Страница 5 от 16 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследенПоследен
Показване на 61 до 75 от 240
  1. #61

    Подразбиране

    Да се похваля-това е поредния завършен гоблен на тема Климт. Картината е по-известна като се Джудит I , а истинското й име е Judyta и Holofernes- нарисувана през 1901 г. Тя е от "Златният период" на Г.Климт и появяването й предизвиква скандал в обществото. Защо?

    С риск да ви отекча искам да ви разкажа:
    В стария завет Джудит е еврейска благочестива вдовица, която пленява с красотата си вниманието на асирийския лидер Holofernes, който е смъртна заплаха за народа й. По време на пир в нейна чест той пие толкова много вино, че заспива без да я докосне. В съня му Джудит го убива със собствения му меч и избягва с помощта на слугиня. Така тя помага на израилтяните , като остава асирийците без техния лидер .Тя е похвалена завинаги в светото писание за освобождаването на народа й от Holofernes
    Немският поет Фриидрих Hebbel интерпретира мита: Джудит е вдовица, но все още девица, защото съпругът й е импотентен. Сексуално разочарована и привлечена от асирийсеца Holofernes го убива за лично отмъщение.
    Според З.Фройд Джудит убива асирийския предводител, защото е взел девствеността й. Отрязването на главата според Фройд символизира кастрацията на Holofernes
    Въпреки че, Климт надписва картината Джудит и Holofernes се счита , че представлява Соломе / отговорна за убийството на св.Йоан Кръстител/
    Каквото и тълкуване да предпочитате един факт остава Джудит I не е само една от най-добрите картини на Густав Климт, тя е един от неразрешените женски портрети в историята на изкуството

    За сравнение слагам и снимка на оригинала. Прекрасна е нали?

  2. #62
    Активност Аватара на Ge4i1970
    от София, живея в Търново
     
    593 Мнения
     

    Подразбиране

    Интересна история и уникална творба! Гоблена не й отстъпва по нищо, браво!
    Критикът е човек, който знае пътя, но не може да шофира!

    g.kachaunova@abv.bg
    http://ge4i1970.snimka.bg/tapestries...gobleni.447617

  3. #63

    Подразбиране Здравей

    Е, прекрасна е! Още повече щом я видях на живо................Юле, Климт е на път да пристрасти и мен , браво

  4. #64

    Подразбиране

    И аз съм климтоманка, така че няма какво да кажа освен това

  5. #65

    Подразбиране

    И аз като любителка на Климт съм си я "заплюла" от доста време тази Джудит. Беше истинско удоволствие да я видя ушита. Прекрасна е! Поздравления!

  6. #66

    Подразбиране

    Както винаги невероятен гоблен с интересна история,а аз много харесвам гоблени с история

  7. #67

    Post

    Юле, благодаря ти, че ни въвеждаш в историята на тази красива дама...и историята е пленяваща и дамата също, така разсеяно поразсъблечена Джудит...
    Наистина е прекрасна и още сега ще отиде в папката ми със снимки на ушити гоблени...
    А който иска да се пренесе в света на абстракцията и красотата, нека да посети твоята страничка...
    Винаги ме изненадваш и изумяваш за начина, по който ни поднасяш твоето виждане и усещане...
    Възхищавам ти се...приеми моите......и......
    Сега, когато този гоблен оживя пред очите ми наистина го оценявам по достойство, а иначе беше само една картинка и схема...много ми допада съчетанието между тези зелиникави тонове...още сега отивам да проверя какви цветове и номера са това...
    Редактирано от neonila : 05.01.2012 в 16:35.

  8. #68

    Подразбиране

    Благодаря ви момичета, че споделихте радостта ми от ушитото. Изпълнението му беше наистина истинско удоволствие - цветовете се ярки, създават настроение и се шие леко дори и на изкуствено осветление.
    Скоро време се надявам да ви покажа и "Златната Адел", а следващата е Емили Fliege /простете за невежеството, незнам как се чете/

  9. #69

    Подразбиране

    Ето я и "Златната Адел "- портретът на Адел Блох-Бауел рисуван от Густав Климт.

    Картината е наричана още "Австрийската Мона Лиза", и е изтъргувана за рекордните 135 милиона долара. Новият собственик е Роналд Лаудер - наследник на козметичната империя Estee Lauder.
    Историята на шедьовъра е пълна с обрати. Густав Климт започнал да рисува портрет на Адел Блох-Бауер през 1903 г. Дамата е съпруга на влиятелния захарен индустриалец Фердинанд Блох-Бауер и възторжена почитателка на Климт. Тя често гостувала в ателието му и заедно с мъжа си била негова покровителка. Завършената картина останала в дома на семейството. Адел починала през 1925-а. В завещанието си посочила, че това платно, заедно с още 5 произведения на художника, трябва да бъде дарено на музей в Австрия след смъртта на съпруга й. Фердинанд Блох-Бауер надживял жена си с 20 години. През 1938 се преселил в Швейцария - заради еврейския си произход се страхувал за живота си след Аншлуса. Нацистите конфискували цялото имущество от виенския му дом. Продали част от богатата му колекция, а останалото изнесли. Блох-Бауер разбрал за съдбата на картините и затова малко преди смъртта си през 1945 променил завещанието си. Според последната му воля цялото му имущество, което му принадлежало преди войната, минава към трите му племенника - Робърт, Луиза и Мария. Днес 90-годишната Мария Алтман с моминска фамилия Блох-Бауер е единствената наследница. Следвоенното законодателство на Австрия позволявало на бивши собственици на произведения на изкуството да изискат връщането им, ако е иззето от нацистите. "Паметниците от национално значение", за каквито са признати картините на Климт обаче се нуждаели от специално разрешение на правителството за изнасяне от страната. И наследниците на Блох-Бауер не предприели нищо.Едва през 1998-а журналистическо разследване във вестник "Бостън Глоуб" разкрило, че пазените в три държавни австрийски музея пет картини от сбирката на Блох-Бауер, се намират там въпреки волята на завещателя. Местонахождението на шестата остава неизвестно и до днес. Съдът не уважил първия иск на живеещата в САЩ Мария Алтман. Тя подава още ред искове и накрая печели - арбитражният съд й признава правото върху 5 картини на Климт - два портрета на Адел Блох-Бауер и три пейзажа. През цялото време Роналд Лаудер я покровителства с връзките си и публично я подкрепя в делата срещу правителството на Австрия.След като наследницата получава шедьоврите към нея веднага се обръщат големи колекционери и представители на аукционни къщи. Тя обаче им отказва. В продължение на близо два месеца "Златната Адел" е изложена в Музея на изкуството в Лос Анджелис, докато на 19 юни "Ню Йорк Таймс" съобщи, че Алтман я е продала на Лаудер.
    ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ
    В "Златната Адел" Климт комбинира техники от японското традиционно изкуство и византийските майстори на мозайки. Син на гравьор, Климт е усъвършенствал и изкуството на работа с благородни метали. В портрета на Адел Блох-Бауер той нанася листове от злато и сребро директно върху платното. Резултатът е невероятен - ръцете и главата на Адел сякаш плуват в измислен свят.Допълнителен ефект внасят екзотичните символи и спирали, които Климт е изобразил върху позлатената рокля на Адел. Те са заимствани от изкуството на Древния Египет и Микена.Според изкуствоведите платното показва дамата в интимен момент в спалнята й. Те смятат, че то е емблема на лукса и изобилието на виенското общество.Съществуват предположения за любовна афера между художника и модела. Племенницата Мария Блох-Бауер попитала майка си за това. Родителката й обаче се възмутила и обявила, че само Адела и Густав са били свързани само с "интелектуално приятелство".

    Дано не съм ви отекчила.

  10. #70

  11. #71

    Smile


    Поредната красота......

  12. #72

    Подразбиране

    Имате страхотна колекция. Обажавам Климт и с удоволствие се насладих на творбите, които сте ушили. Поздравления!
    Красотата ще спаси света!

  13. #73

  14. #74

    Подразбиране

    Великолепни!!! Само това мога да кажа ... и благодаря за интересните факти от историята на картините.

  15. #75

    Подразбиране

    Реклама:
    Гоблените са прекрасни,а историите на картините интересни!!!Благодаря!!!

Страница 5 от 16 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •