Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Показване на 16 до 22 от 22
  1. #16

    Подразбиране

    Като стана дума за катми, и аз имам старозагорска рецепта (живяла съм 3 години в Стара Загора). Стават много хубави, само дето е малко играчка и става бавно.

    500 г брашно, 100 г краве масло, 1 ч.ч. прясно мляко, 1 1/2 ч.ч. вода, 1 жълтък (може и без него), 15 г мая, 1 с.л. захар, 1 ч.л. сол.

    Маята се размива с малко вода, слага се захарта и се оставя да втаса. След това се прави тесто от водата, млякото, маята, солта, брашното. Полученото тесто, малко по-гъсто от боза, се оставя на топло (36 С) да втаса, след което с черпак се налива в загрят тиган или сач, предварително намазани със смес от разбития жълтък и разтопено масло. След изваждане от тигана катмите се мажат от двете страни с масло.

  2. #17

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от Marinera
    Като стана дума за катми, и аз имам старозагорска рецепта (живяла съм 3 години в Стара Загора). Стават много хубави, само дето е малко играчка и става бавно.

    500 г брашно, 100 г краве масло, 1 ч.ч. прясно мляко, 1 1/2 ч.ч. вода, 1 жълтък (може и без него), 15 г мая, 1 с.л. захар, 1 ч.л. сол.

    Маята се размива с малко вода, слага се захарта и се оставя да втаса. След това се прави тесто от водата, млякото, маята, солта, брашното. Полученото тесто, малко по-гъсто от боза, се оставя на топло (36 С) да втаса, след което с черпак се налива в загрят тиган или сач, предварително намазани със смес от разбития жълтък и разтопено масло. След изваждане от тигана катмите се мажат от двете страни с масло.
    Ama kak taka se maje sacha ili tigana s smes jultuk/maslo ? Ne pregarq li iaitzeto ? :?
    I az sum St Zagora inache

  3. #18

    Подразбиране

    Ами не знам, честно казано не съм слагала жълтък досега, пържа си ги както обикновено с олио. Но щом така казват всички, явно не прегаря.

  4. #19

    Подразбиране

    Момичета, катмите не се пържат, а се пекат на сач. Баба (сега майка) го мажеше така: разбива жълтък с олио и със срязана глава лук или ябълка, боднати на вилица, топи и маже сача. Виждала съм и само със жълтък да мажат.
    НО НЕ СЕ ПЪРЖИИИИИИИИИИИИИИИИИИИИ!

  5. #20

    Подразбиране

    Чета ви и не спирам да се питам: какво е това САЧ???!!!

    Светнете ме, моля ви!

    Анчето от Западния
    "Винаги в човека доминира едно чувство и в името на любовта си той може да постигне всичко, всичко. Поне ние жените." Теодор Фонтане

  6. #21

    Подразбиране

    който има в къщи - да го снима. Аз имам, но няма с какво :P
    пръстено-глинен съд, приличащ на плитка тава, с много дебели стени, дълбок е само 1 пръст. Пече бавно и вкусно. Приготвени вътре пържола или кюфте добиват страхотен вкус. Като се пекат катмите вътре-някой мажат с яйце, други с мазнина, други с парче сланина, а един пък каза, че мажел със сварен жълтък. което аз не разбрах.
    Продава се по пазарите, също и по пътя-София-Бургас, където продават гърнета.

  7. #22

    Подразбиране

    Реклама:
    Цитат Първоначално написано от pep-4o
    НО НЕ СЕ ПЪРЖИИИИИИИИИИИИИИИИИИИИ!
    Уф, и аз съм една "специалистка"... Ама и аз не съм виждала сач, де, само съм чувала. Пържа ги нормално и пак са вкусни... :?

Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •