Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Показване на 1 до 15 от 22
  1. #1

    Подразбиране рецепти от вашия край

    Много рядко пиша в "Кулинарен свят",но сега се реших да пусна нова тема.Интересно ми е кои са "специалитетите",характерни за вашия край-живеем в една държава,но всяка част от нея си има нещо специфично(вкл. и манджи ).Хубаво ще е, ако всеки пусне тук по някоя рецепта,характерна за неговия край.Очаквам много интересни неща
    Като за начало ще ви дам рецепта за едно ястие,което се готви във Врачанския край

    Саламура от пиле
    Пилето се нарязва на порций и се слага да ври в 1-1,5 л вода,в която е сложена сол на вкус.Докато ври ,нарязвате 1 средно голям домат на дребно(може и от консерва) и го изпържвате в малко олио.Прибавяте изпържения домат около5-7мин ,преди да свалите от огъня.Изпичате около 500г чушки,няколко от които да са люти,обелвате ги и ги нарязвате на парченца.Прибавяте към свалената от огъня саламура.Подправяте с малко чубрика,копър или магданоз.След като поизстине ястието,прибавяте счукан чесън в количество по желание.

    пп Саламура може да приготвите и от пържена риба,която се слага преди да сервирате,за да не се "разкаши".Ако пък изпечете пилето на жар и тогава го сложите,вкусът става още по-добър Също така през зимата може да използвате сухи чушки.

  2. #2

    Подразбиране

    Най- вкусният боб, които съм яла е от врачанския край. Приготви го дядо ми.
    Запържи печени чушки и паладжан от градината и ги добави към сварения боб с подправките.

  3. #3

    Подразбиране

    Като стана въпрос за боб от Врачанския край, да кажа ! Аз също съм от там и много харесвах боба,който приготвяше моя дядо.Запържваше печени червени чушки/ понякога и патладжан/,лукнякой настърган домат,морковче и тогава прибявяше само боба / с много малко от водата ,в която е врял.Накрая прибавяше и някое и друго яйце/ около 3-4 бр/. По- вкусен боб не съм яла!!!!
    ЖИВОТЪТ НЕ СЕ МЕРИ С БРОЯ ВДИШВАНИЯ, А С МОМЕНТИТЕ, КОИТО СПИРАТ ДЪХА НИ!!!

  4. #4

    Подразбиране

    Момичета, бъркате темата.
    Не че имам против тема "най-вкусното ядене", но да не размазваме тази, а да пишем рецепти, специфични за родния ни край/регион.

  5. #5

    Подразбиране

    Pep-4o,

    не се гневи.

    Боб със запажени зеленчуци си е от врачанския край.
    Яла сам боб приготвен и по друг начин. Аз самата не го правя така, но сега се подсетих и следващия път ще го направя по врачански.
    А това че сме споделили че ни харесва... ех, че нали тук споделяме рецепти които ни харесват, а не други.
    Хайде, сподели и ти някоя вкусотия от твоя край. Ще се радвам да я изпробвам.

    :wink:

  6. #6

    Подразбиране

    утре, момичета, тия два дни имам много работа, дано свърша днес и утре ще пиша

  7. #7

    Подразбиране

    Pep-40,

    Чакам с нетърпение. Знаеш ли, това са рецепти, които не са стандартни и ги няма в книгите. Знаеш ги само, ако живееш или си живял в района или ниякои от там ти ги каже.

  8. #8

    Подразбиране

    Нещо ,което се прави за закуска и се казва :
    Трахна

    Продукти :вода,щипка сол,1с.л. олио,2с.л.брашно,сух хляб,сирене

    Приготвяне -водата /около2 ч.ч./се поставя в по дълбок тиган заедно със солта и олиото и се оставя да заври.След това се прибавя малко брашно при непрекъснато бъркане .Трябва да се получи много рядък сос -брашнян .После се прибавя начупен или нарязан хляб на кубчета .Бърка се докъто хляба се капсулова След това се сервира в чиния и се поръсва обилно със сирене .
    Рецептата е бърза и много вкусна

  9. #9

    Подразбиране

    Аз пък траханата я знам по друг начин, обаче сега рецептата не ми е под ръка. Правеше се тесто от брашно и яйце, което се стрива на трохи и те се варят като макарони. Но тази също ми изглежда много интересна, вероятно е улеснена, копирах си я и ще я пробвам.

  10. #10

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от Marinera
    Аз пък траханата я знам по друг начин, обаче сега рецептата не ми е под ръка. Правеше се тесто от брашно и яйце, което се стрива на трохи и те се варят като макарони. Но тази също ми изглежда много интересна, вероятно е улеснена, копирах си я и ще я пробвам.
    В Старозагорско се прави по-скоро по описания от теб начин, но се слагат и зеленчуци - домати, чушки, лук...Като се свари, си мирише на манджичка. Не зная как точмно се прави, защото баба ми беше майсторката и рецептата си замина с нея. Може би някоя от съгражданките ще допълни. Пепчо, пиши как се правят катми тука, бе мила! Аз ги правя все на око и ще се изложа.

  11. #11

    Подразбиране

    Ето как правя катми аз - рецептата е от майка ми.

    КАТМИ
    4 яйца
    2ч.л.захар
    2ч.л. сол
    1.5 литра вода/ може и мляко, но стават тежки/
    брашно - докато стане гъсто като боза, а и малко по-гъсто
    мая
    След като втаса на топло, пека в тефлонов тиган без мазнина. Стават около 25 бр.

  12. #12

    Подразбиране


    Започвам, ама има една подробност - моето село е на 80км. южно от Стара Загора, а на мъжа-на 40 в западна. Та искам да кажа че за едни 120км. има оргомна кулинарна разлика. Тук в СЗ пък - съвсем друго Един прост пример -зелето, което се готви на "свинското погребение" на трите места е различно, а доколкото си спомням в Гурково (май е на 30-40км. в северна посока от СЗ) пък е четвърта разновидност на зелето.
    От моя си край - ето някои неща, които другаде не съм яла. Аз съм от подножието на Сакар планина - с. Орлов дол, находящо се близо до Тополовград
    ***За катмите - на баба катмите (сега и майка така ги прави) са едни пухкави, дебели 1/2см. и на големи дупки. И след като се изпекат на сача, всеки си ги маже с каквото иска. Състава им записах, не че съм ги направила тук на котлона:
    1 пак.мая (от големите - май 40г. пише на тях
    1.5л. вода
    щипка сол и брашно за по малко по-гъста гаша от палачинкова.
    Забърква се и се оставя на топло да си увеличи обема от 2 до 3 пъти.
    Сача се намазва (по наблюдения) с разбити жълтък с масло, като мазането е или с марля, или с парче ябълка или лук, боднати на вилицата.
    Като се запекат от едната страна - вижда се, защото цялата е станала на дупчици и побутната отстрани се отлепва, се обръща от другата страна да се запече. След което се намазва с масло и след това кой с каквото му душа иска.
    А като се оженихме, свекърва ми направи катми в тигана, по-дебели от палачинки и по-твърди, без никакви шупли и със сода за хляб, поръси със захар и .......аз казах "такива тестени не ям", та да не я обидя иначе.

    *** Другото, което е типично за моя край е траханата. Такъв вариант не съм срещала никъде из готварските сайтове - (пропорциите не знам, само съдържанието, като бях малка ми беше писнала, та не помних, ама не съм яла от 10г. откак баба почина). Та тази трахана е една чорба, в която има червен пипер, малко ситно нарязан праз, чубрица и оцет (киселее), съвсем леко замътена с малко царевично брашно и като ти я сложат гореща си сипваш вътре препечени хапки-тогава нямаше крутони

    *** Триеница - ей това напомня писаните по кулинарни сайтове трахани - във вряла подсолена вода, се пускат едни брашнени трохи, които се правят като се мокрят ръцете с вода, потапят се хубаво в брашно и като се претрият падат едни като оризчета брашнени трохи. Като се сварят тези трохи - се прецеждат през гевгир(или някои като майка улучват водата си) и се изсипва в тава. Запържва се малка глава лук на ситно в масло и се полива отгоре триеницата. После - може натюр, може и със сирене. Аз лично ей тия храни, дето като малка ги бях намразила до дъното на душата си и се заричах никога да не ги ям, сега като си ходим на село си поръчвам понякога майка да направи.

    ***Качамак - той сигурно не е само от моя край, ама... технологията известна - вряла подсолена вода, брашното и с точилката, докато се свари тестото и отлепи от тенджерата. После - на топки с масло, пак сирене или пръжки хайде окапах се рано-рано

    ***Зелник - това е една баница, на която корите като се разточат и се пекат на печката отгоре (5-6бр.), задушават се в голяма кърпа, като се оставят 2 непечени. Приготвя се смес от: ситно нарязан праз, ориз и повечко мазнина - около 200гр., овкусени само със сол. На дъното на тавата се поставя едната сурова кора, като се издърпва да излезе по краищата на тавата навън, после печена кора, напръсква се с вода+плънка, така докато свършат корите. Тогава се слага другата сурова кора, увиват се с долната сурова като ръбче и се пече до зачервяване. Като се извади - напръскване, задушаване. А като се реже, това увитото-то е коричка, се изрязва и не се яде (не че не може)

    ***Пуешки гуши - ами това е едно мезе, което се прави от ситно накълцано свинско хубаво месо, овкусено с кимион и черен пипер,захар и сол, премесено 3-4 дни, пълни се в гуши от пуйка/пуек - всяка събира около 1кг. месо, притиска за с тежест за 2-3 дни и се суши за 2-3 седмици. Прилича на старец, но не знам защо там се прави в пуешки гуши. А този същия материал в селото на мъжа ми се прави в стареца на прасето. Става невероятен деликатес. Но той събира 10кг. месо, съхне бавно, и като го направим през декември, режем - март-април. Ето това пък е от неговия край.

    ***Заек капама - тази рецепта я знам от мой вуйчо, ловец, който я правеше невероятна. И тук чета капами, ама те са със свинско, пиле, кървавици. А тази си е типична за нашия край. Та продуктите, освен заека (ако е див-изкиснат във вино, не в оцет, защото му дърпам не знам какви си сокове :? ) За 1 заек: Около 1кг. цели малки лукчета, 5-6 глави цели чесън, само измити и изчистени, 2 чаши вино, 2 чаши вода, 1ч. домат от консерва, 5-6 сини сливи, червен пипер, черен пипер, чубрица, дафинов лист, бахар и малко мазнина съответно. Това се задушава 3-4 часа на края на печката (тук понеже нямаме печка, на котлона на 2, докато позаври, после на 1, а откак има глинен гювеч - в него и във фурната на слабо за цяла вечер) Ако е нужно като е готово яденето - малко брашно във водичка, за да се замъти. Ей на това вече имам снимка, дето го правих последния път
    Това е от мен
    Вие сте на ред

    btw Сега гледам Звездев прави катми, та констатира, че оригиналните катми са без яйца. Кой ще ти хаби навремето яйца в катмите

  13. #13

    Подразбиране

    Не съм родена,но съм израстнала в капанския край-Разград и ще ви предложа една рецепта от там,която моето семейство обича много.Можеда бъде като основно по времена подт или през лятото или като карнитура особено към свинска пържола.
    РАКИ

    Задушава се 1 стрък праз или глава кромид лук в малко олио.Прибавя се 1 чаша ориз и се пържи до стъклен блясък на ориза.Залива се с 3 чаши зелев сок/от втасало зеле/ и 1 чаша вода,за да не стане много солено,ако е само зелев сок.Изсипва се в тава подправя се с чубрица и чер пипер и отгоре се нареждат едро нарязани сухи чушки. Пече се във фурната до поемането на водата.

    Много леко ястие,което за летния сезон е чудесно.За да га направя през лятата още през януари си замразявам в малки пластмасови бутилки зелев сок.

  14. #14

    Подразбиране

    Ама не мога да не предложа и от края на мъжлето. Но тя се прави само на деня на прасето.

    Друсан кебап:
    Месо+част от карантиите, изпечени на скарата, подправени (ние ги правим с кимион и черен пипер) и посолени на вкус. Нарязва се на хапки, като на 2 кг. готово месо слагаме 3-4 глави лук на полумесеци, 1 чаша вино, 2 яки мъжки ръце раздрусват яко тенджерата поне 3-4 пъти и тя стои п рез това време на жарта. 15-мин. след задушаването е готово.

    Винен кебап - това и в къщи го правех, защотоо много ми се услади Дозата е като за в къщи, не като там за деня (че е огромна)
    1кг. чисто месо на хапки
    200 гр. сърце-също почистено и на хапки
    200-300гр. черен дроб, предварително изкиснат в гореща вода. пак на хапки
    4-5 глави лук
    300мл. вино
    Запържват се хапките меса, добавя се лука на полумесеци, лъжица червен пипер, виното, около 1л. вода и се захлупва да ври. Когато е почти готово се прибавят 2-3 дафинови листа, после съвсем малко се сгъстява с брашно. Това се сервира, като до него се поставя чашка със счукан чесън с оцет, всеки си слага колкото иска. Много е ароматно

  15. #15

    Подразбиране

    Реклама:
    Всъщност това е една баница от вуйна ми /от Асеновград/
    1к.чаша сварен ориз се разбърква със 3 яйца и 300гр сирене.
    Слага се от плънката на три четири кори като се капва и по малко олио.
    Като се нареди баницата се реже на парчета и се залива със 1яйце и газирана вода.Може да се сложи и малко пр.мляко.
    Не съм яла оп-вкусна баница!

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •