Показване на 1 до 14 от 14
  1. #1

    Подразбиране Освещаване на икона

    Мили момичета днес и аз имам именник.Решила съм да му подаря иконата на св.Георги,която специално уших за него.Въпроса ми е трябва ли да я осветя предварително.Тук имаме паранлис ,в който днес има служба.дали е възможно днес да се освети,защото съм чула,че трябва да преспи иконата в църква.

  2. #2

    Подразбиране

    Най-добре отиди на службата и питай свещеника, защото според някои църковни служители задължително трябва да преспи в църквата, а според други - освещаването може да стане и за по-кратко време. Според мен нищо не пречи да подариш днес иконата, а утре да я занесеш за освещаване.

  3. #3

    Подразбиране

    В Балчик, където дадох св.Мина, клисаря ни задържа гоблена 40 дена-така било по канон.

  4. #4

    Подразбиране здравей

    мила аз на 15 август -света богородица ходих в манастир който е с името ,, успение богородично,, и ми осветиха ,, йеросалимската богородица,, за около два часа, накараха ме да я оставя в манастира и доста време нещо и четоха,говориха ,а пък през този период минаха стотици хора,даже се притисних да не ми я вземе някой и след това ми е изнесе,един който не е поп а нещо с по-висш сан-беше с лилаво расо и ме накара мен и семейството да целунеме иконата-беше доста тържествено и интересно, така че самите служители си знаят как трябва, а ти просто попитаи ЗДРАВЕ , УСПЕХ и КЪСМЕТ

  5. #5

    Подразбиране

    Става интересно да ви кажа.Занесох днес иконата в църквата"СВ.Георги"в Панагюрище за освещаване.Платих си таксата както си е реда,а свещеника го нямаше.Както и да е свещенника се върна от курбан и ме извика от входа.Влезе в олтара и ми изнесе иконата.Защо ли все си мисля,че не е осветена.Поне аз нищо не видях-никакво освещаване.

  6. #6

    Подразбиране още

    знаеш ли мила Sanita аз ,като попитах какво трябва да заплатя ,отговорът беше нищо, а ако имам желание имаше кутия за дарения може да оставя нещо или пък не, никои не ме погледна повече след като ми изнесоха иконата,аз сама реших какво да оставя

  7. #7

    Подразбиране

    Според мен не би трябвало да ти взимат пари
    за освещаване .

  8. #8

    Подразбиране

    Когато освещавам икона-престоява няколко дни в църквата зад олтара.Купувам само една свещ и пиша името за когото е ушита.-това е,кого ще пази.Нищо не плащам,оставям в касата колкото искам .Но веднъж видях да освещават пред собствениците-тогава попът чете и на тях и ги накара да целунат иконата.Това е, което зная по въпроса.

  9. #9

    Подразбиране

    Имам няколко осветени икони и никога не са ме карали да плащам такса оставих на иконата на богородица в св. Неделя /там ми я освети свещенника пред мен, аз я държах и той и прочете молитви, целунах иконата и май и на него ръка/ Попитах за заплащане и той ми каза да оставя нещо за дарение но даже не изчака да види дали ще бръкна за портфейл. Мъжа ми е освещавал икона на св. Иван Рилски в Роженския манастир и я беше оставил за една нощ но я е занесъл привечер/ако това има значение/.
    Човек може да живее месец без храна, седмица без вода, няколко минути без въздух но без акъл, цял живот...
    [email]desimitkova@gmail.com

  10. #10

    Подразбиране

    До сега никога не съм лащала за освещаване на икона. Може да се остави някаква сума, като дарение за църквата, но определена такса за това няма.
    За рождения ден на малкия ми син, който беше вчера 05.05 му подарих една тъкана икона на Свети Йоан Рилски и утре ще ходим специално до Рилския манастир, за да я осветим.
    тук може да се види иконата :http://vihrogonka.blog.bg/izkustvo/2...otvorec.520476

  11. #11

    Подразбиране

    Не искам да засегна никого,но в един доста посещаван( комерсиялен) манастир до София в магазинчето на манастира,където се продават иконите има ценоразпис за освещаване на иконите...Даже присъствах на групово освещаване на икони четяха молитви на 5-6 човека които сами си ги държаха...

  12. #12

    Подразбиране

    Когато съм освещавала иконите си в църквата "Св. Спас" в Пловдив..винаги са ми взимали по 3 лв на гоблен.
    И ми казваха след 2 часа да отида да си я получа..По мое настояване иконите оставаха да пренощуват в църквата /така ми се вижда по- редно,..за да се заредят с положителна енертия-така си мисля аз../
    Иначе им четат молитви и ги пръскат със светена вода-казвам го защо последният път стъклото беше на пръски..

  13. #13

    Подразбиране

    Всичките ни икони вкъщи са осветени - и гоблените икони ! Случвало се е да оставяме икони за по няколко дни в църквата , едно кръстче стоя дори 40 дни . Когато сме пътували и сме си купували икона сме искали в самата църква от която е купена да я осветят . Свещеника винаги ни е карал да стоим при него с свещ в ръка и да напишем имената на хората на един лист , в чиято къща ще стой иконата . Последно беше миналия месец в Свети Седмочисленици в София . Попа дори ни се скара малко , като разбра че живеем без брак Като си взела иконата имаше ли точици от светена вода по нея ? Дори и да е осветена преди няколко дни по стъклото остават точки .

  14. #14

    Подразбиране

    Реклама:
    Колкото до пари за освещавате , има църкви ,който имат такса . Например в параклиса до нас в Добрич е 2 лв. , в катедралата катедралата в Варна мисля че беше 3 лв. и се плаща при жените който продават свещи , те ти дават квитанция и с нея отиваш при попа . Но в повечето църкви няма такса , като питаме ни казват да оставим колкото имаме желание и възможност .

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •