Показване на 1 до 12 от 12
  1. #1

    Подразбиране Има ли рускини между нас?

    Момичета,проблем с руския жаргон.Аз знам само литературен руски,както сме го учили в руската гимназия.
    Чета поредицата "Братството на черния кинжал" на руски език.Изтеглих го от руските сайтове,понеже в България в интернет са качени само първите два тома,а там превода е люботелски и има много жаргонни думи.
    Рових в речниците,но няма обяснение на тези думи,изобщо липсват от тях:
    БЛИН(не са блини)
    ХРЕНЬ
    БАРДАК(тази дума няма нищо общо с българското й значение)
    ВИШЕНКА
    ДЕРЬМО
    Предварително благодаря!

    toniedobreva@gmail.com



    Открито заявявам какво мисля и не позволявам да ме заплашват за това,което мисля!Живея в демократична държава и не позволявам да ми упражняват тоталитарни методи!

  2. #2

    Подразбиране

    Речник на руския жаргон - обаче на английски;
    http://www.russki-mat.net/e/Russian.php

    Само "вишенка" липса - другите са си обяснени.

  3. #3

    Подразбиране

    Благодаря!

    toniedobreva@gmail.com



    Открито заявявам какво мисля и не позволявам да ме заплашват за това,което мисля!Живея в демократична държава и не позволявам да ми упражняват тоталитарни методи!

  4. #4

    Подразбиране

    За "вишенка" питай Оля - vishenka.

  5. #5
    Verche_98
    Guest

    Подразбиране

    Значи БЛИН е палачинка
    ХРЕНЬ е хрян
    ВИШЕНКА е умалителното е вишна
    ДЕРЬМО е бокуци
    А за БАРДАК незнам.Надявам се да съм била полезна!
    Редактирано от Verche_98 : 20.07.2011 в 22:15.

  6. #6

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от Verche_98 Виж мнение
    Значи БЛИН е палачинка
    ХРЕНЬ е хрян
    ВИШЕНКА е умалителното е вишна
    ДЕРЬМО е бокуци
    А за БАРДАК незнам.Надявам се да съм била полезна!
    А лайсобачка е лайкучка
    Тук ставаше дума за жаргона, за "мръсния" език.

  7. #7

    Подразбиране

    Може найнакрая и Вишена ще включва, просто не видях тема преди.
    Пояснявам на моят циганско-български:
    - вишенка - вишня - черешка, значи вишена - черешенка
    - блин - по принцип палачинка, но това слово кое културни хора исползва вместо бл*ть для врызване на думи - можеш го пропусниш нищо не значи, само изразяване на емоциите. Нещо из род на иха, мале, ами
    - хрень - "това нещо" - като говоря строители - дайми тази хрень, не не тази ,а ето тази
    хрен - хрян, а хрень образовано от него
    - дерьмо - груба форма на лайно
    - бардак - кочина

    А по принцип ако има проблеми с руски нелитературни - може пита на лични, таа по-бързо ще поясня

  8. #8

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от vishenka Виж мнение
    Може найнакрая и Вишена ще включва, просто не видях тема преди.
    Пояснявам на моят циганско-български:
    - вишенка - вишня - черешка, значи вишена - черешенка
    - блин - по принцип палачинка, но това слово кое културни хора исползва вместо бл*ть для врызване на думи - можеш го пропусниш нищо не значи, само изразяване на емоциите. Нещо из род на иха, мале, ами
    - хрень - "това нещо" - като говоря строители - дайми тази хрень, не не тази ,а ето тази
    хрен - хрян, а хрень образовано от него
    - дерьмо - груба форма на лайно
    - бардак - кочина

    А по принцип ако има проблеми с руски нелитературни - може пита на лични, таа по-бързо ще поясня
    Спасибо большое!
    Наконец успела понять смысл жаргоных слов.Литературный перевод нашла в словарье,но жаргон не понимаю.Когда-то в школе,а потом в Росии,мы общали только на литературном языке.Никто не учил нас на жаргон.А он является интересный для меня.Дальше,если не понимаю что-то,буду спрашивать в личку.

    toniedobreva@gmail.com



    Открито заявявам какво мисля и не позволявам да ме заплашват за това,което мисля!Живея в демократична държава и не позволявам да ми упражняват тоталитарни методи!

  9. #9

    Подразбиране

    Я дай инфо за книгите, че вече нищо свястно не мога да прочета. Имам много книги на руски съм ги теглила . Ако имаш проблем с превода питай аз живях над 2 г. в Русия и работих в руски завод само с руснаци и нямам проблем с езика, даже ме бъркаха с рускините.
    Вчера от една игра получих 2 книги много са луксозни, радвам се като маймуна.http://www.facebook.com/photo.php?fb...type=1&theater

  10. #10

    Подразбиране

    Ох, не искам да те обидя, ама не вярвам че " по фене ботаеш"
    Или знаеш Олбански
    А тази книжица е точно с такива глупости

    Такива изрази като йа креветко, сцуко, привеД медвед - и аз не веднага разбрала)))
    Нали знаете, млади хора.... дори аз вече дърта и младеж не разбирам.
    А още повече - думи не означава вече това, кое пиша в словарь.

    "закатать болванку" - закатать - е това кое правя с буркани при нас, консервират, само не като в бг, а с исползване на един така наречен ключ, кой въртят около капачки, болван - глупак, и ако погледаш така, можеш да помислиш че трябва жена на глупака законсервира ама неееееееее това само значи записа диск с информация

    Така че, ако има неразбиращи на руските туристи - питайте, така или иначе 2 години пояснявам на мъж и приятели тези изрази

  11. #11

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от mamanushi Виж мнение
    Я дай инфо за книгите, че вече нищо свястно не мога да прочета. Имам много книги на руски съм ги теглила . Ако имаш проблем с превода питай аз живях над 2 г. в Русия и работих в руски завод само с руснаци и нямам проблем с езика, даже ме бъркаха с рускините.
    Вчера от една игра получих 2 книги много са луксозни, радвам се като маймуна.http://www.facebook.com/photo.php?fb...type=1&theater
    Тук има невероятни книги за теглене:
    http://reeed.ru/lib/genre.php?g=A
    На някои форматите има са гадни,но мисля,че ще налучкаш правилния.Аз давах по метода на пробата и грешката.Само да те предупредя,когато се отвори в word,излизат съобщения.Просто ги затваряй от "Х".Върлува някакъв вирус,който те подканя да се свържеш с Майкрософт относно Word.Но след като ги затвориш,без да натискаш "ОК",няма никакъв проблем.Ако пък имаш вируален принтер за пдф,директно ги обърни и тогава тези съобщенийца няма да ти лазят по нервите.

    Вишничка,благодаря!Имаш страхотно чувство за хумор!

    toniedobreva@gmail.com



    Открито заявявам какво мисля и не позволявам да ме заплашват за това,което мисля!Живея в демократична държава и не позволявам да ми упражняват тоталитарни методи!

  12. #12

    Подразбиране

    Реклама:
    http://www.mirknig.com/belletristika/ Аз тук си гледам всеки ден.

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •