Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследенПоследен
Показване на 16 до 30 от 104
  1. #16

    Подразбиране

    Яни, супер е станал - най-важното е, че ви е допаднала на вкус рецептата, а и като гледам добре ти е втасал.

    За плетенето не се притеснявай, аз докато го науча, се тренирах на шнурчета - много е лесно, но трябва да му хванеш чалъма. :wink: Ако и следващият път имаш проблем, просто раздели тестото на 5 и оплети долу 3 и отгоре 2(усукани). Пак ще стане! Или го сложи в кексова форма.

    ПС. На машина ли го меси
    Щастието,това е резултатът от усилието да направим другите щастливи!

  2. #17

    Подразбиране

    Незнам при теб как става ,но при мен стана доста голям и си мисля следващия път да направя два и да ги пека както казваш в кексова форма .За вкуса е добре само,че увеличих захарта ...Плетенето ще тренирам ...особено с четерите фитилчета нещо на магия го правя
    Използвах хлебопечката за месенето ,но не посмях да го оставя да втасва вътре...но другия път ще пробвам и този вариант.Притесних се да не излезе от казанчето...

  3. #18

    Подразбиране

    Наталина, ще изпробвам козунака преди Великден, за да знам колко голям ще се получи. Благодаря ти за отзивчивостта!
    Чудя се, ако замеся двойна доза, какво да правя с половината тесто, което ще е за втория козунак... Предложения? Дали може да изчака оплетен в хладилника? Ако стои да втасва при другия, има опасност да превтаса - правила съм подобна грешка и после не е толкова хубав...

  4. #19

    Подразбиране

    Да Яни,

    наистина става доста голям. При мен е диагонално на тавичката на печката(около 45см). Ако искате може да направите два по-малки - един до друг.

    Alys, не те съветвам да го слагаш в хладилник, просто го изнеси на по-хладно от кухнята - няма да превтаса. Бабата на мъжа ми прави 4 козунака(2 кг. брашно) и ги пече по два, така че другите два пече след тях. Не превтасват. Омеси тестото заедно, да втаса и чак след оплитането единият сложи на по-топло да втаса, а другият на по-хладно. Не би трябвало да е проблем.
    Щастието,това е резултатът от усилието да направим другите щастливи!

  5. #20

    Подразбиране

    Сега изгледах видеото за плетене! Това с шестте плитки е впечатляващо!

  6. #21

    Подразбиране

    natalyna, днес го направих и аз козунака, на вид и вкус стана много хубав (плетох го с 4 плитки), обаче защо ми се струва, че маслото е малко множко за 500 гр. брашно? И всъшност на мен ми остана половината количество мляко, ако го бях сложила цялото щеше да стане много рядко тестото. Нещо съм изпуснала по редицата, но какво? въпреки че се опече много добре, отвътре си стоеше като глетаво, маслено някакво.
    А такава приятна миризма се носеше из кухнята и само точех лиги около печката, но какво обърках.

  7. #22

    Подразбиране

    Зори, съжалявам че не се е получил! Изчака ли го да изстине съвсем? Както писах по-долу, ако се разреже топъл или дори хладък, изглежда глетав, но ако изчакаш, не би трябвало да е проблем. Маслото не е много - в никакъв случай не би трябвало да е мазен! вярно е, че млякото е множко, ако го правиш с 500г брашно само. Обаче аз писах, че всъщост отиват към 700г с доомесването(не знам защо не са го споменали в рецептата). А дали е бил опечен добре? Ох, мила не знам. Пробвай как ще е утре(при рязане) и пиши дали е по-пръхкав!
    Щастието,това е резултатът от усилието да направим другите щастливи!

  8. #23

    Подразбиране

    Благодаря за отговора. Абе видях аз, че му трябва още малко брашно, но реших този път да действам точно по рецептата, затова така стна. Но не се отказвам. Ако този утре не става за ядене,ще замеся втори и непременно ще покажа снимка и ще споделя какво се е получило. Но този път ще действам по интуиция Аааа, няма да се дам аз на един козунак, нали така :wink:

  9. #24

    Подразбиране

    Аз имам ужасния навик винаги да правя нещата" на око ", префасонирам рецептите и за това ми е трудно, когато трябва да напиша рецепта.Така стана и с козунака -в никакъв случай не го омесих с 500 гр.брашно.Отиде повече ,но и не мога да кажа колко -добавях го" на око" Той просто си искаше още брашно... Винаги когато спазвам нещата точно ,нещо не се получават...за това оставям да ме движи вътрешната ми интуиция не ,че това е гаранция за добър резултат

  10. #25

    Подразбиране

    Тук мога да добавя, че и аз правя така. А то си зависи и от материалите - например 1 кафяна чаша моя едва ли е равна на една твоя-зависи си от чашите. И яйцата - аз например вземам от двете си села и от пазара. От пазара си купвам големи, които долу-горе отговарят на тези от едното село. Но от другото село яйцата пък са почти два пъти по-малки. И така 3 яйца съвсем не са равни на 3 яйца - от там и брашното, това е мое наблюдение и мнение де.

  11. #26

    Подразбиране

    По повод на козунаците искам да попитам нещо. Решила съм утре да правя козунак със стафиди, мариновани предварително в ром. Обаче не знам колко време се държат стафидите в рома. Дайте някакви идеи 2-3 часа, 1 денонощие? Нямам никаква идея.

  12. #27

    Подразбиране

    Здравей Валя,

    аз лично не ги накисвам в ром, защото не го понасям, но мисля че ако ги наложиш от днес вечерта, няма да сгрешиш. По-дългото киснене не може да им навреди, докато не е сигурно дали ще се напоят добре за 2-3 часа!
    Щастието,това е резултатът от усилието да направим другите щастливи!

  13. #28

    Подразбиране

    Благодаря, Наталина! Ще ги накисна сега.
    Аз обожавам ром във всякакво състояние - самостоятелно, като есенция за сладки, в чай. Има невероятен аромат.
    Малко се отклоних от темата за козунака.

  14. #29

    Подразбиране

    В доста сладкарски рецепти се сочи, че накисването на стафидите е добре да е за поне 6 ч. или за цяла нощ. След това се отцеждат от остатъка от алкохола.

    Аз не винаги се сещам да го направя, затова слагам стафидите и алкохола (аз слагам уиски, защото това винаги имаме, а ром и коняк никой не пие) в купичка и ги завъртам в микровълновата на най-сбабата степен за няколко минути. Внимавам да не заври, да не останат на сухо или да не прегорят. Като ги извадя, оставям да изстинат и това е. Набъбват идеално.

  15. #30

    Подразбиране

    Реклама:
    Аз заливам стафидите с ром+вода и ги слагам в МВ за 1 минута. Много обичам стафиди в торта и веднъж бях забравила да ги накисна от по-рано. Така се сетих, че мога да пробвам с МВ - стават идеални!
    Вчера пекох козунак, но в последния момент промених рецептата и само упражних плетенето с 6 плитки.
    Моля някой да ме посъветва на 1 кг брашно колко захар (в грамове, ако може) е допустимо да се сложи. Обичам сладък козунак, но знам, че ако захарта е много, може да не втаса... Ето рецептата, по която правих козунака: 1 кг брашно, 250 мл прясно мляко, 30-40 г мая, 250-300 г захар, 1 чаена лъж. сол, 200 г масло или 150 г мас, ванилия или лимонова кора (аз добавих накрая и стафиди), 5-6 яйца (аз сложих 4 яйца).
    Струва ми се, че захарта е множко... Козунакът ми се препече отдолу, но общо взето е малко глетавичък като се яде (иначе се надигна и на вид е добре). На конци е, но като че ли още малко му трябваше печене... Не съм сигурна дали е трябвало още малко да се поизсуши във фураната или 250 г захар са му дошли много. Ще се радвам на съвети .

Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •