Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Показване на 1 до 15 от 18

Тема: Майонеза

  1. #1

    Подразбиране Майонеза

    В последно време като правя майонеза в домашни условия, все се пресича и изхвърлям всичко. :? Бихте ли споделили своя опит, разбира се ако има такива, които си правят в къщи майонезата. И преди съм правила, ставала е много хубава, но сега..... не.

  2. #2

    Подразбиране

    Ето моята как я правя:
    2 или 3 яйца на стайна температура (не от хладилника)
    1 к.л.сол
    1 к.л. лимонтозу
    олио около 600мл. (или до ръбчето на буркан, но от 700гр, не 800)
    в сух буркан
    за аромат може скилидка чесън

    слагам всичко това ннаведнъж. Включвам пасатора и задържам долу 10-15 сек. После с леко пр идърпване нагоре изтеглям пасатора и това отдолу става на майонеза. Така за около 1 мин. е готова.

  3. #3

    Подразбиране

    Аз откакто имам кухненски робот, я правя там. В съда за рязане, не в каната, с кръга за разбиване на кремове. Слагам 3 яйца, 1 к.л. сол, 1/2 к.л. лимонтузу, черен пипер. Затварям, включвам робота и отгоре, но през този обърнатия капак, с малката дупчица отдолу, започвам да сипвам олио - общо 3 такива капака, и е готова. Тя всъщност се разбива на принципа "капка по капка", така че няма опасност да се пресече. А при липса на робот става и с бъркалките на миксера - разбива се яйцето и започва да се сипва олиото, като в началото наистина е капка по капка, докато се захване, а после се продължава на много тънка струйка. Солта и лимонтузуто се слагат в началото.

  4. #4

    Подразбиране

    Предлагам ти една рецепта за млечна майонеза, без яйца. Прави я мъжа ми и става много сполучлива. Пропорциите са 1 : 1 прясно мляко и олио, 1 каф. л. сол, 1 каф. л. лимонтозу, няколко скилидки чесън /по желание/.
    Счукания чесън, солта, лимонтозуто и олиото се разбиват и след това се добавя млякото. Всичко се издърпва с ножа на миксера за около 1 мин. Става доста гъста и много вкусна.

  5. #5

    Подразбиране

    Това сигурно е като "лека майонеза", която продават. Задължително ще пробвам, защото купвам такава. Само ако можеш пиши 1:1 частите :? на колко мл приблизително са равни И млякото наведнъж ли се прибавя

  6. #6

    Подразбиране

    Ние го правим в едно конфитюрено бурканче, мисля че е 300 мл. от тия дето имат капачки като големите буркани за компот, не са на винт. /Ама голямо обяснение направих / Едно време в тях продаваха лютеницата с хорцето на Първомай. Та в това бурканче слагам до половината олио и другата половина мляко. Накрая излиза едно такова пълно бурканче с гъста майонеза.

  7. #7

    Подразбиране

    :P
    А да беше написала за млякото,
    наведнъж ли се прибавя към сместа олио,чесън,сол,лимонтозу?
    Питам обстойно, защото довечера ще забъркам (моята с яйца има холестерол, та ще пробвам твоята

  8. #8

    Подразбиране

    Ами да, то с това обяснение за бурканчето... Наведнъж се слага млякото. Успех!

  9. #9

    Подразбиране majo...

    Hi1
    Podkrepjam pezeptata na pep-4o, no az ja pravja samo s jaltazite (a ne s zelite jaiza).
    ...i vsichko se slaga navednax!
    Znete li, njakolko godini rabitix v rafineria za olio, kadeto si xodex pochti vseki den s jaichizata, solchizata...Daje i limonena kiselina imashe vav fabikata- ta: chista rabota (bai Ganjovska, no tova be jivota togava)
    Pozdravi!

  10. #10

    Подразбиране

    Точно това пропуснах да питам - целите яйца или само жълтъците се слагат :?

  11. #11

    Подразбиране

    Реших да направя от "леката" майонеза,само с млякото и олиото,но вкуса на лимонтозу много се усеща,а и на гъстота не е много добре.... Сложих всичко,както е описано,но нещо не стана.... :?

  12. #12

    Подразбиране

    Здравейте и от мен
    Поздравления за страхотния сайт


    Цитат Първоначално написано от pep-4o
    Ето моята как я правя:
    2 или 3 яйца на стайна температура (не от хладилника)
    1 к.л.сол
    1 к.л. лимонтозу
    олио около 600мл. (или до ръбчето на буркан, но от 700гр, не 800)
    в сух буркан
    за аромат може скилидка чесън

    слагам всичко това ннаведнъж. Включвам пасатора и задържам долу 10-15 сек. После с леко пр идърпване нагоре изтеглям пасатора и това отдолу става на майонеза. Така за около 1 мин. е готова.
    Моята рецепта е същата като тази , разликата при мен е, че слагам 1 яйце

  13. #13

    Подразбиране

    Да кажа и аз какво съм направила
    Току що разбих "леката" майонеза. Само че аз рецептата я знам 2:1 олио и прясно мляко... Така че в кухненския робот сложих 1:1 както в рецептата на man4e, че не бях много сигурна в спомените си, обаче не ми хареса на гъстота и добавих още олио и стана доста добре на гъстота

  14. #14

    Подразбиране

    От 2 години правя такава лека майонеза в къщи и пропорцията наистина 2:1.За да напълня една купичка от малките маргарини слагам
    200 мл олио
    100 мл мляко
    3 щипки лимонена киселина
    1 к.л. сол
    Всичко това слагам в една кана и оставям няколко минутки,за да се уеднаквят температурите и после с пасатора за десетина секунди.Накрая ,слагам 3 скилидки чесън и малко босилек.Пробвала съм и с топено-пушено сирене- става почти твърда

  15. #15

    Подразбиране

    Реклама:
    :? След дълго мислене по тая майонеза, решавам да се консултирам тук - защо моята стана с прясното мляко, де. Е, вярно, че не е като другата - малко по-рядка беше, но за салатата покри перфектно, не се разтече. И тъй като всички продукти са от магтазина, разликата е може би само в прясното мляко - при мен то е от село. И е доста гъсто, защото кравата е в период на "пресушаване", та е много маслено сега.
    Искам да питам дали би могло заради него да стане по-гъста

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •