово на много хора, които дори не познавам. Тук в този форум има хора, които могат да го докажат. Помагала съм и на ансамбъл "Чудесия". В продължение на години се грижех за дете сираче.
    Вие преценете дали достатъчно съм направила или не.
    Редактирано от decor : 08.08.2014 в 21:28.

Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •