Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Показване на 16 до 27 от 27

Hybrid View

  1. #1

    Подразбиране

    Не съм съгласна с bubole4o ,че "ТОВА Е АБСОЛЮТНА ДИВОТИЯ, ОТЗАД ДА Е ОГЛЕДАЛЕН ОБРАЗ" Аз също не мога да шия огледално,но се възхищавам на тези, които могат. Всеки решава за себе си как иска да изглежда гърбът на гоблена му.Освен това не съм видяла в този форум някой да налага мнението , че ако не е ушито идеално не е гоблен . Лично аз се старая и отзад да изглежда добре ,защото така ми харесва повече. Освен това темата е "Започване и завършване при смяна на цвета" ,а не шием ли огледално.
    Редактирано от rosa17 : 07.04.2010 в 20:07.

  2. #2

    Подразбиране

    От начина на шиене зависи и това как ще изглежда отпред.

  3. #3

    Подразбиране

    Момичета,
    темата много се измести....
    Въпроса е как започваме и свършваме конеца, а не как се шие двулицево.

    Ето моя опит със започването и свършването на конеца. Няма да коментирам стандартнито - с 2 ката конец. Ще споделя опита си с други бройки нишки, независимо дали се шие гобленов бод или кръстче.

    Ако нишките са четен брой - т.е. 2, 4, 6 нишки.... Започвам точно като с 2 нишки. Например, ако трябва да се шие с 4 ката конец - взимам 2 нишки, прегъвам ги на две, вкарвам четирите отрязани края в иглата и си започвам.... Завършването и то е както при шиене с 2 нишки. Аз гледам да подпъхна 3 пъти в различни посоки, че все ме е страх да не вземе да се закачи нещо и да се разшие, въпреки, че това не ми се е случвало. Хич не ми пука дали е огледално или не. Гледам да не стърчат или висят конци. Да няма възли и струпвания от конци на гърба, които да ми направят бабунка отпред. Това обаче не върши работа ако имаме мартеници като 3 нишки от един цвят и 1 от друг. При такива случей шия както е обяснено по-долу при нечетния брой нишки.

    Ако нишките са нечетен брой - т.е. 1, 3, 5 нишки.... Заповчам както се свършва.... Подпъхвам конеца под няколко бода (като оставам да виси част от края), после под няколко други бода в противоположна посока (2-3 пъти така), отрязвам стърчащия край на конеца и започвам да шия....
    Тук има проблем - ако в началото няма ушито, под което да се подпъхне при започване. Тогава оставям един дъъъълъг конец да виси и започвам да шия. Обаче се старая тоя конец дето виси да не мърда, като си го прикрепям с пръст за панамата, когато я държа. Като няправя няколко бода, обръщам отзад, вдявам в иглата стърчащият конец и го подпъхвам под вече ушитото.

    Имала съм няколко случая на "самотни бодчета", т.е. едно кръстче и наоколо нищо. Обикновенно се случва при звездички в небето. Е, тогава си правя възелче. Ако някой има по-добра идея, нека я сподели.

    Дано обясненията ми са били ясни и свършат работа на някой.
    Редактирано от rostso : 08.04.2010 в 17:52.

  4. #4

    Подразбиране

    Имала съм няколко случая на "самотни бодчета", т.е. едно кръстче и наоколо нищо. Обикновенно се случва при звездички в небето. Е, тогава си правя възелче. Ако някой има по-добра идея, нека я сподели.



    За самотни бодчета, аз просто промушвам края на конеца през 2-3 съседни бодчета, като минавам през мястото където ще шия, така че после като ушия бодчето да заздравя с ушитото...Дано ме разбрахте..
    Имам друго питане обаче..Преди години една гобленарка ми показа как започна бродерията с клупче( и аз правя така), но после ми обясни и нещо, което не сванах...Ставаше въпрос за шиене на големи полета от един цвят, когато конецът свърши, някакси се закрепяше нов и просто продължаваш да си шиеш..Някой знае ли я тази хватка,за да ми я обясни?
    Редактирано от leti_at : 08.04.2010 в 14:58.

  5. #5

    Подразбиране

    leti_at http://goblenite.org/showthread.php?t=5296&page=13
    тук е показано как се удължава конеца

    ПАПИЛОН
    kokosharova@yahoo.com

  6. #6

    Подразбиране

    Под "самотни бодчета" имах предвид нещо от този сорт:



    т.е. едно кръстче и около него нищо.... и по схема нищо..... и няма и да има нищо около него....

  7. #7

    Подразбиране

    В такива случаи аз просто правя големи преходи с конеца отзад. Никога не съм държала гърбът на гоблена ми да е идеален, така че това не ми пречи. Ако се правят възелчета ми се струва че ще надигат панамата и затова ги избягвам.

  8. #8

    Подразбиране

    Чета, чета.... що така нищо не схващам от това "удължаване на конеца". Моля някой да ми обясни.....

  9. #9

    Подразбиране

    Роси,
    Аз го разбирам така.Отрязваш един конец да приемем 1 метър.В него има 6 нишки по 1 метър.Взимаш едната нишка и я прегъваш, когато шиеш с 2 нишки и се получава дължина от 0.50 см.Подбождаш и започваш така,че прегъвката е по-малкия край а двата свободни края са подпъхнати.Когато конеца стане малък си вземаш нова нишка и я вдяваш в конеца .Правиш двата края равни и го издърпваш за да се получи късият край този път с двете свободни нишки.По този начин се шие с обща дължина от един метър ,но не се започва често и нишките не се изтъняват и късат.Това е примерна дължина ,аз в тези случай ги отрязвам по-дълги.
    Дано аз да съм разбрала правилно и ти да ме разбереш.Ако не ще ти покажа на следващата среща нагледно

  10. #10

    Подразбиране

    Много ми е интересно как се шие огледално .Следващия искам да се постарая да го ушия огледално. До сега съм шила но не огледално. С каква тематика шиеш гоблени.

  11. #11

    Подразбиране

    Моля те да ми обясниш как се шие гоблен с огледален образ 1/1 и 1/4 .Покажи ми гоблен с огледален образ . Ще бъда много благодарна да обменим опит.Аз шия гоблени на различна тематика природа,икони и др .Ушила съм големия гоблен Ездачката на художника Брюльов. Ето моя емейл Jordanka60@abv.bg.

Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •