Страница 9 от 12 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследенПоследен
Показване на 121 до 135 от 180
  1. #121

    Подразбиране

    Хубаво е някой да си мисли за теб.Благодаря! Още по добре е когато е свързано с хапване,питие,музичка и .......така нататък. Дори да те заръфат или направо те сдъвчат и схрускат,то си е едно приятно преживяване.Не трябва да се чустваш жертва ,просто такава ти е била съдбата-излапват те и точка.Важното е да си добре подготвен ,сготвен и поднесен с подходяща гарнитура. Е ....може и алангле...без гарнитура....в краен случай и ако бързаме.
    Та се сещам за една маринована риба,която сега ще сготвим виртуално специално за Q10. Доста стара рецепта и с интересна история. Имало един голям пълководец.От октомври 1944 г. е командир на 37-ма армия (до май 1946 г.) и главен военен съветник на българската армия. Обявен за почетен гражданин на София. Завършва войната със звание генерал-полковник.После става маршал на Съветският съюз,през 1955 година.Казвал се Сергей Бирюзов.Раняван десетина пъти.Буен,здрав и красив мъжага,който обичал живота от всякакви гледни точки. Много си падал по морските деликатеси и придружаващите атрибути...то ясно кой са те- водка и красиви дами. Стигнало се дотам ,че нашето военно ръководство решава да му зачисли един шеф майстор.Честта се пада на Димитър Григоров.Ами какво да напиша за него.Двадесет години е работил като специалист във Франция-сериозна атестация нали? Рецептата е негова!

  2. #122

    Подразбиране

    Риба маринована!
    Ще ни трябва около кило риба-морска,по едричка.Скумрия,мерлуза,сафрид.
    Олио 100 грама,брашно, две -три супени лъжици,малко оцет.Корен от морков и един два моркова,чушки/пипер/,магданоз,лющян, парче целина,една глава лук,една чесън,дафинов лист,чубрица и червен пипер.
    Почистената риба ври около 15-20 минути с целината,морковите,дафиновият лист и другите зеленчуци без магданоза.Преди това сме нарязали всички зеленчуци на ивици или както се казва жулиени.Той има точни размери-7-8 см дължина и 2 см ширина,ако размера на ивичките е друг,това не е жулиен.А... и трябва да е рязан под наклон .Постепенно е взело да се употребява и за месо,именно заради размера,който обозначава. Аз пък си мисля, че названието идва от Жулиета-заради променливото и настроение
    После вадим зарзавата от бульона и го запържваме с брашното около 10 минути.Сипваме оцета,заливаме с бульона и слагаме подправките.Май забравих сол и чер пипер. Ври около 10 минути.Соса се прецежда и се оставя на тих огън да си поври малко-така за настроение... е и леко да се сгъсти. Избираме чиниите,нареждаме части или отделните риби в тях/може и на едно място да е всичко/заливаме с бульона,поръсваме обилно с магданоз гарнираме със зеленчуците и сме готови.
    Естествено не трябва да се придържате стриктно към рецептата,защото творчеството в кухнята е наложително.Може повечко и други зеленчуци който са подходящи за риба,олиото да се замени със зехтин,бих хвърлил няколко маслини в ганитурата. Шефа е пропуснал лимоните ... и така.
    Приятен апетит,вкусно е и мирише страхотно.Просто се топи в устата и като го подпрем с чаша вино,ще установим че французите са си гастрономи от класа.

  3. #123

    Подразбиране

    Маринована дребна риба. Още една рецепта за маринована рибка.Ама много лесна.По лесна просто няма на света. Рибката става сама и е много вкусна.За препоръчване е да е дребна и морска.Сега има такава по борсите.Почистваме и в един съд нареждаме рибките .Поливаме с равни части олио и оцет и доливаме вода,която е посолена. Като правите водата пробвате на вкус.Трябва да е приятно солена ,а не като черноморската до първа буна. Рибата да се покрие,един- два пръста за да се чуства добре. Слагате от любимата си подправка за риба ,включвате котлона на най ниската степен и започвате да шиете гобленчета.От време на време поглеждате какво става и ако е необходимо доливате посолена вода. Къкри,къкри два,три часа ,че и повече-зависи от котлона. Като ви писне -пробвате. Рибката е готова ,когато след като я поставите в устата и стиснете със зъби ,установявате че няма кост или съвсем слабо се чуства. Но внимавайте да не се развари и разкашка.
    Може да я сервирате направо така,обилно поръсена със зелени неща или да я сложите в буркан за после........едва ли? Аз я слагам върху препечен хляб,леко мацнат с чисто масло и поливам с хубава водка.
    Който пробва ще разбере за какво става въпрос!

  4. #124

    Подразбиране

    Хаха, пак ме развесели, Зито. Последната рецепта наистина е много лесна и може да я пробвам. Само това с шиенето ще пропусна, защото аз така загарям манджите си

  5. #125

    Подразбиране

    Идва зимата! Времето е чудесно,след като си хапнем да разкажем някоя приказка на децата!Ето ви първата:

    История за някаква Синя шапчица!!!!!
    - Чакай да те завия!...Така! Готов ли си за приказката?
    - Да, мамо.
    - Чудесно! Добре тогава... Имало едно време едно малко момиченце, което всички наричали Червената шапчица...
    - Не е вярно!
    - Моля?! Защо?
    - Защото тя изобщо не била малка и носела синя шапчица, затова всички я наричали Синята шапчица.
    - Това пък откъде го измисли?
    - Не съм! Тати ми го каза.
    - Ха, баща ти! И защо била със синя шапчица според него? Сигурно е казал, че е от сините каски, а? Или от сините барети?
    - Ех, мамо! Била е от "Левски"! Лееевскииии шампиооооооооон!
    - Тихо, тихо! Няма значение всъщност - нека е Синя шапчица, все тая... Момиченцето живеело с майка си, а баба му си имала отделна къщичка, насред гората, и си живеела там сама...
    - Знам, знам, тъщите в изолатора, при вълците!
    - Какво? Нека позная - баща ти го каза!
    - Да!
    - Хм!... Един ден бабата се разболяла и Синята шапчица трябвало да й занесе храна. Майка й приготвила в една кошница мека питка, бяло сиренце, бурканче мед и шише...
    - Гроздова!
    - Ще му счупя главата!
    - На вълка ли?!
    - Млъкни и слушай!... Сложила шише мляко и изпратила Синята шапчица при баба й. Преди това заръчала на момичето да върви само по пътечката и да не се отклонява от нея, за да не срещне Лошия вълк, който ще я изяде... Синята шапчица тръгнала към къщичката на баба си, но по пътя решила да набере букетче с цветя и така се увлякла, че скоро се отклонила от пътечката и се загубила в гората.
    - Дааа. То като решиш да се правиш на джентълмен с разни китки, винаги заприличваш на глупак в идиотска ситуация.
    - Ако обичаш, не ми цитирай баща си, а слушай!
    - Добре, мамо. Извинявай!
    - Червената шапчица...
    - Синята!
    - Да, Синята шапчица много се изплашила, когато срещу нея се изправил изневиделица Лошият вълк. Той обаче любезно я поздравил и я попитал къде отива. Казала му тя и се оплакала, че е загубила пътя, а той й посочил пътеката и си отишъл. Момичето било много радостно, че всичко минало добре. То не знаело, че Вълкът минал по един кратък път и първи стигнал до къщичката на бабата, изял безпомощната старица, а после си облякъл нейната нощница, сложил си нейните очила и легнал в леглото й да чака внучката...
    - То и тати каза, че иска да е Лошия вълк, ако ще чака внучката, а не баба й.
    - ....!!! ......Къде е баща ти?
    - Нали ти казах - обади се, че ще закъснее.
    - Да, добре. Ще... Няма значение. Слушай сега! Най-сетне Синята шапчица стигнала до къщичката на баба си, почукала и влязла. "Добър ден, бабо!", казала. "Добър ден, внучето ми!", отговорил вълкът с преправен глас. "Нося ти мека питка, сиренце, мед и мляко да си хапнеш, за да оздравееш по-бързо". "Седни до мен, внучето ми, да си поговорим!", поканил я предрешеният вълк. Седнало момичето и се загледало в баба си. "Бабо, защо са ти толкова големи ушите?, попитало учудено. "За да те чувам по-добре, внучето ми", отговорил вълкът. "Бабо, защо...
    - Знам, знам, то жените все кусури намират!
    - Вече почваш да ме нервираш!
    - Ама тати каза....
    - Млък! Няма да ти разказвам повече, щом философстваш!
    - Стига де, мамооооо! Искам да чуя за ловецаааа.
    - Кой ловец?
    - Ами оня дето сгащил Вълкът в гардеробаааааа.
    - Какъв гардероб?
    - Ма нали ловецът бил гадже на Синята шапчица и като дошъл неочаквано, Вълкът се скрил в гардероба, щото бил в ситуация с мацката...
    - Мацката?!
    - Добре де, Синята шапчица!
    - Край! Това е! Лягай и заспивай веднага! Ама веднага!!!
    - Мамоооооо.....
    - Млък!... Аха! Баща ти си идва!... Къде ти е бейзболната бухалка?...А, ето я! Ще я взема за малко! Ти заспивай! И изобщо не ставай, каквото и да чуеш!
    - Защо?...!!!... Добре, добре. Лека нощ, мамо!

  6. #126

    Подразбиране

    Чирози! Висят си и се веят по тераси,рибарски таляни и колби/бунгала ги наричат сега/. Тъй като времето осезателно захладня , спомням си за Созопол в края на 70 години ,когато за няколко месеца гордо си разхождах моряшките гащи и панделките на баретата се вееха безгрижно. Като ни пускаха в гарнизонен отпуск се мотках около рибарите,тъй като мадамите бяха в ограничено количество след свършване на сезона, а пък и правихме разни менки за прясна рибка. Там за първи път ядох попара с мастика.Бях чувал за такава с червено вино,но мастиката...........Те, рибарите, като хапнат една такава попарка сутрин,сложат два ,три чироза в джоба ,малко хляб,бутилка вино и хайде на лодките.Ни студ ни вода ги интересува
    Че да ви напиша една рибарска салата:
    Взимаме 5-6 чироза/путасу , ледена риба/ Ще ни трябва и малко сушена копърка и сафрид.Половин винена чаша оцет,1 глава лук,3 супени лъжици зехтин,1 лимон и копър. Леко препичаме чирозите да побелеят и ги очукваме с чукче за месо.Добре е да е дървено.Махаме костите,главите,опашките и кожата.Месото накъсваме на ивици.Копърката я лишаваме само от главата ,без да и правим чуков масаж.Тя си е нежна рибка.Нарязваме на ситно лука и копъра,слагаме месото ,разбъркваме,поръсваме с оцета и зехтина. И това е. Слагаме в една чиния,гарнираме с резенчета лимон. Малее-е-е-е,вкусотия! Извън рецептата за глезотийка,веднага слагам и един тиган пържени картофки,препичам хлебец и..и...и..отварям една бутилка .......минерална
    вода!

  7. #127

    Подразбиране

    По начин на представяне и на най-обикновената рецепта дори, слагаш в джоба си Ути Бъчваров, Иван Звездев и всички останали телевизионни водещи.

    Как все още не са те открили за ТВ-екрана?!
    virginian@abv.bg











    КЮПУ-КЮПЮ

  8. #128

    Подразбиране

    И още една рецепта с чирози-така и сме ги почнали.
    Например за 4-ри лица/ама как звучи-лица/облечени ...да отбележа. Да не би нещо друго да ви мине през главите.
    Около 300 гр.ще са нужни чирози от сафрид,путасу или сушена копърка.Две яйца от млада кокошка.Половин чаена чаша, прясно мляко /няма значение ъ.. ъ.. ъ.. кравата/,2 супени лъжици кисело мляко /от онова по българският стандарт/,2 супени лъжици брашно,една връзка копър и малко растително масло или зехтин, около ..е.е.е чашка за кафе. Тук искам да ви успокоя и да намалите темпото.Не се хвърляйте с пълна плам върху нещастните рибки. Ще ги ядете на следващият ден. Жалко,съчуствам ви и стискам палци да издържите този кулинарен шок. Но аз вярвам във вас защото,българската жена юнашка, преживя 22 години в шоковата камера. Да ..аа.. а,че не и личи!Остава си най готината в европейски е прочее околности. Отплеснах се!
    Та, чирозите се изкисват във вода около 10 часа,след което се разтварят,отделя се средната кост и се обелват. За копърката вече знаете.Това става по лесно ако я подсушите и го направете, защото ще има пожелания по моето лице/вероятно съблечено-да отбележа/След това панирваме чирозите в смес приготвена от два разбити старателно жълтъка с брашно,след което прибавяме киселото и прясно мляко,нарязания на ситно копър и разбъркваме, докато получим една добра смес.Панираните рибоци пържим в силно загрято растително масло или зехтин. Фасулска работа. Обаче не можем така да ги поднесем .Класиката е със зелена салатка.Но може и с варени картофи.Лимона да не забравите,виното естествено и да се обадите как сте!

  9. #129

    Подразбиране

    А--а, благодаря!Много мило ! Ама пред камерите е трудно.Първо искат да знаят рецептата и готвачи, кой знае защо наречени "шеф" /сякаш са от мафията/,казват става ли или не. Ако пък не я знаят забрави,че ще се мернеш по ТВ-то.Второ прическа,маникюр/може и педикюр/ обличат те, китосват и напудрят, като за конкурс. Аз за жалост съм си красив и нямам бръчки ама тях не ги интересува-протокол,няма отърване.Пари вървят по жицата.Оператора ти се завира в тигана,режисьора пуши нервно и съска:-усмихни се,мръдни наляво,вдигни раменете.Две слушалки са заврени в ушите и там разни малоумници ти казват какво да говориш.Интересно защо се сетих за двама-вероятно спомен от някой ТВ-предаване.Освен това трябва и да четеш на екрана пред теб текста за всеки случай. Някой все пита за нещо ,може би с цел някаква,никога не е ясно.Обикновенно ги избират блондинки-полуголи,сякаш ще си лягаме,вместо да въртим чарпака/ама че израз,да не си ....../ И накрая тонрежисьора,осветителите,гримьора и цялата паплач ти излапва манджата,още преди да се качиш на влака. Как да не се почустваш употребен,каталясал и изнасилен кулинарно-де! Я тука на компа, колко е гот!

  10. #130

    Подразбиране

    Ама аз имах предвид не като гост-готвач, а като водещ кулинарно шоу. Направо ще им сринеш рейтингите.
    virginian@abv.bg











    КЮПУ-КЮПЮ

  11. #131

    Подразбиране

    Аз ви предлагам да си отворим едно заведение.Варненската група е тъкмо за цялостен персонал.Вече си имаме и "шеф" готвач с уникални рецепти.
    Имаме си младички дето могат да ходят с мини ,стават за сервитьорки и барманки.Ще си направим и постоянна изложбена зала. А аз си заплювам тоалетните,че те сега станаха златна мина.Ще си стоя на столчето ,ще си боцкам гоблена и само ще събирам стотинките.Ще им оберем точките.
    v_atanasova.133@abv.bg
    http://mamani55.snimka.bg

  12. #132

    Подразбиране

    Риба по турски!!!
    След като си избърсах сълзите .... след оня филм за голямата любов на Мехмед се сетих за една интересно приготвена риба. Ще ни трябва една скумрия по едричка и куп зеленчуци.
    Трябва обаче да се ползва гювече за риба-те са продълговати.Запържваме зеленчуците и ги слагаме в корема на рибока.Увиваме го/Както Фани с кърпата...вие знаете как се завиваше/ с нарязани на ленти, изцеден турски патладжан/той е малко по дълъг/. Поставяме в намазаното с масло гювече. И сега тайната работа!!!Взимаме шепа ,две ,морска сол като я разбъркваме с едно яйце.Покриваме рибата с тази смес и печем на фурната, докато хване кора и се зачерви.Рибата си поема солта,задушава се и се пече едновременно.Голяма вкусотия.Става много добре с черноморска скумрия, но трудно се намира по нашите борси.
    След това разчупваме кората,вадим рибата,поръсваме със магданоз и сервираме.Може и някаква гарнитурка да измислим. После- бутилка с вино наливаме по чашите и си представяме, че сме на брега на Босфора.

  13. #133

    Подразбиране

    Както забелязвате става доста студено. Че и пости настанаха.Вероятно ще трябва да пусна няколко подходящи рецепти . Но преди това трябва да ви подготвя за зимният период. Да сте здрави със червени бузи,кръшни и весели. Сега ще видите една проверена рецепта срещу грип,вируси и разни настинки с 77% ефективност:
    Зимна виагра
    При първи сигнали ,че ще ви става нещо.... е може и профилактично.
    На умерен огън в подходящ съд смесете една чаша вода, лъжица захар, лъжица чер пипер и щипка канела. Варете сместа 15 минути. След това напълнете шейкъра с лед, 90 грама от любимия ви ликьор, 30 грама от сиропа, който забъркахте/прецеден/, и малко сода. Разбийте добре и изсипете в чаша!Помете дълбоко дъх по руски ! Изпивате "чудото" и сте готови за подвизи/всякакви/. Непременно ползвайте огледало за да видите резултата. Ако не повярвате на това, което ще се отрази там , направете възможно най скоро справка в погледа на някой мъж/може и непознат/,разрешава се.

  14. #134

    Подразбиране

    Ето истината за боба научена от стар корабен готвач.

    Печен боб по "ориенталски " с кардамон./Кардамон е подправка на зърна която се намира във всеки супермаркет./
    Половин килограм ,смилянски или добруджански боб ,се кисне една нощ,преварява се два пъти и му се изхвърля водата.Подправките се приготвят в тенжерка общо :три глави нарязан лук,три скилидки чесън,1/2 чаена лъжичка ,лют червен пипер,една супена лъжица сладък червен пипер,два средни моркова нарязани ,5 цели зърна кардамон,1 супена лъжица брашно,2 бучки захар/сместа между сладко и люто е задължителна/,сол на вкус /около 1/2 чаена лъжичка/ ,1/2 литър доматен сос и 50мл. олио.Сместта от всичките неща се разбърква ,смесва се със полусварения боб в тава и се мята във фурната ,където е пече при 200 градуса за около 30-40 минути.............Възможен вариант е лука да се смени с праз и тогава отпада захарта............

  15. #135

    Подразбиране

    Реклама:
    Обрах последните минзухари, обезопасих водата против замръзване,събрах листата,копнах тук там,малко ей така, за фитнес и май приключих. А-а остана и едно пръскане на дръветата. Започва зимното везане на икони. Взех пържоли пилешки от бутчетата, защото са по мазнички,постояха малко в марина.Хоп в тавата,отгоре малко топен кашкавал,картофи 3-4-ри,сметана и на фурната. Тъкмо като ги слагах по масата си помислих да щракна едно фото и да приключа летният сезон.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

Страница 9 от 12 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •