Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Показване на 1 до 15 от 25
  1. #1

    Подразбиране миете ли конците

    Прочетох това в сайта на Гобкон.

    Процедурата е добре да се направи на конци с тъмни и наситени цветове. Тя се прави с цел да не се оцветят взаимно конците при пране а и в процеса на работа по гоблена.

    Процедурата по обработка на конците е следната:

    Напълнете малък стъклен съд с много чиста вода (хладка или със стайна температура) - за предпочитане е водата да е дестилирана;
    Изплакнете всяко чиле в чистата водата;
    Ако водата се оцвети я сменете с чиста и изплакнете отново чилето, докато не остане бистра;
    Поставете мокрото чиле на бяла хартия или бяла салфетка докато изсъхне;
    Чилето не трябва да оцветява хартията - ако я оцветява изплакнете го отново.
    ________________________

    Искам да ви попитам вие правите ли това? Аз досега никога не съм го правила. А вероятно има опасност при изпиране на ушития гоблен някои конци да пуснат??? Случвало ли ви се е?

  2. #2

    Подразбиране

    Нямам голям опит, но скоро си говорех с моя позната, за която гоблените са част от живота й. Тя ме посъветва да изпера в хладка вода тъмните конци (нарязани на по 2 метра), но с друга цел. Аз се оплаках, че имам тъмни конци, които са по-тънки от останалите и тази процедура с прането би помогнала да се свият малко конците и да покриват по-добре при шиене. Пък и нали после панамата още ще се свие, така че се очаква по-голям ефект.

  3. #3

    Подразбиране значи

    Цитат Първоначално написано от alys
    Нямам голям опит, но скоро си говорех с моя позната, за която гоблените са част от живота й. Тя ме посъветва да изпера в хладка вода тъмните конци (нарязани на по 2 метра), но с друга цел. Аз се оплаках, че имам тъмни конци, които са по-тънки от останалите и тази процедура с прането би помогнала да се свият малко конците и да покриват по-добре при шиене. Пък и нали после панамата още ще се свие, така че се очаква по-голям ефект.
    Явно си има полза от това, но просто се замислих дали има и други като мен, които не мият конците преди шиене.

    П.П. гоблените ти са страхотни!

  4. #4

    Подразбиране

    Гоблените в подписа ми са на познатата ми . В "Обяви" съм писала повече за това.

  5. #5

    Подразбиране

    Това пране на конци пък въобще за какво ми е. Аз пера самото готово изделие а за конците шия с DMC и нямам никакви проблеми с плътността им. Навремето ми бяха подарили много конци с неизвестен произход, бяха доста мръсни и залежали така че ги изпрах за да им видя реалните цветове. Така се "степцаха" че повече нищо не можеше да се прави освен да се зашиват копчета.

  6. #6

    Подразбиране Миете ли конците?

    До сега не съм мила конци,но може и да опитам :?

  7. #7

    Подразбиране

    Рени, много отдавна ми комплектоваха голям гоблен и още му се каня (ушила съм малко, де). Не знам защо, но съм изхвърлила всички етикетчета на конците, а някои си нямаха такива. Забелязвам, че два цвята (от 38) са по-тънички и не покриват така, както останалите. За тях си мислех да пробвам да ги изпера, но може пробно няколко нишки, та да не стане беля... :?

  8. #8

    Подразбиране

    Освен да изпера готовия гоблен,нищо друго не правя.

  9. #9

    Подразбиране

    Аз също пера само готовият гоблен.Това да мия и конците преди да започна бродирането ми изглежда доста отегчително :? а аз просто нямам търпение когато започвам някой гоблен и не ми се ще да проточвам започването му

  10. #10

    Подразбиране

    никога не съм го правила - това с предварителното пране, и аз като Nellyyyy нямам търпение да започна гоблена и просто е немислимо да се разсейвам от набелязаната цел със странични неща. Пък и нали винаги се пере като се завърши :wink:

  11. #11

    Подразбиране Не си губете времето, момичета!

    Никога не съм си и помисляла да пера мулинетата. Пера гоблена, когато е готов в хладка вода. До сега не съм имала случай да се оцвети светъл цвят от по-тъмен.
    Няма лошо да се чете повече, но не всичко написано е вярно, както и не всичко което блести е злато, трябва да се отсява вероятното от възможното.
    Написаното в Гобкон ми звучи несериозно малко. Като за продукт от преди 30 год. Когато в Интернет е имало 50 сайта. Погледнете на мулине ДМЦ или Анхор, пише че издържа на 70 градуса, ако не греша. Довечера ще ви кажа със сигурност.

  12. #12

    Подразбиране

    Съгласна съм, на мен погледът върху нещата който срещам из повечето нашенски сайтове ми звучи точно като мислене от преди 30 год. Сякаш новите техники и технологии не съществуват. Независимо че са на един Google растояние

  13. #13

    Подразбиране явно

    не само аз съм толкова нетърпелива. Бързам да започна гоблена и да видя развитието му
    Аз досега съм шила предимно с български конци, но както казах, никога не съм ги мила и не съм имала проблеми при прането на готовия гоблен.
    Иначе, Рени, и на мен ми се струва, че ще се степат и загубят вида си като се изперат.

  14. #14

    Подразбиране Re: явно

    гобкон препоръчва и предварително плата да се изплакне в чиста вода и да се изсуши
    и аз имам сайт за гоблени с обяснения кое как, ама тук избиха рибата

  15. #15

    Подразбиране

    Реклама:
    Това сигурно се е отнася за българските панами които са стояли на рафтовете десетилетия А може би се прави за да се махне колосаното, тоест плата да стои по-мек при шиене, знам ли. На мен твърдия плат винаги ми е бил по-удобен за работа.

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •