Здравейте! Аз съм поредният мъж във форума и като видях, че има още се престраших да се представя. От Плевен съм на 20 години. Абсолютен новобранец в шиенето на гоблени, но се запалих от една позната. Преди два дни си купих гоблен и започнах да го шия. Явно не се справям много добре, но се надявам да се научна бързо. Затова сега бих искал и да ви попитам няколко неща.
Гобленът ми е на Милена стил с конци Ариадна. Една ваза с цветя с много фон. Това ми препоръчаха като за начинаещ. Проблемът ми е, че отдолу след разграфяването трябваше да останат две празни квадратчета, но аз започнах да шия и докато се усетих видях, че съм оставил само едно. Това проблем ли е?
Второто ми питане е относно техниката на шиене. Там срещнах доста трудности. Първо нищо не връзвах нищо в началото, но явно конеца ми се усука нещо и се получи нещо като възел. Второто нещо е относно бода - аз първо промушвам иглата в долното ляво квадратче, после издърпвам отгоре конеца до края и после промушвам в горното дясно квадратче и пак опъвам. Така ли се прави? Ако се опитам директо, без да издърпвам отгоре конеца, заради малкото разстояние не мога да нацеля горното квадратче. Освен това като шия отляво надясно - т.е горният ми ред отзад става нещо доста различно от долния ред - става като решетка и изглежда ветикално, а не като наклонче. За съжаление нямам фотоапарат, за да снимам и да покажа за какво точно става въпрос. Дано не съм ви отегчил.
Поздрави!