Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Показване на 16 до 30 от 30

Тема: ПОСТИ

  1. #16

    Подразбиране

    Момичета, тъй като постите наближават реших да ви подсетя за тези тема,
    гледам че вече е на стр. 10
    Аз от няколко години постя само през последната седмица на Коледните и Великите пости и така се залъгвам, че поне малко се прочиствам. На мъжа ми през това време му спирам само месото и той дори и навън се старае да не яде месо, а детето си е на свободен режим, но като цяло яде това, което готвя - така че извън детската градина реално си пости.
    пролетта обаче изкарах целия Велик пост - честно да си кажа беше много трудно, но имаше положителен резултат (не за кг обаче ).
    Бях започнала незнайно защо да правя алергии към какво ли не, а след поста нещата се успокоиха. И това не е внушение самата кожна лекарка потвърди, че постите са ми повлияли добре, защото не съм приемала животински белтъци.
    Сега също мисля да постя, на като знам как налитам на месо никак няма да е лесно.
    Ако имам съмишленици ще се радвам де ме подкрепят

  2. #17

    Подразбиране

    Решението за поста в къщи вече е взето - ще се пости. От кога и до кога това е големият въпрос, защото съпружеството в къщи каза "Ще се пости" въпрос "Кога?" - "Ще видим." .
    Така че момичета давайте рецепти. И още въпросче - без сирене, мляко и яйца ли ще постите, защото в къщи май без сирене ще е много трудно.

  3. #18

    Подразбиране

    Момичета, внимавайте със соята и соевите продукти! Нали знаете, че е генно модифицирана!!!! Аз не бих рискувала - придържайте се към това което Бог дал, знам че е вкусничко, да се разнообрази менюто, но проблемите след години ще са страшни! Ако реша да постя, наистина ще е само с това, дето расте в земята ни и ако издържа ще е добре! Но не ми се иска да се "надхитрявам" с природата!

  4. #19

    Подразбиране

    Надя, аз засега мисля да постя по десет дни в началото и края на постите, като не ям нищо животинско. Ще видя как ще върви и ако не ми е тежко ще опитам да изкарам целия пост. Нещо не ви пречи да опетате по тази схема.
    Единственото нещо, с което разнообразявам менюто от неща, които растат в земята както казва Люси е растителния кашкавал. Толкова ми е вкусен, че си купувам от време навреме и в нормално "непостещо" време. Иначе изцяло се придържам към храни, които ни дава природата, а не лабораториите.

  5. #20

    Подразбиране

    Здравейте всички, които се интересувате от поста.
    Всеки има различна нагласа спрямо религията и това си е индивидуален избор.
    Това, което бих искала да отбележа е, че поста не е хранителен, това не е диета, поста е духовен, а въздържането от храна спомага за това. Няма да изпадам в детайли, който се интересува ще намери информация.
    По време и след поста е редно да има изповед и след това Светото тайнството Причащение (Евхаристия).
    Ако някой е решил да спази определена диета, поста ли е стимула да я започне?

  6. #21

    Подразбиране

    Mermaid, не ме разбирай погрешно, когато съм избирала да постя съм го правила по няколко причини, едната от които е и факта, че съм вярващ човек. Никой не казва, че постенето трябва да се възприема като диета, просто аз комбинирах нещата. А от пости досега никой не е отслабнал - това е съвсем ясно.
    Иначе аз от години постя последната седмица от поста единствено по чисто религиозни причини, като се старая да пречистя и тялото и духа си.
    Доколко успявам - незнам, а едва ли и друг знае...

  7. #22

    Подразбиране

    аз също смятам , че поста не е диета. общото между поста и диетата е в това ,че и двете са вид лишения. но постенето е изключително по религиозни причини , и има за цел пречистването на духа и тялото. то е и здравословно , защото спомага на токсините / отровите / да излязат от организма. аз също поддържам тезата , че по време на пост не се отслабва , а напротив- може и да се пълнее - и има логично обяснение за това - консумира се въглехидратна храна и сладки неща , а оттам се и пълнее.

  8. #23

    Подразбиране

    доколкото знам , поста започва на 14 ноември и свършва на 24 декември. трае общо 40 дни. ако човек пости, за да вземе причастие , трябва да пости от всички животински продукти и от олио. постът е 6 дни и на седмия се взима причастие. преди взимането на причастие / сутринта / не се пие нищо, докато не ти дадат причастие. след това не се целува никой - става въпрос за същия ден. хубаво е този ден също да не се консумира месо или да се яде след 17 часа.

  9. #24

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от jpop4e Виж мнение
    Mermaid, не ме разбирай погрешно, когато съм избирала да постя съм го правила по няколко причини, едната от които е и факта, че съм вярващ човек. Никой не казва, че постенето трябва да се възприема като диета, просто аз комбинирах нещата. А от пости досега никой не е отслабнал - това е съвсем ясно.
    Иначе аз от години постя последната седмица от поста единствено по чисто религиозни причини, като се старая да пречистя и тялото и духа си.
    Доколко успявам - незнам, а едва ли и друг знае...
    jpop4e-нце, съвсем не съм те разбрала погрешно и ни най-малко не съм насочила постинга си към теб, мила! Извини ме, ако с нещо съм те огорчила!

    Понеже Българската православна църква не сивърви добре работата откъм просвещение, то хората никак не са виновни, че не знаят някои неща и че често ги избива на суеверие вместо да си спазят ритуалите както трябва.
    Затова се изказах така, ако някой случайно не е чул, просто да се положи някакво начало на знанията му. А от там нататък, ако си реши - да ги задълбочи и да постъпва според както е редно.

    Пожелавам лек пост и ползотворна молитва на всички!

  10. #25

    Подразбиране

    Няма проблем Mermaid , аз съм напълно съгласна с всичко, което казваш, особено за Православната Църква.
    Да си призная полагам огромни усилия да приучвам дъщеря си към някои най-основни ритуали и и изобщо на отношение към вярата и религията. Аз самата не съм хиперрелигиозна, но смятам, че човек трябва да уважава религията си и да е толерантен към чуждите, защото аз научих по трудния начин, че без вяра (независимо каква) сме за никъде.
    Колкото до причастието искам да допълня, че не само никой не трябва да се целува след като се пречестиш, но и поне два часа след самото причастие не трябва да слагаш нищо в уста - нито храна, нито течност.
    Поне така казва попът в цвърквата, в която ходя.

  11. #26

    Подразбиране

    Да, за Причастието има различни навици и правила, както и за много други неща (например опитайте се да съберете две еднакви мнения какво трябва да се прави със свещта от Кръщенето или с букета от Венчавката )
    Най-добре е да постъпвате според както свещеника ви казва. Поне за мен така е най-правилно, нищо че има разлика с това, което казва друг свещеник.
    А най-зле е да постъпвате според синдрома ЕЖК (=Една Жена Каза...)

    И така... за ПОСТИТЕ, както и за всичко православно вече има достатъчно сайтове и информация на български език, има си форуми, има си всичко. Всеки може да научи каквото си поиска. Но ако все пак имате някакви въпроси към мен, аз с готовност ще помогна!
    Бъдете здрави!

  12. #27

    Подразбиране

    A също да допълня за причастието : след като се причестиш, освен че не трябва да целуваш никого, не трябва и да ядеш храна, която се изплюва, например маслини(има костилки) или компот от череши да речем, пак има костилка и т.н.

  13. #28

    Подразбиране

    Настанала е голяма полемика за поста - вярно е, че от пост не се отслабва (погледнете някои от поповете - доста са широкички ), За мен целта е да се попречистим от токсините. Колкото до духовният пост - той е по-трудният и съгласно нашата Православна църква - по-важен. Но има още много да учим за духовният пост. Дай боже децата ни да успеят да се научат на прошката и всичко което е свързано уроците на Православието. А ние ще правим каквото успеем.

  14. #29

    Подразбиране

    Аз постих на пролетните пости,но около месец и малко и пострадах със здравето.То не беше кръвно,то кости,лимфи,зъби и какво ли още не.И най лошото което стана аз качих поне 5 кг.,защото се презапасявах,т.е.ядех повече от колкото трябва.А иначе за човек с воля не е трудно.Още повече аз не обичам много месо,сирене и кашкавал,но пак ги хапвам отвреме навреме.
    А като идей картофи и ориз със зеленчуци във всичките им варианти,кисело и прясно зеле/сърмички/,чушки пържени пълнени и т.н.,боб,леща,грах,зелен боб , абе не е зле яде се.Аз лично си правех списък.

  15. #30

    Подразбиране

    Реклама:
    Да, много често теглото се увеличава, защото в нашето ежедневие, имам предвид работещите, е много трудно да се спазват постите по канон...
    Но вижте, все пак не е нужно да се рискува със здравето. Ако имате свещеник, говорете с него, поискайте съвет за облекчаване на поста и благословия. По този начин, без да прегрешавате, ще си имате индивидуален пост, съобразен с вашите здравословни проблеми.
    Ако пък си нямате свещеник, вие си намислете как да постите, стига да е с постоянство от началото до края, но така не е редно според мен, въпреки че някои хора го правят.

Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •