Показване на 1 до 14 от 14
  1. #1

    Подразбиране Има ли право ...?

    Здравейте момичета , искам да попитам нещо . Баща ми почина преди 9 месеца , на 58 години . Подготвяше документи за пенсия , но си отиде за 40 дни от рак на белия дроб . Искам да попитам мама имали право на пенсия от него ? Тя е трудостроена и е на 53 год. Една комшиика и казала , че и се полага , но ние не сме сигурни, защото самия той още не взимаше пенсия?

  2. #2

    Подразбиране пенсия за вдовица

    аз не съм юрист, но мисля , че има право на пенсия като вдовица. Какъв процент и от какво вече не знам. Попитай юрист и ще разбереш веднага. Успех!
    Десислава

  3. #3

    Подразбиране

    Задай въпроса си тук: http://www.odit.info/
    Със сигурност ще ти отговорят.
    Смисълът на живота е човек цял живот да търси смисъла на живота. Така поне мисля аз.
    моите гоблени

  4. #4

  5. #5

    Подразбиране

    Обърни се към познат счетоводител,служител в НАП или НОИ.Но доколкото знам,мисля че има право

  6. #6

    Подразбиране

    Писах ти на лични. Обади се. Аз минах вече по този трънлив път.

  7. #7

    Подразбиране

    Благодаря за отговорите момичета Оказа се , че роднина на една приятелка работи в пенсионното . Жената подготви всички документи и ги пусна по реда . Каза , че на мама и се полага пенсия , но първо се определя размера , взависимост от стажа на татко . До 2 седмици ще получим писмо с резултата .

  8. #8

    Подразбиране

    Получихме писмо от пенсионното . Оказа се че липсват някакви данни и печати в трудовите книжки на татко . Някой от тях са от вече несъществуващи заводи . Искат данни от 71-72 год. , 75-76г. . Незнам как ще ги търсим . Дали ще пазят архиви от тогава ? Сега търсих в интернет за заводите , пише само за приватизацията на този в Сопот .

  9. #9

    Подразбиране

    В РУСО трябва да имат данни къде се съхраняват архивите и ведомостите на вече ликвидирани предприятия. Тъй като липсват определени атрибути от заверката по трудовата книжка ще ти се наложи да вадиш Образец - 30 - за трудов стаж / задължително трябва да намериш къде се съхраняват ведомостите и личните досиета/.
    И аз имам такъв случай с познат, само че при него самото РУСО се опита по служебен ред да направи справките, но се оказа, че там където трябва да се съхраняват архивите - изобщо ги няма. И така ти отговарят - няма данни, което е супер гадно от тяхна страна, защото трудов стаж се доказва в съда по определен ред, но изрично трябва РУСО да е упоменало, не че няма данни, а конкретна причина например- изгубен архив, изгорен архив или нещо от сорта.
    НОИ масово се изтарикати да дава в отказите си такива страндартни изрази от рода на "няма данни", защото знаят, че по този начин не можеш да се докажеш посмъртно трудов стаж в съда / не че няма и измами такива/, но трябва да се гледа общото, не изключенията. Но ни е сбъркана държавата за съжаление.
    Направи опит да се свържеш с НОИ-София да видим те дали няма да те насочат къде се съхраняват архивите.

  10. #10

    Подразбиране

    По принцип или по закон на ликвидираните предприятия /фирми/ заводи документацията трябва да се пази в Архивно стопанство в РУСО http://www.trudipravo.bg/index.php?I...tent&task=view прочетете тук .Най-добре намери телефоните на Архивното стопанство в съответния град или област и питай за фирмата ,която те интересува http://www.noi.bg/content/contacts/index.html. Някои фирми са приемници на други и те пазят архивите и издават УП-тата
    Мълчанието невинаги доказва наличието на ум, но доказва липсата на глупост.

    Код за 5$ отстъпка в www.iherb.com :ROV994

  11. #11

    Подразбиране

    Ох, незнам . Аз ще си ходя след няколко дни при мама и ще отида до РУСО да видя какво ще правим . В писмото пише че имаме 3 месеца да представим данните , ако не ще определят пенсия въз основа на това което имат като документи .

  12. #12
    bumer2008
    Guest

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от kiraa Виж мнение
    Здравейте момичета , искам да попитам нещо . Баща ми почина преди 9 месеца , на 58 години . Подготвяше документи за пенсия , но си отиде за 40 дни от рак на белия дроб . Искам да попитам мама имали право на пенсия от него ? Тя е трудостроена и е на 53 год. Една комшиика и казала , че и се полага , но ние не сме сигурни, защото самия той още не взимаше пенсия?
    Как си приличаме с теб и моята мама почина (59г) от рак на белия дроб ими няма два месеца откакто разбрахме.А татко с неговата загубена трудова книжка и ликвидирани предприятия плюс това е бил миньор.Успех от сърце ти го желая.
    П.ПЗнам, че не свързано с въпросът ти но исках да искажа, че знам колко е трудно това положение и колко нерви си хвърлила до сега и колко още ще хвърлиш, в такива моменти се вижда кои хора са ЧОВЕЦИ а тези от системата не са

  13. #13

    Подразбиране

    Благодаря Трудно е когато загубиш близък и то толкова ненадейно. Преди почти 5 години загубих братчето си , при нещастен случай , беше на 27 години , след това и татко . Добре ,че беше мъжът ми иначе незнам ... имало е моменти ,в който просто не ми се живееше ....

  14. #14

    Подразбиране

    Реклама:
    И аз загубих баща си година преди да се пенсионира от същата болест, така че ви влизам в положението.kiraa помнете близките си хора и гледайте напред.

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •