Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследенПоследен
Показване на 16 до 30 от 51
  1. #16

    Подразбиране

    Нещо интересно за Мона Лиза на Леонардо да Винчи

    Давам линк към картината в Лувър,в Париж.Има възможност да въртите на 360 градуса.

    http://bg360.net/pano/france/mona-lisa.php

    Освен за съпруга на търговец Мона се смята за женския облик на да Винчи, след като са направени съпоставки с образите на художника и портрета. При задаването на въпроса, защо Лиза се усмихва загадъчно и как е могла да стои неподвижна и усмихната толкова много време, историци и учени изказват предположение, че Джокондата всъщност е имала болест, която не е позволявала на лицевите мускули да се отпуснат и следователно това е било ежедневното ѝ състояние. Според изследвания на френски и канадски учени, когато Леонардо е завършвал картината, Мона Лиза е била бременна.

    Между нас има хора на изкуството,които биха ни просветлили относно историята на дадена картина или икона,по която има модел за гоблен.Аз лично съм жадна за такъв тип познания.Щом намеря информация,ще пиша.

    toniedobreva@gmail.com



    Открито заявявам какво мисля и не позволявам да ме заплашват за това,което мисля!Живея в демократична държава и не позволявам да ми упражняват тоталитарни методи!

  2. #17

    Подразбиране

    На мене също много ми е интересна такава информация.Аз съм шила Мадам Помпадур-също с интересна история,която я има в нета.Предполагам,че всеки гоблен по картина на известен художник си има своя история,а и след ушиването от даден човек той има и за него собствена история.Всеки гоблен който съм ушила е свързан с даден период и моментно състояние от живота ми

  3. #18

    Подразбиране

    Иверската Света Богородица


    Легендата е следната:
    По времето на император Феофил,край Никея живеела вдовица с единствения си син.Тя имала икона на Божията майка,която толкова много почитала,че изградила църква и поставила иконата в нея.
    През 829 година омператор Феофил започнал да преследва всички вярващи и имащи икони.Един от воините му видял иконата на вдовицата и с гняв я посякъл.За ужас на воина,от иконата,от посеченото място потекла кръв(оттам идва кървавият белег върху бузата на Богородица).Поразен от случилото се,войникът с разкаяние паднал пред иконата,отхвърлил ереста и станал вярващ.Той посъветвал вдовицата да скрие иконата,за да я спаси от поругаване.Благочестивата жена сложила иконата в малка лодка и я пуснала да плува по морето.За нейно щастие,лодката с иконата се отправила на запад.Вдовицата помолила сина си да се отправи за Гърция,за да избяга от гоненията на император Феофил.
    Синът я послушал.След 15 години се подстригал за монах в Иверската обител на Атон.
    Там,в обителта,видял иконата,пусната от неговата майка по морето о разказал на монасите при какви обстоятелства майка му е била принудена да се раздели със светинята.
    Самото появяване на иконата в Атон било същонско чудо.
    Една вечер монасите на древната Иверска обител видели стълб светлина в морето.Явлението продължило няколко дни и нощи.Накрая решили и доплували с лодка до стълба светлина и видели,че той струи от иконата на Божията майка.На няколко пъти се опитали да доближат до лодката с иконата,но тя все се отдръпвала.Накрая отправили гореща молитва към Богородица да им дари своята икона за тяхната обител.
    На един от монасите-Гавраил,грузинец,известен с праведния си живот,Богородица се явила насън и му казала,че дарява иконата си на Иверската обител.
    Когато монахът взел иконата и слизайки на брега я поставил на земята,бликнал ручей с бистра вода.Този ручей тече и до днес.
    След горещи молитви на благодарност иконата била внесена в главния храм на светата обител.Обаче какво било учудването на всички,като сутринта намерили иконата не в храма,а над портата на манастира.Отново я преместили в храма,а на следващата сутрон иконата пак била над портата.
    Накрая Божията майка отново се присънила на Гавраил и му казала да престанат да я изкушават,че тя е в техния манастир,за да ги охранява не само сега,но и за в бъдеще.
    Оставили иконата над портата.Оттам идва и нейното име - Иверската Портаитиса,т.е.Иверската Вратница(Вратарка).
    Друго чудо на иконата е,че при нападението на турците,15 кораба пъплели към Иверската обител.Монасите с църковната утвар и иконата се скрили в кулата на манастира.Турците започнали да опостушават манастира.Монасите със сълзи на очи започнали да се молят на Богородица да ги спаси и защити.И ето,че станало чудо! През нощта се извила силна буря,която разбила вражеските кораби.Виждайки на сутринта разбитите си кораби и удавени другари,нападателите и самият им главатар започнали да молят монасите да изпросят милост от Бога и да ги пощади.За благодарност агаряните дарили големи количества злато и сребро за възстановяването на манастира.

    Настръхнах,докато писах легендата.Извинявам се за неиздържаният стил,но превеждах преданието на един дъх,понеже много ме развълнува.
    Дано ви хареса.

    toniedobreva@gmail.com



    Открито заявявам какво мисля и не позволявам да ме заплашват за това,което мисля!Живея в демократична държава и не позволявам да ми упражняват тоталитарни методи!

  4. #19

    Подразбиране

    Много беше вълнуващо! Смятам се за религиозна, но досега съм спирала поглед на гоблените с такива мотиви, само, ако са свързани с мен. Но вече, която и да е комплектовка да срещна на тази Богородица, задължително ще я разглеждам внимателн. Ти коя си шила?
    С нетърпение очаквам и истории за това, как сте открили и сте се влюбили в любимия гоблен!
    А аз благодариение на toni68 имам графичния модел на Фервако.!
    Редактирано от kaliakra2002 : 18.08.2010 в 21:33.

  5. #20

    Подразбиране

    Преданието за Казанската Богородица



    След покоряването на гр.Казан от цар Иван Грозни и налагането на християнството,през 1579 година пожар изпелил града.
    На малката 9 годишна Матрона Онучина й се присънила Богородица,която й заповядала да каже на архиепископа и градоначалника да изкопаят иконата й от пепелището и да им посочи точно на кое място да я търсят.Никой не повярвал на думите на детето.Богородица и се присънва още няколко пъти.Накрая изплашената майка на детето наела помощници и започнали да копаят указаното в съня пепелище.
    Но когато детето се включило в издирването и започнало да рови около изгорялата печка,се появила иконата,завита във вест сукнен ръкав.Ликът на Богородица бил толкова ясен и ярък,все едно никога не горял в пожара.
    Узнавайки за чудото,архиепископа и градоначалника устроили тържествен молебен на мястото на намирането на иконата.Самата икона била пренесена в Благовещенския събор.
    Иконографският образ сам по себе си представлява разновидност на Огидитрия(Пътеводителница).

    Имам колежка и приятелка украинка,която има възможност да ми разкаже легенди и за други руски икони,които по-нататък ще ви ги преразкажа.

    toniedobreva@gmail.com



    Открито заявявам какво мисля и не позволявам да ме заплашват за това,което мисля!Живея в демократична държава и не позволявам да ми упражняват тоталитарни методи!

  6. #21

    Подразбиране

    пожелавам на всияки да си видите гоблените в оригинал и мона лиза да сте я шили и после да я видите на живо и сикстинската мадона и сатворението и таината вечеря и дамата с хермелина.пожелавам ви го от сърце
    [email]gergana.germanova@abv.bg

  7. #22

    Подразбиране

    Във в-"Вестник за жената",малко преди Коледа,прочетох изповедта на Лазар Кръстев,който е станал притежател на картината Уличната мадона на Роберто Феручи .Той я купил от един уличен пройдоха само за 360 марки,колкото е имал в момента,вероятно открадната от някъде.След три години е трябвало да се раздели с нея ,за да я подари на холандския си приятел Питър Бонс.Той му се притекъл на помощ,когато единствената му дъщеря починала от възпаление на зъбите. Картината има два оригинала.На първия Феручи работил от натура и оценили творбата му като"грозна".Тогава я нарисувал втори път-красива!Била открадната, но се появил гоблен ,разработен по нея.
    След като Лазар Кръстев разбрал,че "Уличната мадона " е оригинал,го обхваща смазваща тъга.Държал нещо толкова ценно,а го изнесъл от България само срещу 3 лева,колкото струва разрешителното от Националната художествена галерия,но пък човекът комуто я подарил,му помогнал да погребе дъщеря си след деветдневен престой в моргата.Опрял се върху стената на катедралата "Сакрекьор",също като върху Стената на плача в Ерусалим. Сторило му се ,че зад него са застанали Уличната мадона и дъщеря му,довели го в Париж.Сега и двете-момичето,което художникът е рисувал от натура и дъщеря му са -на небето. Само снимката в хола му подсказва,че всичко това е било.През 20-те години на миналия век са отпечатани пощенски картички със същия портрет,където е написано "Уличната мадона-1897г.Роберто Феручи.
    Преразказах историята ,за да има някакъв завършек темата за Феручи. Жалко е ,че нещо ,което е било в България е трябвало ,в момент на пълно отчаяние, да бъде загубено така.А бихме могли да се гордеем ,че единствен екземпляр е притежание на българин.

  8. #23

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от germanova Виж мнение
    пожелавам на всияки да си видите гоблените в оригинал и мона лиза да сте я шили и после да я видите на живо и сикстинската мадона и сатворението и таината вечеря и дамата с хермелина.пожелавам ви го от сърце
    Из видях Сикстинската мадона и още много шедьоври в Цвингера в Дрезден. Направи ми изключително впечатление - особено облака от ангелски главички, които оформят облака около Мадоната . Не мисля, че мога да ушия този гоблен след като видях оригинала.

  9. #24

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от mamanushi Виж мнение
    Из видях Сикстинската мадона и още много шедьоври в Цвингера в Дрезден. Направи ми изключително впечатление - особено облака от ангелски главички, които оформят облака около Мадоната . Не мисля, че мога да ушия този гоблен след като видях оригинала.
    пробваи все пак може и да се получи
    [email]gergana.germanova@abv.bg

  10. #25

    Подразбиране

    Вижте на каква схема на Мадоната на Феручи попаднах
    http://www.onlinedisk.ru/file/504230/


    За първи път я срещам.Даже и на какъв език за надписите не мога да си изясня.
    mamanushi,благодаря!
    Редактирано от tdm13 : 29.08.2010 в 12:32.

    toniedobreva@gmail.com



    Открито заявявам какво мисля и не позволявам да ме заплашват за това,което мисля!Живея в демократична държава и не позволявам да ми упражняват тоталитарни методи!

  11. #26

  12. #27

    Подразбиране

    Много се развълнувах-къде съм бляла-без малко да пропусна "българската следа" в историята за Уличната мадона! А благодарение на tdm вече имам цели 9 мадонки-пожелайте ми късмет!
    А сега чакам с нетърпение да ми разкажете за вашия любим гоблен- дори не е нужна историята му, а историята на вашата любов към него...
    Редактирано от kaliakra2002 : 10.09.2010 в 10:37.

  13. #28

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от tdm13 Виж мнение
    Вижте на каква схема на Мадоната на Феручи попаднах
    http://www.onlinedisk.ru/file/504230/


    За първи път я срещам.Даже и на какъв език за надписите не мога да си изясня.
    mamanushi,благодаря!
    Тайландски е, това е PINN
    http://www.pinn-stitch.com/product.asp?pid=CP-01

  14. #29

    Подразбиране

    в този ред на мисли, ви представям моята икона, която страшно много харесах. казва се Неопалимая купина. ако някой има информация за нея, моля да я сподели.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения
    Редактирано от dianka : 30.08.2010 в 15:19. Причина: добавяне на снимка

  15. #30

    Подразбиране

    Реклама:
    Това е един много стар образ на Богородица и е символ на защита от пожар.Има интересен материал за самата икона ,но нещо не ми се получава копирането

Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •