Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Показване на 16 до 27 от 27
  1. #16

    Подразбиране

    Момичета,
    темата много се измести....
    Въпроса е как започваме и свършваме конеца, а не как се шие двулицево.

    Ето моя опит със започването и свършването на конеца. Няма да коментирам стандартнито - с 2 ката конец. Ще споделя опита си с други бройки нишки, независимо дали се шие гобленов бод или кръстче.

    Ако нишките са четен брой - т.е. 2, 4, 6 нишки.... Започвам точно като с 2 нишки. Например, ако трябва да се шие с 4 ката конец - взимам 2 нишки, прегъвам ги на две, вкарвам четирите отрязани края в иглата и си започвам.... Завършването и то е както при шиене с 2 нишки. Аз гледам да подпъхна 3 пъти в различни посоки, че все ме е страх да не вземе да се закачи нещо и да се разшие, въпреки, че това не ми се е случвало. Хич не ми пука дали е огледално или не. Гледам да не стърчат или висят конци. Да няма възли и струпвания от конци на гърба, които да ми направят бабунка отпред. Това обаче не върши работа ако имаме мартеници като 3 нишки от един цвят и 1 от друг. При такива случей шия както е обяснено по-долу при нечетния брой нишки.

    Ако нишките са нечетен брой - т.е. 1, 3, 5 нишки.... Заповчам както се свършва.... Подпъхвам конеца под няколко бода (като оставам да виси част от края), после под няколко други бода в противоположна посока (2-3 пъти така), отрязвам стърчащия край на конеца и започвам да шия....
    Тук има проблем - ако в началото няма ушито, под което да се подпъхне при започване. Тогава оставям един дъъъълъг конец да виси и започвам да шия. Обаче се старая тоя конец дето виси да не мърда, като си го прикрепям с пръст за панамата, когато я държа. Като няправя няколко бода, обръщам отзад, вдявам в иглата стърчащият конец и го подпъхвам под вече ушитото.

    Имала съм няколко случая на "самотни бодчета", т.е. едно кръстче и наоколо нищо. Обикновенно се случва при звездички в небето. Е, тогава си правя възелче. Ако някой има по-добра идея, нека я сподели.

    Дано обясненията ми са били ясни и свършат работа на някой.
    Редактирано от rostso : 08.04.2010 в 17:52.

  2. #17

    Подразбиране

    Имала съм няколко случая на "самотни бодчета", т.е. едно кръстче и наоколо нищо. Обикновенно се случва при звездички в небето. Е, тогава си правя възелче. Ако някой има по-добра идея, нека я сподели.



    За самотни бодчета, аз просто промушвам края на конеца през 2-3 съседни бодчета, като минавам през мястото където ще шия, така че после като ушия бодчето да заздравя с ушитото...Дано ме разбрахте..
    Имам друго питане обаче..Преди години една гобленарка ми показа как започна бродерията с клупче( и аз правя така), но после ми обясни и нещо, което не сванах...Ставаше въпрос за шиене на големи полета от един цвят, когато конецът свърши, някакси се закрепяше нов и просто продължаваш да си шиеш..Някой знае ли я тази хватка,за да ми я обясни?
    Редактирано от leti_at : 08.04.2010 в 14:58.

  3. #18

    Подразбиране

    leti_at http://goblenite.org/showthread.php?t=5296&page=13
    тук е показано как се удължава конеца

    ПАПИЛОН
    kokosharova@yahoo.com

  4. #19

    Подразбиране

    Под "самотни бодчета" имах предвид нещо от този сорт:



    т.е. едно кръстче и около него нищо.... и по схема нищо..... и няма и да има нищо около него....

  5. #20

    Подразбиране

    В такива случаи аз просто правя големи преходи с конеца отзад. Никога не съм държала гърбът на гоблена ми да е идеален, така че това не ми пречи. Ако се правят възелчета ми се струва че ще надигат панамата и затова ги избягвам.

  6. #21

    Подразбиране

    Чета, чета.... що така нищо не схващам от това "удължаване на конеца". Моля някой да ми обясни.....

  7. #22

    Подразбиране

    Роси,
    Аз го разбирам така.Отрязваш един конец да приемем 1 метър.В него има 6 нишки по 1 метър.Взимаш едната нишка и я прегъваш, когато шиеш с 2 нишки и се получава дължина от 0.50 см.Подбождаш и започваш така,че прегъвката е по-малкия край а двата свободни края са подпъхнати.Когато конеца стане малък си вземаш нова нишка и я вдяваш в конеца .Правиш двата края равни и го издърпваш за да се получи късият край този път с двете свободни нишки.По този начин се шие с обща дължина от един метър ,но не се започва често и нишките не се изтъняват и късат.Това е примерна дължина ,аз в тези случай ги отрязвам по-дълги.
    Дано аз да съм разбрала правилно и ти да ме разбереш.Ако не ще ти покажа на следващата среща нагледно

  8. #23

    Подразбиране

    При такива самотни бодчета аз шия с един кат конец, като бода толкова пъти, че да стане с колкото ката трябва да е шито. В началото оставям по-дълъг конец и накрая също правя възелче, но понеже конеца е на един кат възелчето е много малко и не се усеща.
    А при започване с нечетен брой нишки, когато шия кръстчета и моделът позволява в началото шия откъм гърба, като едновременно закрепвам конеца под ушитото. Но закрепването е в права линия, а не зиг-заг. При завършването оставям конеца и го закрепвам със следващия по същия начин както вече писах.
    Дано сте ме разбрали, че обясненията станаха дълги, но колко ли са ясни?

  9. #24

    Подразбиране

    Много ми е интересно как се шие огледално .Следващия искам да се постарая да го ушия огледално. До сега съм шила но не огледално. С каква тематика шиеш гоблени.

  10. #25

    Подразбиране

    Аз също съм от Варна. Шия гоблени но не огледален образ но искам да се науча..

  11. #26

    Подразбиране

    Искам да ми кажеш с колко конеца шиеш защото с двоен конец няма плътност.Пробвах но не ми се получи. Ще бъда благодарна да ми обясниш как да постигна огледален образ.

  12. #27

    Подразбиране

    Реклама:
    Моля те да ми обясниш как се шие гоблен с огледален образ 1/1 и 1/4 .Покажи ми гоблен с огледален образ . Ще бъда много благодарна да обменим опит.Аз шия гоблени на различна тематика природа,икони и др .Ушила съм големия гоблен Ездачката на художника Брюльов. Ето моя емейл Jordanka60@abv.bg.

Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •