Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234
Показване на 46 до 50 от 50
  1. #46

    Подразбиране

    а може би и tdm13 е един бъдещ наш известен дизайнер?
    Нека и се даде шанс и сама избере дали да започне така както са започнали / а някои от тях не са и свършили/ всички български дизайнери- правейки схеми на гоблени по картини върху , които няма права)

    Нека не изместваме съществото на темата, защото разискваното тук е полезно . И за нас , разискващите конкретно по темата. Много неща се изясняват, когато говорим за тях.
    Поставянето на догми, правила , етикети и забрани никога не е спомагало за прогреса - дали в изкуството, техниката или пък човешките отношения.

    Теен,
    аз цитирам закона, не си го измислям.
    Така ,че ,ако цитатите не са верни за това е виновен сайта от където съм ги копнала.
    Този сайт се намира в интернет, достояние е за всички.
    В интернет има много подобни сайтове- информацията в тях е достъна за всички, вижда се от всички. Което ще рече ,че е публична .
    Този форум също е публично място в интернет.
    Има форуми, които не са, изисква се специална регистрация, за да четеш какво е написано и съответно са затворени общества.
    Така ,че и в интернет- пространството, както и в реалността има публични места , и частни, закрити

    Казваш, че не казвам нищо смислено по темата.
    Вероятно ти не искаш да разбереш или поне да вникнеш в думите на закона.
    Аз тълкувам закона от гледна точка на евентуалния нарушител. Опитвам се да намеря вратички, които да го оправдаят. И ги намирам.
    Това е работата на адвоката.


    Ето извадка от цялата глава, отнасяща се конкретно за въпроса в темата. Не коментирам празапис на ДВД и подобни. Казах,че това е друга тема:

    Глава пета.
    СВОБОДНО ИЗПОЛЗВАНЕ НА ПРОИЗВЕДЕНИЯ
    Допустимост на свободното използване (загл. изм. - дв, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.)

    Чл. 23. (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) Свободното използване на произведения е допустимо само в случаите, посочени в закона, при условие че не се пречи на нормалното използване на произведението и не се увреждат законните интереси на носителя на авторското право.


    Свободно използване без заплащане на възнаграждение (загл. изм. - дв, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.)

    Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) (1) Без съгласието на носителя на авторското право и без заплащане на възнаграждение е допустимо:

    1. (доп. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) временното възпроизвеждане на произведения, ако то има преходен или инцидентен характер, няма самостоятелно икономическо значение, съставлява неделима и съществена част от техническия процес и се прави с единствената цел да позволи:

    а) предаване в мрежа чрез посредник, или

    б) друго разрешено използване на произведение;


    2. използването на цитати от вече разгласени произведения на други лица при критика или обзор при посочване на източника и името на автора, освен ако това е невъзможно; цитирането трябва да съответства на обичайната практика и да е в обем, оправдан от целта;

    3. използването на части от публикувани произведения или на неголям брой произведения в други произведения в обем, необходим за анализ, коментар или друг вид научно изследване; такова използване е допустимо само за научни и образователни цели при посочване на източника и името на автора, освен ако това е невъзможно;

    4. използването като текуща информация в периодичния печат и другите средства за масово осведомяване на речи, отчети, проповеди и други или на части от тях, произнесени на публични събрания, както и на пледоарии, произнесени в съдебни процеси, при посочване на източника и името на автора, освен ако това е невъзможно;

    5. (изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) възпроизвеждането от средствата за масово осведомяване на вече разгласени статии по актуални икономически, политически или религиозни теми, в случай че такова използване не е било изрично забранено, при посочване на източника и името на автора, освен ако това е невъзможно;

    6. възпроизвеждането по фотографски, кинематографичен или аналогичен на тях начин, както и чрез звукозаписване или видеозаписване на произведения, свързани с актуално събитие, за да бъдат тези произведения използвани от средствата за масово осведомяване в ограничен обем, оправдан от целите на информацията, при посочване на източника и името на автора, освен ако това е невъзможно;

    7. използването на произведения, постоянно изложени на улици, площади и други обществени места, без механично контактно копиране, както и излъчването им по безжичен път или предаването им чрез кабел или друго техническо средство, ако това се извършва с информационна или друга нетърговска цел;

    8. публичното представяне и публичното изпълнение на публикувани произведения в учебни или в други образователни заведения, ако не се получават парични постъпления и не се заплащат възнаграждения на участниците в подготовката и реализирането на представянето или изпълнението;

    9. (изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) възпроизвеждането на вече публикувани произведения от общодостъпни библиотеки, учебни или други образователни заведения, музеи и архивни учреждения, с учебна цел или с цел съхраняване на произведението, ако това не служи за търговски цели;

    10. възпроизвеждането на вече разгласени произведения посредством Брайлов шрифт или друг аналогичен метод, ако това не се извършва с цел печалба;

    11. предоставянето на достъп на физически лица до произведения, намиращи се в колекциите на организации по смисъла на т. 9, при условие че се извършва за научни цели и няма търговски характер;

    12. временното записване на произведение от радио- и телевизионни организации, на които авторът е отстъпил правото да използват произведението, осъществено със собствени технически средства и за нуждите на собствените им предавания в рамките на полученото разрешение; записи, които имат важна документална стойност, могат да бъдат съхранени в официален архив;

    13. използването на произведения за целите на националната сигурност, в съдебно или административно производство или в парламентарната практика;

    14. използването на произведения по време на религиозни церемонии или на официални церемонии, организирани от публичната власт;

    15. използването на сграда, която е произведение на архитектурата, или на план на такава сграда с цел реконструкцията й.

    (2) Разпоредбите на ал. 1 не се отнасят до компютърните програми. За тях се прилагат разпоредбите на чл. 70 и 71.



    Всеки тълкува закона както му е изгодно.
    Съдията накрая се прозинася)

  2. #47

    Подразбиране

    Astrelaan аз много добре съм разбрала закона и сега се опитвам да го разясня и на моите студенти. Всичко,което е трябвало да знам за авторските права съм го научила от двамата най-големи специалисти в България.По отношение на интелектуалната собственост,разграничението между специалиста и адвоката е от огромна важност.Защото адвоката чете закона и се ръководи от написаното, а специалиста тълкува закона,много често и участва в изготвянето му.
    Да не разводняваме повече темата

  3. #48

    Подразбиране

    Надявам се вашите студенти да мислят и самостоятелно.
    Приемаме наученото от другите, но само ,когато започнем да го ползваме и за нашите цели, да го преосмисляме , да се съмняваме и да се стремим да погледнем и по-далеч ще достигнем до нови истини .

    Темата за мен отдавна преключи, просто отговарях на въпроси тук, защитавайки позицията и написаното от мен.
    законите могат да се тълкуват по различен начин в зависимост от потребностите ни.
    да не казвам, че в България все още няма интернет закони.
    Тук говорехме за снимки взети от публичното интернет пространство, преработени за лични цели без целта на тази дейност да е търговска.
    Според закона, това действие може да се приеме за законно)

  4. #49

    Подразбиране

    Аstrelaan,при Цыганов също се заплаща copyright.С него лично си контактуваме е един руски сайт.Лично ми е обещал,че следващата му нова картина ще бъде за мен.Човека живее от авторските си права над картините си-продава ги за календари,картички и гоблени.Нямам претенции да бъда известен дизайнер,понеже на 41 няма за кога.А дизайна,който искам да направя за моите приятели,ще се вижда от много хора.Те са доста известно семейство и ги посещават известни интелектуалци.
    Благодаря ти за юридическите съвети.Явно си много добър адвокат.Ще те търся за съвети по другу въпроси,понеже прояваяваш завидна компетентност.Само ще те моля евентуално за мейл.

    toniedobreva@gmail.com



    Открито заявявам какво мисля и не позволявам да ме заплашват за това,което мисля!Живея в демократична държава и не позволявам да ми упражняват тоталитарни методи!

  5. #50

    Подразбиране

    Реклама:
    tdm13,
    41 години е една прекрасна и съвсем подходяща възраст, за да се започне нещо ново
    Пожелавам ти успех

Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •