Страница 1 от 7 123 ... ПоследенПоследен
Показване на 1 до 15 от 104
  1. #1

    Подразбиране Чешки козунак

    Тъй като преди време я пусках тази рецепта на Сладката хапчица, сега само copy-paste.

    Снимките към обясненията не са мои, но от Нета, но крайното произведение е мое (правен за Коледа - тук това е традиция).

    За един козунак:
    250мл прясно мляко, 40г мая(едно пакетче), 150-200г кристална захар- според вкуса, след няколко(не само мои опити), приемаме че правилното количество е около 700г.брашно , 1 ч.л. сол, 3 жълтъка, кората на един лимон, щипка индийско орехче(аз не слагам),200г масло, 60г стафиди, брашно за посипване на дъската за месене и тестото, един белтък

    За дооформяне:
    1 жълтък, 1 ч.л. прясно мляко, 30г обелени и накълцани бадеми(може и без тях, или може да сложите половинка орехи), пудра захар за посипване

    Подготовка на тестото:
    Приготвяме закваска от 2 с.л. хладко пр.мляко, до което прибавяме маята, 1 с.л. захар и 1 с.л. брашно. Разбъркавме добре, покриваме с кърпа и оставяме да втаса. В дълбока купа или легенче(в което ще месим), пресяваме брашното със солта, прибавяме жълтъците, захарта, настърганата лимонова кора и щипка индийско орехче. Прибавяме втасалата закваска, и разтопеното хладко масло и започваме внимателно да месим, като по малко прибавяме хладкото прясно мляко. В началото тестото е по-радко, но колкото повече се меси, започва да става по-гъсто. Когато тестото стане гладко и с блясък, го изсипваме на набрашнената дъска и продължаваме да меси, долато започне да се отлепя от дъската. Добре омесеното тесто слагаме в купа посипана с брашно, отгоре също посипваме тестото с брашно, покриваме с кърпа и оставяме на топло да втаса. Стафидите се измиват и се оставят да окапят(може прдишният ден да са били наложени в ром).

    1. Втасалото тесто леко месиме(не много, за да не спадне) и разделяме на 8 еднакви части, от които избираме този който все пак ни изглежда най-голям и го отделяме настрана.

    2. От останалите 7 части правине по възможност еднакво дълги и дебели въжета-плитки(не се сещаm за по-подходяшат дума )

    3.Четири от тях полагаме едно до друго и започваме по средата, премятаме двете вътрешни(плетем нагоре)като еднaтa слагаме отдолу, а другaтa отгоре на външните плитки.

    4. След това продължаваме по същият начин с външните(всичко е въпрос на свикване - аз първо се учих със шнурчета)

    5.другата половина плетем по същият начин. Притискаме краищата добре. На тавата слагане намазнена(с олио)хартия за печене. Пренасяне дотук оплетеният козунак и леко го мачкаме с външната част на ръката(така сякаш използваш ръката за нож) по средата, за да може втората плетка да се настани по-добре и при печенето да не се накриви настрана.

    6. Вторият етаж oплитаме като класическа плитка от 3 плитки и я поставяме върху леко вдлъбнатото място на вече oплетената част от козунака. Още веднъж леко натискаме по средата, за да направим място за най-горната част.

    7. Сега и ред на последният къс от тестото, който отделихме в началото. Разделяме го на половина с от всяка половина правиме поедно по-дулго и по-тънко от предишните плитки, които увиваме около себе, а краищата им подпъхваме под най-долната част на козунака. Можете да забиете 3 дървени шишчета - едното в средата, а другите в краищата, за да сте сигурни, че при печенето плетениците няма да се разместят. Оставяме козунака още малко, както е oплетен, на топло да втаса. (Ако не можем да oплетем козунака с 4 плитки, можем да го направим само с 3 долу и 2 отгоре, но по-дебели.)

    Как се пече козунак:
    преди всичко е добре леко да затоплим фурната(не силно) и да се приготвим, за това, че ще се пече около 1 час.Преди да сложим козунака във фурната го намазваме с разбит жълтък с мляко и посипваме с бадеми или орехи. Първият половин час, не се отваря фурната, за да не спадне тестото. Когато започне леко да се зачервява на повърхността я покриваме с хартия за печене или алуминиево фолио и продължаваме да печем. Ако искаме да проверим дали е изпечен, измъкваме дървеният шиш от средата и проверяваме дали е сух - ако да, значе е изпечен. Козунака оставяме да изстине, като е най-добре да се консумира след ден-два. Преди да го нарежем, посипваме с пудра захар.

    Прибавям и две видеа, които бях пускала в бг-мамма за плетене на козунак.

    С 4 плитки:http://www.fiserasynove.cz/video/kopacak.mpg

    С 6 плитки:http://www.fiserasynove.cz/video/vanocka.mpg


    Ето го:
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Щастието,това е резултатът от усилието да направим другите щастливи!

  2. #2

  3. #3

  4. #4

    Подразбиране

    Браво за козунака,страхотен е

  5. #5

    Подразбиране

    Момичета днес правих отново козунак и реших да ви снимам как изглежда отвътре!
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Щастието,това е резултатът от усилието да направим другите щастливи!

  6. #6

    Подразбиране

    Резултата е чудесен,браво на теб!

  7. #7

  8. #8

    Подразбиране

    Наталина, имам въпроси - може ли да се опече този козунак в голяма тава, а той да е в средата, както е показано на снимката (неопеченият козунак върху хартия в черна тава). Нямам подходяща продългова тава (или поне така мисля). Другият ми въпрос - защо е необходимо да се намазва хартията за печене? Аз откак разбрах за съществуването на такава хартия, изобщо не я мажа (нито нея, нито тавата) и всичко става перфектно.

  9. #9

    Подразбиране

    Здравей Alys,

    хартията и аз не я мажа(просто съм превела така както беше написано).

    Да можеш да го сложиш така както е показано, аз също го пека на диагонал в тавичката от фурната, защото и аз нямам форма, а и ми харесва оплетен!
    Щастието,това е резултатът от усилието да направим другите щастливи!

  10. #10

    Подразбиране

    Наталинче,а как замесваш тестото,на ръка или в машина? :?

  11. #11

    Подразбиране

    Здравей Скарлет,

    в началото, докато тестото е рядко, си помагам с миксера(нямам нито робот, нито машина за хляб все още). После на ръце.

    За тези, които месят в машина, обаче тръбва да доуточня, че всъщност при доомесването отива повече брашно - някъде към 700г.

    Много е важно втасването - не бързайте. За закваската е нужно поне половин час да втаса на топло(аз използвам парното). За тестото около 1 час(пак на парното). А на готовият оплетен козунак също около половин час. И с месенето и печенето, абе, около 4 часа общо!

    И още нещо- козунак не се реже нито яде топъл(иначе при рязане е глетав). Изчакайте да изстине съвсем(най-добре) на другият ден! А е и по-вкусен!
    Щастието,това е резултатът от усилието да направим другите щастливи!

  12. #12

    Подразбиране

    Благодаря за съветите!Ще се възползвам.За Великден съм решила да направя от този козунак.

  13. #13

    Подразбиране

    natalyna, страхотен козунак

    Великден наближава, така че не е лошо да си отворим една специална темичка за Великденски вкусотии. Непременно ще пробвам козунака, макар че се съмнявам да успея да го сплета така майсторски.

  14. #14

  15. #15

    Подразбиране

    Реклама:
    Ето какво измайсторих по рецептата на natalyna...нещо с плетенето не се получи ,а и количеството ме изненада ...иначе на вкус е супер
    Надявам се ,че следващия път ще оттренирам плетенето и резултата ще е по-добър
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Страница 1 от 7 123 ... ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •