Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследенПоследен
Показване на 16 до 30 от 50
  1. #16

    Подразбиране

    Абсолютно точно и ясно!Прекрасно разяснение.
    БЛАГОДАРЯ! Успех на всички,които помогнаха и на тези,които творят!

    Моля модератор да закрие темата,за да не задръстваме форума.

    toniedobreva@gmail.com



    Открито заявявам какво мисля и не позволявам да ме заплашват за това,което мисля!Живея в демократична държава и не позволявам да ми упражняват тоталитарни методи!

  2. #17

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от teen_f Виж мнение
    jumper,няма закон в никоя държава по света,където авторските права да се "пазят" повече от 100 години.Няма такъв прецедент....

    Ето тази конвенция е основополагаща за авторските права:
    http://ipbulgaria.com/cgi-bin/e-cms/...106&n=000005&g=
    Закон за авторските и сродните права:
    http://lex.bg/laws/ldoc/2133094401
    Тук също има текстове свързани с авторските права:
    http://www.mi.government.bg/eng/trad...201W_TRIPS.pdf
    В Щатите от 1988 г.авторското право е или 95 или 120 години (законът Сони Боно) според датата на създаване или публикация.

  3. #18

    Подразбиране

    Това е от уикипедия от статията относно закона "Сони Боно".

    Кое колко време е защитено


    toniedobreva@gmail.com



    Открито заявявам какво мисля и не позволявам да ме заплашват за това,което мисля!Живея в демократична държава и не позволявам да ми упражняват тоталитарни методи!

  4. #19

    Подразбиране

    Този закон касае случаите на корпоративно авторско право, например когато няма изявено авторство само на един човек, или произведението е създадено по поръчка и при уговорка copyrights да станат собственост на фирмата-поръчител.

    Фирми като Lanarte, Dimensions и Pinn работят с много дизайнери, които разработват за тях модели. Така че за тях стои въпросът дали е за предпочитане да обявяват авторските права като принадлежащи лично на дизайнерите, или като корпоративни... В първия случай фирмата действа само като издател, а върху схемата е посочено името на дизайнера. Ето един пример, само че с Kustom Krafts.

    От гледна точка на продължителност на авторските права нещата са относително сравними - дали 120 години след създаване на произведението, или 70 години след смъртта на автора. Само дето в единия случай парите от предоставянето на copyrights отиват при фирмата-поръчител, в другия - при наследниците на автора.

    А на диаграмата по-горе е показана продължителността на авторското право с всяко следващо разширение на закона за авторските права (американците наричат всяко едно от тях Act). Но това е за Щатите.

    За България нещата стоят различно. Четейки закона, човек остава с впечатлението, че е наблегнато на варианта - индивидуално авторско право.

    Понеже неминуемо при четене на този закон у човек възниква въпросът: "А как ли е в другите страни?", нека добавя, че има доста разлики между нашия закон и примерно американския, и те са исторически обосновани. Нашето право следва като стил и направление европейското (в частност френското право), докато англо-американското право е по-различно и конкретно този закон там има по-търговска насоченост. С времето обаче навярно европейското и американското право все повече ще се сближават...
    Редактирано от solaria : 24.04.2010 в 23:03.

  5. #20

    Подразбиране

    Ехе то тука каква тема се отвори .... Само където малко така "странни" според мен неща се пишат. Например как пък аджаба (голям израз) ще намеря кой е автора на някоя картинка която съм си харесал,после да го издиря ,да се свържа с него и най- накрая да му целуна ръка с молба за разрешение да взема дъщеря му опа картинката му. Така може би трябва да направят фирмите за тях съм съгласен, понеже може в един момент автора да си поръча неговото си произведение на гобелен и ще стане мама миа( особено ако е чужденец) Но при положение, че си го правиш за себе си едва ли шанса, Автора да ти дойде на гости да пиете кафе и да го види в хола ти, е много голям
    То по тази логика ако се замислите не би трябва ло да има 99% от чалга песните, но ги има и освен това печелят пари от тях,което според мен е по големия проблем в дискусията
    Аз от право не разбирам, а и не претендирам, но така си разсъждавам. Нека се включи някой "съгледвач" от фирмите и да каже дали имат 100 % разрешение за всичките си модели които разпространяват ( ей сега разбрах от къде идват парите на Православната църква -тя държи правата над иконите, а дали някой и ги плаща)
    "Не си мисли, че това което неразбираш е невъзможно"
    Сервантес-Дон Кихот
    parcheka@abv.bg

  6. #21

    Подразбиране

    Още от началото на темата останах с впечатление, че НЕ коментираме случая, когато някой си прави гоблен по картинка за свое лично ползване.

    Що се отнася до иконите, не Православната църква държи авторските права върху тях, а художниците, които са ги нарисували... Църквата може да определи режима на достъп до една икона на нейна територия, но не и да й стане автор. А ако иконата не е на нейна територия, максималното, което църквата може да направи, е да я освети.

  7. #22

    Подразбиране

    parcheka,
    Dura lex,sed lex или строг закон,но закон.Например,руският цифров художник Циганов.Харесвам две или три негови картини и искам да направя схеми по тях за близки.Издирвам го чрез Гугъл,пиша му.Ако изобщо не ми отговори,забравям.Защото ако дам моите схеми и те се разпространят,подлежа на ударите на закона.Друг пример-Майстора.Чрез музея се свързвам с наследниците му.Ако се договорим-ОК,ако не,sorry.Но за лично ползване,в хола ми,това е друг въпрос.В този случай предпочитам да използвам нещо лично,отколкото чуждо.
    A Solaria като автор и дизайнер най-добре знае тези неща.Аз изцяло се доверявам на нейното мнение.

    toniedobreva@gmail.com



    Открито заявявам какво мисля и не позволявам да ме заплашват за това,което мисля!Живея в демократична държава и не позволявам да ми упражняват тоталитарни методи!

  8. #23

    Подразбиране

    tsvety,предполагам си наясно,че в САЩ правото е прецедентно. НЯМА държава,в която авторското право да е с такава продължителност.Бернската конвенция,в която членуват над 100 държави е основополагаща.Когато се чудите за някоя държава,просто вижте Конвенцията и дали държавата я е подписала.
    С тези приказки за 100 и 100 и кусур години закрила ще ме накарата да изгоря книгата,която съм написала и да си скъсам договора с университета
    solaria е обяснила доста точно нещата.Моля ви вземайте предвид информацията,която ви дават запознати лица.Всички "драскате" някакви неща с от тук-от там дочута информация и обърквате хората,които са поискали съвет.

  9. #24

    Подразбиране

    tdm така съм съгласен, когато знаеш тези неща ( кой е автора или къде е изложена дадена картина )наистина може да се свържеш с него или с наследниците му
    Но все пак при сегашните възможности на Интернет просто смятам,че може да ти попадне нещо на което няма как да откриеш автора( пример: имам над 40 000 модела на татуировки може би 85% от тях нито са подписани,нито им е оказан автора) Въпреки,че не подценявам Гугъл смятам за не възможно да откиря точния автор на дадения модел или поне аз не знам как
    Извинявам се и за друго понеже разбрах че е за лично ползване. Ако се сменят само нюасите и размера според мен си остава същия модел и в крайна сметка не би трябвало да правиш. Аз още нз как МС не са ги осъдили , но това е друга тема на разговор
    "Не си мисли, че това което неразбираш е невъзможно"
    Сервантес-Дон Кихот
    parcheka@abv.bg

  10. #25

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от teen_f Виж мнение
    tsvety,предполагам си наясно,че в САЩ правото е прецедентно.
    Да, но ако използваш творба на американец, мислиш ли че няма да получиш черна точка

  11. #26

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от parcheka Виж мнение
    Въпреки,че не подценявам Гугъл смятам за не възможно да откиря точния автор на дадения модел или поне аз не знам как
    Една евентуална възможност за откриване на повече информация за дадено изображение е новата търсачка на изображения:

    http://www.tineye.com/

  12. #27

    Подразбиране

    Да, а пък може просто като си търсиш картинки да е в по-специализирани за тази цел сайтове, например deviantart.

  13. #28

    Подразбиране

    tdm13,
    доколкото разбирам ти ще разработиш схеми по картините на Циганов и Владимир Димитров–Майстора с некомерциална цел.
    Няма да ги продаваш, ще пишеш в информацията за гоблена ,че са разработки по определена картина и т.н.
    По този начин , не вземайки пари и не присвоявайки чужд труд ти не увреждаш по никакъв начин законните права на авторите според Закона за авторски права.
    Ето цитирам и един член от този закон:
    Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) (1) Без съгласието на носителя на авторското право и без заплащане на възнаграждение е допустимо:

    1. (доп. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) временното възпроизвеждане на произведения, ако то има преходен или инцидентен характер, няма самостоятелно икономическо значение, съставлява неделима и съществена част от техническия процес и се прави с единствената цел да позволи:

    а) предаване в мрежа чрез посредник, или

    б) друго разрешено използване на произведение;


    Знам ,че ще има известни противоречия на това ми мнение, но независимо от тях имаш всякакви законови основания , за да не се притесняваш от съдебно преследване)
    Ти правиш дизайните за себе си , за подарък примерно.
    Няма да ги изложиш в сайт или магазин с определена цена и съответно няма да се облагодетелстваш от оригиналите

  14. #29

    Подразбиране

    значи ако си презапишеш музика от някой диск, но за собствено ползване не крадеш интелектуален труд, защото не е с комерсиална цел и няма да го продаваш, а ще подаряваш например

  15. #30

    Подразбиране

    Реклама:
    Да, презаписът на музика и филми не е забранен, все пак носителите са скъпи, а пък могат лесно да се изхабят (както ставаще едно време с грамофонните плочи, ама тях нямаше как да копираме), преследва се по закон разпространяването (сийдването), а иначе компаниите си позволяват на своя глава да преследват хора, които са си свалили неща (това пак за щатите)

Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •